Dokument: Kundera udal antikomunistu, toho čekal lágr

Roman Gazdík
12. 10. 2008 22:00
Zatčenému hrozil trest smrti, byl za mřížemi 14 let

Praha - Milan Kundera je světově známým spisovatelem, novátorem románového žánru, brilantním esejistou a... podle posledního vydání časopisu Respekt také udavačem.

Podle informací, které týdeník získal, poslalo udání mladého Kundery na počátku padesátých let jeho vrstevníka Miroslava Dvořáčka na čtrnáct let do komunistických lágrů. Prokurátor původně navrhoval trest smrti.

Koleje Kolonka, 14. 3. 1950

Kundera, kterého přátelé v té době považovali za "kritického komunistu", se zmíněného dne podle tvrzení Respektu sešel se svým přítelem Miroslavem Dlaskem.

Dlask měl Kunderovi prozradit, že se na kolejích tajně ubytoval jistý Miroslav Dvořáček. Tato informace upoutala Dlaskovu pozornost proto, že z minulosti věděl, že antikomunista Dvořáček roku 1949 uprchl do Německa.

V té době noviny přinášely zprávy o českých agentech západních rozvědek, kteří se vydávají přes hranice zpátky do Československa. A dosud neznámý dokument z archivu ukazuje, že se Milan Kundera vydal na policejní služebnu v Dejvicích, aby zde dalšího "špiona" - Dvořáčka nahlásil.

"Studující Milan Kundera"

Kundera, který již čtvrt století nekomunikuje s médii, ani tentokrát na výzvy novinářů k vyjádření nereagoval. Dnes je přitom jediným živým svědkem toho, co se 14. března 1950 odehrálo.

Jistý je tak zatím pouze dosud tajený dokument z archívu, označený jako zápis z policejní služebny v Dejvicích:

"Dnešního dne o 16. hodině dostavil se ku zdejšímu oddělení studující Milan Kundera nar. dne 1.4.1929 v Brně, bytem v Praze VII, Studentská kolej, Tř. Krále Jiřího VI a udal, že v této koleji bydlí studentka Iva Militká, která sdělila studujícímu Dlaskovi z téže koleje, že téhož dne se sešla na Klárově v Praze s jistým známým Miroslavem Dvořáčkem. Ten si k ní prý dal do úschovy 1 kufr s tím, že si pro něj přijde během odpoledne...Dvořáček měl udánlivě sběhnouti z vojny a snad měl býti od jara minulého roku v Německu, kam ilegálně odešel."

Policisté dorazili na kolej, počkali si, až se Dvořáček vrátí, a zatkli ho. Nedostal sice trest smrti, jak požadoval prokurátor, ale 22 let těžkého žaláře, pokutu 10 000 korun, byl zbaven občanských práv na deset let a propadl mu veškerý majetek.

Tábor Vojna u Příbrami
Tábor Vojna u Příbrami | Foto: Archiv Hornického muzea příbram

Z Německa na Vojnu

Tehdy dvaadvacetiletý mladík totiž opravdu krátce předtím začal pracovat pro "československou tajnou službu podporovanou Američany": naverboval ho legendární válečný hrdina, generál František Moravec, dříve organizátor atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Dvořáček po nastoupení trestu prošel několika věznicemi a roku 1952 se dostal do jednoho z nejtvrdších táborů Vojna u Příbrami, kde vězni pracovali v otřesných podmínkách. Na svobodu se dostal až téměř po čtrnácti letech na konci roku 1963.

O pět let později emigroval do Švédska, kde žije dodnes.

Co věděla Militká?

Proč by Kundera udával člověka, kterého ani osobně neznal, není jasné, připouští Respekt.

Miroslav Dlask, který měl o Dvořáčkovi tehdejšího studenta FAMU Kunderu informovat, zemřel v devadesátých letech.

To, že se o osudnou informaci podělil s Kunderou, údajně prozradil své ženě Ivě Militké až krátce před svou smrtí. Militká podle týdeníku emigranta Dvořáčka znala z minulosti a právě ona ho měla na kolejích ubytovat.

Sám Dvořáček, který se nyní vzpamatovává z těžké mrtvice, si dodnes myslel, že ho udala právě Militká.

Dvořáček nebyl v táboře vzorným vězněm. Pokoušel se studovat angličtinu a podle svého spisu psal v dolech "štvavá hesla".
Dvořáček nebyl v táboře vzorným vězněm. Pokoušel se studovat angličtinu a podle svého spisu psal v dolech "štvavá hesla". | Foto: Archiv Hornického muzea Příbram

Dvořáčkův Žert?

Neblahé události na Kolonce předcházela jiná, rovněž spojená s komunistickou StB.

Roku 1949 dostal Kundera od přítele Jaroslava Dewettera dopis, v němž Dewetter kritizoval jistého komunistického funkcionáře a Kundera na psaní reagoval podobným způsobem.

Poté, co se listy dostaly do rukou tajné policii, oba mladíky vyloučili ze strany a Dewettera i z vysoké školy. Respekt spekuluje, zda a jak by spolu obě události mohly souviset, opět však chybí jakýkoliv záchytný bod z Kunderovy strany.

Aféra s dopisem se mnohem později stala námětem pro první Kunderův román Žert. Vyšel roku 1967.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy