Na vesnických zastávkách chybějí ceníky. Dráhy dostaly pokutu od Babišova úřadu

Petr Koděra Petr Koděra
10. 8. 2016 5:30
Podle specializovaného finančního úřadu dráhy porušily zákon o cenách tím, že na dvou tisícovkách železničních zastávek bez pokladen nevyvěšují ceníky jízdného a pasažéři se tak nemohou předem dozvědět, za kolik mohou cestovat. Dráhy se proti sankci ve výši 150 tisíc korun odvolaly a s kritikou nesouhlasí, protože cenu může cestujícímu sdělit průvodčí nebo je k dohledání na webu. Cenovým kontrolorům navíc podle mluvčího drah současná praxe 25 let nevadila a zareagovali až na udání puntičkářského pasažéra. O případ se zajímají i další země EU. Podle Mezinárodního železničního přepravního výboru je rozhodnutí českých úředníků v rozporu s evropským právem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stačil jeden naštvaný puntičkář a České dráhy po jeho udání dostaly další ze série pokut. Tentokrát to ale není za neprůhledný nákup vlaků nebo pronájem lokomotiv jako v minulosti. Po nespokojencově stížnosti musí dráhy zaplatit 150 tisíc korun za to, že cestujícím nepodávají dostatečně precizní informace o cenách jízdného.

Sankci, která by už nyní mohla podle železničářů kandidovat na absurditu roku, udělili finanční úředníci. Tvrdí, že dráhy porušují zákon o cenách, když na dvou tisícovkách malých zastávek bez pokladny, tedy hlavně těch vesnických nebo stojících v poli, nevyvěšují kompletní ceníky jízdného.

Pasažér tak podle nich dopředu neví, kolik ho bude cesta po republice stát. Zeptat se může průvodčího ve vlaku, to už je ale na rozhodování pozdě, protože nástupem do vagonu uzavřel smlouvu o přepravě a musí za jízdu zaplatit, i kdyby s cenou nesouhlasil.

"Cestující na neobsazených zastávkách údajně nejsou před uzavřením přepravní smlouvy informováni o výši jízdného," vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík, co přesně vadí úředníkům.

Pokuta zatím není pravomocná. Dráhy se proti ní odvolaly a finanční úřad konečné slovo neřekl. "Odhadujeme, že rozhodnuto bude přibližně do měsíce," sdělila Linda Paterová z Generálního finančního ředitelství, které spadá pod ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO.

O příběh se zajímá i EU

Neobvyklá kauza, na niž upozornily koncem loňského roku Hospodářské noviny, zajímá i další státy Evropské unie, kde podrobné ceníky stejným způsobem scházejí. Podle Mezinárodního železničního přepravního výboru je rozhodnutí českých úředníků v rozporu s evropským právem, oficiální stanovisko však Brusel zatím nevydal.

Pokuty pro ČD

270 milionů za náklady

Více než čtvrtmiliardové pokutě od antimonopolního úřadu z roku 2008 za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě dráhy unikly. Soud rozhodnutí úřadu loni zrušil.

25 milionů za railjety

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil v roce 2014 drahám dosud největší pokutu za porušení zakázkového zákona: 25 milionů korun. Zjednodušeně za to, že dráhy nakoupily bez soutěže sedm vlakových souprav za 2,7 miliardy korun od společnosti Siemens. Sankci ovšem letos soudy zrušily.

Milion za lokomotivy

Antimonopolní úřad zatím letos u soudu neobhájil ani předloňskou milionovou pokutu za pronájem lokomotiv Taurus, které railjety na kolejích táhnou a ČD si je pronajímají od rakouských drah. Případem se bude zabývat Nejvyšší správní soud.

100 tisíc za wi‑fi

A ještě jednou railjety: 100 tisíc korun dostaly dráhy letos na jaře za chyby při vybavení vlaků wi‑fi technologií. Vybraly firmu, která nesplnila kvalifikaci. Proti této pokutě se dráhy neodvolaly a přijaly ji.

Dráhy se hájí tím, že s cenou jízdenky se cestující může dopředu seznámit i na vesnických zastávkách. Kromě rady od průvodčího není problém najít si v době chytrých telefonů potřebné údaje i na webových stránkách národního dopravce.

"Jízdné navíc v souladu se zákonem o drahách předem zveřejňujeme formou tarifu v přepravním a tarifním věstníku, kde se s ním každý cestující může rovněž seznámit," přidává další možnost mluvčí drah Joklík s tím, že tato pravidla má kontrolovat drážní úřad a nikoliv cenoví auditoři.

Joklík také podotkl, že během 25 let účinnosti zákona o cenách si kontroloři postupu Českých drah nevšímali a nepovažovali ho za protizákonný. "Přitom byl postup dopravce všeobecně známý a vyplýval z vyhlášky o přepravním řádu a z přepravních podmínek," řekl Joklík.

Náprava chybějících ceníků by navíc mohla způsobit zdražování jízdného. Pokud by měly dráhy na každé nástupiště v lese nebo na poli umístit podrobné ceny jízd včetně slev, musely by obrovské množství informací vtěsnat na velkoplošné tabule či do objemných knih. Takové řešení by bylo drahé. Peníze by přepravci mohli chtít od cestujících nebo krajů a měst, jež si přepravu lidí objednávají.

České dráhy tvrdí, že se problém týká i dalších firem – jde o železniční a autobusové dopravce, kterým chybí ceníky na neobsazených zastávkách. Například konkurenční společnost Arriva ale prohlašuje, že si dává pozor, aby zákon plnila. Ceník, například v podobě map s tarifními pásmy, vystaví buď rovnou na zastávkách, nebo v autobusech na zřetelném místě.

"V Moravskoslezském kraji máme u všech linek uveden tarif na předních dveřích autobusu, aby byl pro cestující viditelný ještě před nástupem do vozidla a před zakoupením jízdenky," řekl už dříve firemní mluvčí Ivo Novotný.

Cestující se tak ještě před započetím jízdy dozví, za kolik pojede, a může vše zvážit. Pokud by s cenou nesouhlasil, smí stojící vozidlo zase opustit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy