reklama
 
 

Čapí hnízdo vlastnily moje děti, řekl Babiš. Jste usvědčený lhář, zaútočil Kalousek

Aktualizováno 23. 3. 2016 20:14
reklama
Po několika týdnech mlčení ministr financí Andrej Babiš promluvil o ekofarmě Čapí hnízdo, která dostala spornou dotaci z Evropské unie. Projekt prý před žádostí o dotaci koupili jeho příbuzní - dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky. Miliony na koupi dostali od Babiše.

Mimořádná schůze k Čapímu hnízdu

reklama
20:08

Mimořádná schůze k Čapímu hnízdu končí

20:03
ANO

Sněmovnu pobavil poslanec za ANO Radek Vondráček, který si postěžoval, že omylem hlasoval pro Kalouskův návrh.

20:02

Poslanci odhlasovali, že schůze se přerušuje do doby, než kauzu vyšetří bruselský Úřad pro boj s podvody (OLAF). Návrh Miroslava Kalouska, aby schůze pokračovala, až premiér veřejně uzná, že je jeho ministr financí usvědčený lhář, neprošel.

19:47
ČSSD

"Mě zajímaly zejména dvě odpovědi, ty zodpovězeny byly. Ten další krok, na který budu čekat, jsou výsledky policejního vyšetřování a šetření OLAFu," řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák a navrhl schůzi přerušit do doby, než budou známy výsledky vyšetřování.

19:33
ANO

Šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek uvedl, že věří, že vyšetřování jeho šéfa očistí. Na otázky, zda jde o morální problém nebo proč Andrej Babiš lhal o vlastnících, ale odpovídat nechtěl.

19:25
Andrej Babiš

Andrej Babiš opustil sál.

19:24
ODS

Poslankyně Miroslava Němcová z ODS cituje Andreje Babiše, jak se v průběhu času vyjdřoval o vlastnících Čapího hnízda. Nejdříve tvrdil, že vlastníky nezná, později mluvil o "nějakých advokátech". Následovalo tvrzení, že vlastníky sice zná, ale nemůže je zveřejnit.

19:10
Miroslav Kalousek

"Na vlastní uši jste slyšel svého ministra financí, že ta farma patřila jeho blízkým osobám. Od člověka, který se před měsícem díval do kamery a říkal celé veřejnosti, že netuší, komu ta farma patřila. Vedle vás sedí usvědčený lhář. Co na tom k čertu má řešit OLAF? Pane premiére konejte," vyzval premiéra Kalousek.

19:05
Bohuslav Sobotka

Sobotka připomněl, že se ČSSD dvakrát pokoušela zrušit anonymní akcie, ale pravicové strany jejich návrhy odmítly. "Ze strany pravice bylo řečeno, že jde o normální věc. Ti, kteří tu teď anonymní akcie kritizují, bránili jejich zrušení," uvedl Sobotka.

19:02
Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka ke kauze nic nového neřekl. Je podle něj potřeba počkat, jako dopadne vyšetřování české policie a bruselských úřadů. "Vystoupení, která zde zazněla, nezměnily můj názor v celé věci. Není možné, abych já jako předseda vlády suploval vyšetřovatele nebo soudce," řekl Sobotka.

 

18:41
ODS

Podle poslance za ODS Zbyňka Stanjury by měl Babiš vysvětlit, proč nebylo Čapí hnízdo vedeno na akcie na jméno. "Proč jste využili institut anonymních akcií? Co jste schovávali? Nebylo to náhodou proto, aby si firma z holdingu Agrofert mohla prohlásit za malý a střední projekt? Nic jiného mě nenapadá. Proč se u tak skvělého projektu schovávají vlastníci?" dotazuje se Stanjura.

18:39
Andrej Babiš

Posledních několik měsíců si do Sněmovny poslanci s oblibou nosí různé rekvizity. Ministr financí Babiš si na schůzi o Čapím hnízdu nechal vyrobit speciální plakátek. Jaroslava Jermaná, která řídila schůzi, mu ho ale přikázala schovat.

Babišův plakátek Foto: hnutí ANO
18:36

Poslanci právě po tříhodinové debatě schválili program schůze. Pro bylo 126 poslanců.

18:30
Petr Fiala

K žádost si připojila i ODS.

18:16
Miroslav Kalousek

"Navrhnu usnesení ve znění, že Poslanecká sněmovna žádá předsedu vlády, aby učinil opatření, v jehož důsledku už nebude osoba podezřelá z dotačního podvodu odpovědná za Auditní orgán ČR, který tyto dotace kontroluje," uvedl Kalousek.

18:13
Miroslav Kalousek

Opozice nechce, aby Babiš podezřelý z podvodů s dotacemi nadále řídil ministerstvo financí, jehož auditní odbor dohlíží právě na čerpání dotací. "Je únosné, aby náš supervizor evropských dotací byl podezřelý z dotačního podvodu? Poslanecká sněmovna k tomu musí zaujmout politické stanovisko," uvedl Kalousek.

18:11
Twitter

Tragikomedie, píše komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

17:58
Petr Fiala

ODS podle plánu opozičních stran tlačí na premiéra Bohuslava Sobotku, aby začal problém svého ministra řešit. "Proč se premiér nedrží svých slov z minulosti, že by měl ministr odstoupit a počkat, dokud se problém nevyšetří?" ptá se Fiala.

17:40
Petr Fiala

"Všechny indicie nasvědčují tomu, že Andrej Babiš farmu celou dobu ovládal a řídil a měl na něj podstatný vliv. Já jsem na to názor nezměnil," uvedl šéf ODS Petr Fiala, který si prý při projevu připadal jako na předvolbením mítinku ANO

17:38
KDU-ČSL

Kolegy z KDU-ČSL Andrej Babiš nepřesvědčil.

autoři: Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček | 23. 3. 2016 14:35

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama