Úředník z arcibiskupství se v ČT opřel do muslimů, argumentoval daty z protiuprchlického webu

Michal Polák Michal Polák
27. 7. 2016 18:03
Milan Badal z pražského arcibiskupství v úterý v České televizi tvrdě odsoudil muslimy a islám za vraždu kněze v kostele v Saint-Étienne du Rouvray ve Francii. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii. Data o razantním nárůstu útoků přitom Badal nejspíš čerpal z pochybného protiuprchlického webu Security Magazín.
Muslimové v ČR (ilustrační snímek).
Muslimové v ČR (ilustrační snímek). | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ředitel odboru vnější komunikace pražského arcibiskupství Milan Badal se v úterý v České televizi ostře vymezil proti islámskému vyznání, když komentoval vraždu křesťanského kněze v Saint-Étienne du Rouvray. Badal mimo jiné řekl, že islamismus a islám jsou si podobnější, než se zdá. "Já vždycky prezentuji vlastní názory, nejsem tiskový mluvčí pražského arcibiskupství," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, zda se jeho názory shodují s názory jeho zaměstnavatele.

Podle Badala byla jen otázka času, než dojde k útoku na křesťanské duchovní. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii. "Jenom v roce 2014 ve Francii došlo k 467 útokům proti křesťanským kostelům bez obětí na životech a dneska to byla vlastně první oběť na životech," řekl v úterý Badal v České televizi.

Na dotaz Aktuálně.cz, odkud získal data o útocích, Badal řekl, že pocházejí z otevřených zdrojů. Alarmující je podle něj především nárůst útoků na kostely o 79 procent. "Každý, kdo umí zacházet s internetem, si ta data najde," vysvětil ředitel odboru vnější komunikace.

Původní zpráva z francouzského Libération ovšem nehovoří o strmém 79procentním nárůstu útoků na kostely, ale o tom, že z celkového počtu všech 591 útoků na církevní budovy tvořily v roce 2014 útoky na křesťanské kostely 79 procent. To je navíc podle Libération pochopitelné, protože 95 procent církevních budov ve Francii jsou budovy katolické.

Badal tedy zřejmě nečerpal z původního textu na Libération, ale z lednové zprávy na webu Security Magazín, která data tendenčně ohýbá. "Francie si totiž nechce přiznat, že se zvyšují útoky proti křesťanským kostelům a místům bohoslužeb. V roce 2014 bylo totiž registrováno 591 případů žhářství nebo vandalismu proti náboženským místům, a z tohoto počtu bylo 467 útoků vedeno proti křesťanským kostelům a modlitebnám, což je nárůst o 79 procent," píše ve svém článku server Security Magazín.

Ředitel Badal v další části rozhovoru v ČT také řekl, že v poslední době v islámu začínají převažovat radikalizující tendence. "Zdá se, že v islámu převládají spíše ty radikalizující se prvky, které znovu a znovu budou prostě útočit a rozšiřovat svůj životní prostor, protože oni to takhle chápou – my jsme ti nevěřící psi, a když nevěřícího psa zabijete, tak přijdete do ráje," řekl.

Foto: Česká televize

Aktuálně.cz poté řekl, že nemá smysl řešit, kdo je hodný a zlý muslim. Většina teroristů jsou podle něj muslimové. "Zkoumat, proč se frustrovaní a s životem nespokojení muslimové rozhodnou zabíjet, je úloha pro psychiatry," řekl.

"V katolické církvi máme také mladé muže, kteří jsou v očích druhých fundamentalisté. Naštěstí v křesťanství kvůli tomu nemusí nikoho zabíjet," uzavřel Badal.

Nejedná se o první kontroverzní vyjádření pražského arcibiskupství. V květnu například pražský arcibiskup Dominik Duka řekl, že lidé, kteří podporují přijetí uprchlíků do České republiky, by se měli vzdát čtvrtiny svých příjmů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy