Úředník z arcibiskupství se v ČT opřel do muslimů, argumentoval daty z protiuprchlického webu

Michal Polák Michal Polák
27. 7. 2016 18:03
Milan Badal z pražského arcibiskupství v úterý v České televizi tvrdě odsoudil muslimy a islám za vraždu kněze v kostele v Saint-Étienne du Rouvray ve Francii. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii. Data o razantním nárůstu útoků přitom Badal nejspíš čerpal z pochybného protiuprchlického webu Security Magazín.
Muslimové v ČR (ilustrační snímek).
Muslimové v ČR (ilustrační snímek). | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ředitel odboru vnější komunikace pražského arcibiskupství Milan Badal se v úterý v České televizi ostře vymezil proti islámskému vyznání, když komentoval vraždu křesťanského kněze v Saint-Étienne du Rouvray. Badal mimo jiné řekl, že islamismus a islám jsou si podobnější, než se zdá. "Já vždycky prezentuji vlastní názory, nejsem tiskový mluvčí pražského arcibiskupství," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, zda se jeho názory shodují s názory jeho zaměstnavatele.

Podle Badala byla jen otázka času, než dojde k útoku na křesťanské duchovní. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii. "Jenom v roce 2014 ve Francii došlo k 467 útokům proti křesťanským kostelům bez obětí na životech a dneska to byla vlastně první oběť na životech," řekl v úterý Badal v České televizi.

Na dotaz Aktuálně.cz, odkud získal data o útocích, Badal řekl, že pocházejí z otevřených zdrojů. Alarmující je podle něj především nárůst útoků na kostely o 79 procent. "Každý, kdo umí zacházet s internetem, si ta data najde," vysvětil ředitel odboru vnější komunikace.

Původní zpráva z francouzského Libération ovšem nehovoří o strmém 79procentním nárůstu útoků na kostely, ale o tom, že z celkového počtu všech 591 útoků na církevní budovy tvořily v roce 2014 útoky na křesťanské kostely 79 procent. To je navíc podle Libération pochopitelné, protože 95 procent církevních budov ve Francii jsou budovy katolické.

Badal tedy zřejmě nečerpal z původního textu na Libération, ale z lednové zprávy na webu Security Magazín, která data tendenčně ohýbá. "Francie si totiž nechce přiznat, že se zvyšují útoky proti křesťanským kostelům a místům bohoslužeb. V roce 2014 bylo totiž registrováno 591 případů žhářství nebo vandalismu proti náboženským místům, a z tohoto počtu bylo 467 útoků vedeno proti křesťanským kostelům a modlitebnám, což je nárůst o 79 procent," píše ve svém článku server Security Magazín.

Ředitel Badal v další části rozhovoru v ČT také řekl, že v poslední době v islámu začínají převažovat radikalizující tendence. "Zdá se, že v islámu převládají spíše ty radikalizující se prvky, které znovu a znovu budou prostě útočit a rozšiřovat svůj životní prostor, protože oni to takhle chápou – my jsme ti nevěřící psi, a když nevěřícího psa zabijete, tak přijdete do ráje," řekl.

Foto: Česká televize

Aktuálně.cz poté řekl, že nemá smysl řešit, kdo je hodný a zlý muslim. Většina teroristů jsou podle něj muslimové. "Zkoumat, proč se frustrovaní a s životem nespokojení muslimové rozhodnou zabíjet, je úloha pro psychiatry," řekl.

"V katolické církvi máme také mladé muže, kteří jsou v očích druhých fundamentalisté. Naštěstí v křesťanství kvůli tomu nemusí nikoho zabíjet," uzavřel Badal.

Nejedná se o první kontroverzní vyjádření pražského arcibiskupství. V květnu například pražský arcibiskup Dominik Duka řekl, že lidé, kteří podporují přijetí uprchlíků do České republiky, by se měli vzdát čtvrtiny svých příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy