Nelovte pokémony, lovte muslimy. Zneužili jste náš plakát, zlobí se Kooperativa a povolala právníky

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 25. 7. 2016 17:45
Pojišťovna Kooperativa se ohrazuje proti tomu, že se na sociálních sítích objevila její pozměněná reklama, která teď útočí na muslimy. Místo původního sloganu Nelovte za jízdy pokémony začal po sítích kolovat nápis Nelovte Pokémony, ale muslimy. Pojišťovna oznámila, že je připravena se proti zneužití svého sloganu bránit právní cestou, a zvažuje, že bude chtít i odškodné za poškození svého jména. Falešný inzerát napodoboval charakteristické zelenobílé poutače s vtipnými slogany, které pojišťovna vylepuje na mosty.
Nelovte Pokémony, ale muslimy. Kooperativa protestuje proti tomu, že někdo upravil její původní slogan Nelovte za jízdy pokémony a dal jej na internet.
Nelovte Pokémony, ale muslimy. Kooperativa protestuje proti tomu, že někdo upravil její původní slogan Nelovte za jízdy pokémony a dal jej na internet. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Druhá největší pojišťovna na trhu Kooperativa ostře protestuje proti zneužití svého nejnovějšího reklamního sloganu. Pojišťovna, která má pětinový podíl na trhu, vyvěsila v reakci na současnou popularitu aplikace Pokémon Go nad dálnicí na pražském Chodově reklamu se sloganem "Nelovte za jízdy pokémony".

Jenže vzápětí začal na sociálních sítích kolovat obrázek reklamy s pozměněným protiislámským sloganem "Nelovte Pokémony, lovte muslimy". A začaly jej sdílet desítky lidí. Objevil se i například na facebookových stránkách Bloku proti islamizaci s komentářem "Kooperativa je zřejmě slušnej oddíl..."

Kooperativa rychle zareagovala a vyzvala ke stažení uvedeného obrázku.

"Kooperativa je slušná společnost, proto vás žádáme o smazání tohoto příspěvku. Urážlivý výrok jste spojili s naší značkou. Vaše jednání považujeme za protiprávní. V případě, že nedojde ke smazání tohoto příspěvku do pondělí 25. července, budeme se bránit právní cestou," uvedla pojišťovna pod statusem, který Blok proti islamizaci zanedlouho skutečně stáhl.

Kooperativa zase zneužila pokémony

Autorem fotomontáže je Martin "Brooch" Brož, od něhož ji převzaly stovky lidí. "Je to jen parodie na jejich reklamní kampaň," říká Brož s tím, že v žádném případě nebyla namířena proti uprchlíkům a islámu. Podle něj Kooperativa tím, že ve své reklamní kampani využila motiv pokémonů, vlastně sama zneužila nápad někoho jiného.

"A islám je téma dne, které se řeší od rána do večera. Tak jak jinak zareagovat než to na tu přiblblou kampaň napojit," vysvětluje svoje myšlení. Druhý důvod je podle něj ten, že ho reklamy Kooperativy nebaví a přijdou mu hloupé.

Nějakého "zákroku" pojišťovny se nebojí. "Můžou se po mně vozit, ale to by se museli vozit po každém, kdo něco paroduje," dodal s tím, že svůj původní obrázek navíc již z internetu stáhl. "Svůj účel splnil, už se to šíří samo. A tím, že se v tom Kooperativa maže, tomu napomáhá," dodal.

Zvažují žádat finanční satisfakci

Tím, kdo obrázek ale nejvíce rozšířil, byl zřejmě bývalý místopředseda pražských svobodných Pavel Pešan, který již velkým odpůrcem muslimů a islámu je. V červnu například pořádal demonstraci před tureckou ambasádou, na níž mluvila advokátka Klára Samková a "proklela" tureckého velvyslance.

Pešan snímek reklamního poutače s pozměněným textem zkopíroval a dal na svůj facebookový profil, odkud ho okamžitě začali sdílet i další. "Sdílelo to asi 1600 lidí," potvrdil Pešan.

"I jeho jsme vyzvali ke stažení," řekl Aktuálně.cz mluvčí Kooperativy Milan Káňa, podle něhož to byl první případ, kdy někdo podobným způsobem zneužil reklamu pojišťovny. Po jejich výzvě statusy jak ze stránek Bloku proti islamizaci, tak samotného Pešana zmizely. Ten sice příspěvek na svém profilu nechal, ale pro ostatní ho udělal neviditelným.

Kooperativa bude dál sledovat, jestli se obrázek s její pozměněnou reklamou znovu neobjeví. Pokud ano, opět zasáhne. A současně podle Káni zjišťuje, zda a případně jakou škodu jí to způsobilo. "Poradíme se s právníky, a pokud dojdeme k tomu, že nás to poškodilo, budeme žádat o finanční satisfakci," řekl Káňa.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Do Brna chce každý...

Reklamní strategie Kooperativy stojí právě na krátkých a výstižných sloganech, které vyvěšuje především na hlavních tazích. Nejčastěji jako široký plakát na mostě přes dálnice či rychlostní komunikace se sloganem v zeleném pozadí, který většinou vybízí k bezpečné jízdě. Mezi nimi jsou například "Fotky z radarů si za rámeček nedáte" či "I král silnic může na D1 dostat mat".

Často ve své reklamě komentuje i aktuální dění - například na opravy, které brzdí provoz na dálnici D1, zareagovala sloganem "Do Brna chce každý, proto se na něj stojí fronty".

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy