Úředník z arcibiskupství se v ČT opřel do muslimů, argumentoval daty z protiuprchlického webu

Michal Polák Michal Polák
27. 7. 2016 18:03
Milan Badal z pražského arcibiskupství v úterý v České televizi tvrdě odsoudil muslimy a islám za vraždu kněze v kostele v Saint-Étienne du Rouvray ve Francii. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii. Data o razantním nárůstu útoků přitom Badal nejspíš čerpal z pochybného protiuprchlického webu Security Magazín.
Muslimové v ČR (ilustrační snímek).
Muslimové v ČR (ilustrační snímek). | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ředitel odboru vnější komunikace pražského arcibiskupství Milan Badal se v úterý v České televizi ostře vymezil proti islámskému vyznání, když komentoval vraždu křesťanského kněze v Saint-Étienne du Rouvray. Badal mimo jiné řekl, že islamismus a islám jsou si podobnější, než se zdá. "Já vždycky prezentuji vlastní názory, nejsem tiskový mluvčí pražského arcibiskupství," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, zda se jeho názory shodují s názory jeho zaměstnavatele.

Podle Badala byla jen otázka času, než dojde k útoku na křesťanské duchovní. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii. "Jenom v roce 2014 ve Francii došlo k 467 útokům proti křesťanským kostelům bez obětí na životech a dneska to byla vlastně první oběť na životech," řekl v úterý Badal v České televizi.

Na dotaz Aktuálně.cz, odkud získal data o útocích, Badal řekl, že pocházejí z otevřených zdrojů. Alarmující je podle něj především nárůst útoků na kostely o 79 procent. "Každý, kdo umí zacházet s internetem, si ta data najde," vysvětil ředitel odboru vnější komunikace.

Původní zpráva z francouzského Libération ovšem nehovoří o strmém 79procentním nárůstu útoků na kostely, ale o tom, že z celkového počtu všech 591 útoků na církevní budovy tvořily v roce 2014 útoky na křesťanské kostely 79 procent. To je navíc podle Libération pochopitelné, protože 95 procent církevních budov ve Francii jsou budovy katolické.

Badal tedy zřejmě nečerpal z původního textu na Libération, ale z lednové zprávy na webu Security Magazín, která data tendenčně ohýbá. "Francie si totiž nechce přiznat, že se zvyšují útoky proti křesťanským kostelům a místům bohoslužeb. V roce 2014 bylo totiž registrováno 591 případů žhářství nebo vandalismu proti náboženským místům, a z tohoto počtu bylo 467 útoků vedeno proti křesťanským kostelům a modlitebnám, což je nárůst o 79 procent," píše ve svém článku server Security Magazín.

Ředitel Badal v další části rozhovoru v ČT také řekl, že v poslední době v islámu začínají převažovat radikalizující tendence. "Zdá se, že v islámu převládají spíše ty radikalizující se prvky, které znovu a znovu budou prostě útočit a rozšiřovat svůj životní prostor, protože oni to takhle chápou – my jsme ti nevěřící psi, a když nevěřícího psa zabijete, tak přijdete do ráje," řekl.

Foto: Česká televize

Aktuálně.cz poté řekl, že nemá smysl řešit, kdo je hodný a zlý muslim. Většina teroristů jsou podle něj muslimové. "Zkoumat, proč se frustrovaní a s životem nespokojení muslimové rozhodnou zabíjet, je úloha pro psychiatry," řekl.

"V katolické církvi máme také mladé muže, kteří jsou v očích druhých fundamentalisté. Naštěstí v křesťanství kvůli tomu nemusí nikoho zabíjet," uzavřel Badal.

Nejedná se o první kontroverzní vyjádření pražského arcibiskupství. V květnu například pražský arcibiskup Dominik Duka řekl, že lidé, kteří podporují přijetí uprchlíků do České republiky, by se měli vzdát čtvrtiny svých příjmů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy