Čapí hnízdo vlastnily moje děti, řekl Babiš. Jste usvědčený lhář, zaútočil Kalousek

Přenos skončil
Po několika týdnech mlčení ministr financí Andrej Babiš promluvil o ekofarmě Čapí hnízdo, která dostala spornou dotaci z Evropské unie. Projekt prý před žádostí o dotaci koupili jeho příbuzní - dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky. Miliony na koupi dostali od Babiše.
Babiš ve Sněmovně vysvětluje Čapí hnízdo.
Babiš ve Sněmovně vysvětluje Čapí hnízdo. | Foto: ČTK

Mimořádná schůze k Čapímu hnízdu

Přenos skončil
20:08

Mimořádná schůze k Čapímu hnízdu končí

20:03

Sněmovnu pobavil poslanec za ANO Radek Vondráček, který si postěžoval, že omylem hlasoval pro Kalouskův návrh.

20:02

Poslanci odhlasovali, že schůze se přerušuje do doby, než kauzu vyšetří bruselský Úřad pro boj s podvody (OLAF). Návrh Miroslava Kalouska, aby schůze pokračovala, až premiér veřejně uzná, že je jeho ministr financí usvědčený lhář, neprošel.

19:47

"Mě zajímaly zejména dvě odpovědi, ty zodpovězeny byly. Ten další krok, na který budu čekat, jsou výsledky policejního vyšetřování a šetření OLAFu," řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák a navrhl schůzi přerušit do doby, než budou známy výsledky vyšetřování.

19:33

Šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek uvedl, že věří, že vyšetřování jeho šéfa očistí. Na otázky, zda jde o morální problém nebo proč Andrej Babiš lhal o vlastnících, ale odpovídat nechtěl.

19:25

Andrej Babiš opustil sál.

19:24

Poslankyně Miroslava Němcová z ODS cituje Andreje Babiše, jak se v průběhu času vyjdřoval o vlastnících Čapího hnízda. Nejdříve tvrdil, že vlastníky nezná, později mluvil o "nějakých advokátech". Následovalo tvrzení, že vlastníky sice zná, ale nemůže je zveřejnit.

19:10

"Na vlastní uši jste slyšel svého ministra financí, že ta farma patřila jeho blízkým osobám. Od člověka, který se před měsícem díval do kamery a říkal celé veřejnosti, že netuší, komu ta farma patřila. Vedle vás sedí usvědčený lhář. Co na tom k čertu má řešit OLAF? Pane premiére konejte," vyzval premiéra Kalousek.

19:05

Sobotka připomněl, že se ČSSD dvakrát pokoušela zrušit anonymní akcie, ale pravicové strany jejich návrhy odmítly. "Ze strany pravice bylo řečeno, že jde o normální věc. Ti, kteří tu teď anonymní akcie kritizují, bránili jejich zrušení," uvedl Sobotka.

19:02

Premiér Bohuslav Sobotka ke kauze nic nového neřekl. Je podle něj potřeba počkat, jako dopadne vyšetřování české policie a bruselských úřadů. "Vystoupení, která zde zazněla, nezměnily můj názor v celé věci. Není možné, abych já jako předseda vlády suploval vyšetřovatele nebo soudce," řekl Sobotka.

 

18:41

Podle poslance za ODS Zbyňka Stanjury by měl Babiš vysvětlit, proč nebylo Čapí hnízdo vedeno na akcie na jméno. "Proč jste využili institut anonymních akcií? Co jste schovávali? Nebylo to náhodou proto, aby si firma z holdingu Agrofert mohla prohlásit za malý a střední projekt? Nic jiného mě nenapadá. Proč se u tak skvělého projektu schovávají vlastníci?" dotazuje se Stanjura.

18:39

Posledních několik měsíců si do Sněmovny poslanci s oblibou nosí různé rekvizity. Ministr financí Babiš si na schůzi o Čapím hnízdu nechal vyrobit speciální plakátek. Jaroslava Jermaná, která řídila schůzi, mu ho ale přikázala schovat.

Foto: hnutí ANO
18:36

Poslanci právě po tříhodinové debatě schválili program schůze. Pro bylo 126 poslanců.

18:30 Petr Fiala ODS minuta

K žádost si připojila i ODS.

18:16

"Navrhnu usnesení ve znění, že Poslanecká sněmovna žádá předsedu vlády, aby učinil opatření, v jehož důsledku už nebude osoba podezřelá z dotačního podvodu odpovědná za Auditní orgán ČR, který tyto dotace kontroluje," uvedl Kalousek.

18:13

Opozice nechce, aby Babiš podezřelý z podvodů s dotacemi nadále řídil ministerstvo financí, jehož auditní odbor dohlíží právě na čerpání dotací. "Je únosné, aby náš supervizor evropských dotací byl podezřelý z dotačního podvodu? Poslanecká sněmovna k tomu musí zaujmout politické stanovisko," uvedl Kalousek.

18:11

Tragikomedie, píše komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

17:58 Petr Fiala ODS minuta

ODS podle plánu opozičních stran tlačí na premiéra Bohuslava Sobotku, aby začal problém svého ministra řešit. "Proč se premiér nedrží svých slov z minulosti, že by měl ministr odstoupit a počkat, dokud se problém nevyšetří?" ptá se Fiala.

17:40 Petr Fiala ODS minuta

"Všechny indicie nasvědčují tomu, že Andrej Babiš farmu celou dobu ovládal a řídil a měl na něj podstatný vliv. Já jsem na to názor nezměnil," uvedl šéf ODS Petr Fiala, který si prý při projevu připadal jako na předvolbením mítinku ANO

17:38

Kolegy z KDU-ČSL Andrej Babiš nepřesvědčil.

17:33

"Jsem přesvědčený, že vlastnictví Farmy Čapí hnízdo nemělo žádný dopad na získání dotace, dokonce podle  dotačních specialistů jsem já osobně, a ne společnost, mohl být stoprocentním akcionářem firmy. Neměl jsem důvod nic skrývat. Dotace byla provedena podle platných pravidel, nespáchal jsem žádný dotační podvod," dodal Babiš.

17:31

Andrej Babiš vysvětloval, že původně chtěl postavit kongresové centrum pro Agrofert, pro firmu to ale nebylo finančně výhodné. Když se ukázala možnost postavit centrum pro veřejnost a čerpat na ni dotace, převedl celý projekt na příbuzné. Firma patřící do holdingu Agrofert by totiž na dotaci pro malé a střední podniky nedosáhla.

17:28

Někteří poslanci hnutí ANO tleskají Babišovi vestoje.

17:27

Peníze na stavbu farmy dal svým příbuzným Babiš. Vše prý bylo v pořádku a o dotační podvod nešlo.

17:25

"Proč jsem to nechtěl říci? Chtěl jsem chránit svou rodinu. Nemohl jsem říct, pravdu, chránil jsem svou rodinu. To musí každý rodič pochopit," dodal Babiš.

17:25

Tajemství odhaleno. "Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky," oznámil Babiš.

17:18

"Farmu navštívilo přes 125 tisíc návštěvníků. Je lež, že je to Babišovo luxusní sídlo," vzteká se Babiš a vyhrožuje tím, že bude číst všechny školy, které se byly podívat na jeho ekofarmu.

17:15

Mezitím přišla výtka z nečekaného směru, od vlastní poslankyně.

17:11

Babiš mává na stupínku cedulí, na které jsou fotky Petra Bendla z ODS, Miroslava Kalouska a Heleny Langšádlové (oba z TOP 09), kteří dle něj o dotaci rozhodovali nebo ji kontrolovali.

17:10

Farmu podle něj v roce 2008 koupily tři fyzické osoby za 2,38 milionu korun.

17:07

Tak už jsme konečně u farmy, řekl Andrej Babiš.

17:06

Nyní si Babiš vyřizuje účty s protikorupčními organizacemi, které mu před volbami vyjádřily podporu, nyní ho ale veřejně kritizují. Jde třeba o Nadační fond proti korupci Karla Janečka.

17:03

Babiš odmítl, že by se prostřednictvím svých úředníků snažil získat informace o vyšetřování Čapího hnízda u Evropského úřadu pro boj s podvody. "Zcela odmítám, že bych někoho úkoloval, aby se informoval o práci OLAF. Byl bych blázen, kdybych to udělal," řekl Babiš.

17:01

Došlo i na bývalého náměstka Andreje Babiše Lukáše Wagenknechta. Ještě před dvěma lety byl auditor jeho klíčovým spolupracovníkem na ministerstvu vnitra, v posledních měsísích se ale proměnil v nevyzpytatelného a nebezpečného protivníka. Poté, co jej Babiš vypudil z ministerstva financí, se jeho bývalý náměstek podílel na mocenském pádu Radmily Klesové, důležité Babišovy pomocnice. Wagenknecht také přiživuje kauzu Čapího hnízda .

Foto: Vojtěch Marek
16:54

Andrej Babiš už mluví hodinu, aniž by se dostal k tématu Čapího hnízda.

16:49

Teď je na tapetě Zdeněk Bakala a jeho role v OKD. Bakalova média, mezi které patří i Aktuálně.cz, jsou podle Babiše jedním z hlavních strůjců nenávistné kampaně proti němu. Zmínil i majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa a veřejnoprávní Českou televizi.

16:39

Babiš podrobně popisuje, která z předchozích vlád privatizovala jaký podnik a jak výhodně. "Každý tady ví, že vznik TOP 09 byl financován z peněz z ČEZu," obvinil pravicovou stranu ministr financí.

16:36

Babiš už mluví přes půl hodiny a vyschlo mu v ústech. Naštěstí je po ruce šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, aby mu dolil sklenici vody.

16:32 Petr Fiala ODS minuta

Na Čapí hnízdo stále nedošlo.

16:25

"Kdo tu megakampaň platí? Ten psychopat!" rozohnil se Babiš ve Sněmovně. Na mysli měl šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra, kterého nazval psychopatem a za tuto urážku má podle soudu zaplatit padesát tisíc.

16:18

V kuolárech Sněmovny výjimečně nejsou téměř žádní poslanci, všichni přítomní poslanci poslouchají Andreje Babiše. Výjimečně jsou téměř plné i vládní lavice. Ministryně Karla Šlechtová pracuje na notebooku, na kterém má nalepenou belgickou vlajku. Jediným, kdo neposlouchá, je ministr dopravy Daniel Ťok. "Slíbil jsem jedné televizi rozhovor, ale zajímá mě, co pan Babiš říká," uvedl ministr.

Foto: Radek Bartoníček
16:17

Babiš v monologu popisuje vývoj státní rozpočtu. Zadlužil ho - jak jinak - Kalousek.

16:15

Mimořádné zasedání sněmovny kvůli Čapímu hnízdu provází velký zájem veřejnosti. Před začátkem jednání lidé obsadili vstupní prostory sněmovny a snažili se dostat dovnitř. Kolem stovky lidí tak přidělalo starosti ochrance. "Pouštějte je po třech, jinak to nezvládneme," zněly pokyny z druhé strany turniketů. Poslední zájemci o shlédnutí mimořádného jednání se tak dostali na galerii pro veřejnost až několik desítek minut po začátku, když už stál u mikrofonu ministr financí a majitel Čapího hnízda Andrej Babiš.

16:11

Nyní Babiš popisuje, jak posílá svůj ministerský plat matkám samoživitelkám. A komu všemu přispívá jeho nadace Agrofert. "Nejde mi o peníze. Protože jak je známo - nerad to říkám - jsem miliardář," dodal Babiš.

16:06

O Čapím hnízdě zatím nepadlo ani slovo. Kritizuje se ODS a Miroslav Kalousek, chválí se odvody na daních z Agrofertu.

16:03

Za mohutného potlesku svých poslanců si Babiš stěžuje na zmanipulovaná média. "Jen jsem přišel do politiky, začaly kampaně. Před parlamentními volbami to byla StB. Další kampaň byla biopaliva. Další kampaň je o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám, já jsem do politiky nechtěl," říká Babiš. Prý má dokonce podezření, že někdo nastrčil jehly do některých výrobků z Kosteleckých uzenin. Poslanci se hlasitě smějí.

15:58

"Je to pseudokauza. Masivní, pečlivě naplánová kampaň kolem Čapího hnízda, která má jediný cíl, abych skončil ve vládě a v české politice. Nelžu, nekradu, nikomu nejdu na ruku a nikdo mě nemůže zkorumpovat," zahájil svůj projev Babiš.

15:56

Po půlhodinové debatě o proceduře začíná s projevem Andrej Babiš.

Debata na plénu se vyostřuje. Opozice není spokojená s tím, jak první místopředsedkyně Jaroslava Jermaná z ANO řídí schůzi. Miroslava Kalouska rozčílilo, že ho nenechala domluvit. "Já tady vznáším námitku. Neopovažujte se mě umlčet," zvýšil hlas Kalousek.

15:45

Z průzkumu agentur Median a STEM/MARK vyplynulo, že 30 procent lidí, kteří jsou s kauzou Farmy Čapí hnízdo aspoň povrchně seznámeni, si myslí, že šlo zřejmě o podvod a porušení zákonů. Šestatřicet procent lidí za ní nevidí podvod, ale nemorální chování a využití skulin v zákoně. Čtvrtina občanů považuje celou kauzu jen za kampaň, která má Babiše zdiskreditovat. Průzkumu se zúčastnila zhruba tisícovka lidí. Podle sociologa Medianu Daniela Prokopa je zájem lidí o kauzu ale poměrně malý a jen 39 procent občanů podrobně ví, o co v ní jde.

15:43

Ve Sněmovně je na návštěvě parlamentni delegace z Gruzie. Zda s sebou má tlumočníka, který jí překládá, co se v sále právě probírá, není jasné.

15:36

Hnutí ANO chce mít průběh schůze zcela ve své režii. Svolavatelé schůze z řad opozice se domáhají svého práva promluvit na začátku schůze jako první a zdůvodnit ji. Koalice jim to ale nechce umožnit, aby mohl jako první přednést svou verzi Andrej Babiš. Hlasování dopadlo pro opozici špatně.

Foto: Radek Bartoníček
15:35

Pohled z poslaneckých lavic.

15:25

Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD jsou výtky TOP 09 bezpředmětné, protože auditní orgán pro evropské dotace je nezávislý na ministerstvu financí. "Auditní orgán je odbor ministerstva financí. Jeho ředitele jmenuje ministr financí. Že by byl nezávislý, je absolutní plk," oponoval mu Kalousek.

15:20

"Pro nás není až tak důležité, koho pan ministr Babiš označí jako bílého koně, který mu po dobu pěti let držel akcie," řekl před mimořádnou schůzí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj je neúnosné, aby Andrej Babiš podezřelý z dotačního podvodu zároveň jako ministr financí zodpovídal za auditní orgán, který dohlíží na poctivé čerpání evropských dotací. "Chceme přijmout usnesení, že Sněmovna žádá předsedu vlády, aby učinil taková opatření, která tuto situaci vyloučí. Je to neuvěřitelná ostuda České republiky," dodal Kalousek.

15:10

Ministr Babiš přišel do prázdného sálu půl hodiny před začátkem. Na poslední chvíli si škrtá ve svém projevu.

Foto: Radek Bartoníček
14:50

Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka dnes upozornil, že společnost Čapí hnízdo v roce 2008, kdy mělo dojít ke změně vlastníka a byla udělena dotace, nezveřejnila účetní úzávěrku. V následujících letech pěti letech sice uzávěrku zveřejnila, chybí v ní ale údaje o akcionářích. "Podivuhodné je na tom zjištění, že Čapí hnízdo zveřejňovalo informace o svých akcionářích v účetních závěrkách do roku 2007, následně od roku 2008 už však tak nečinilo. Je rovněž podivuhodné, že tyto účetní závěrky bez povinného údaje ohledně akcionáře s podílem nad 20 % jsou přesto ověřené auditorem bez výhrad,“ uvedl Janusz Konieczny z fondu.

14:43

O spojení Babiše a Čapího hnízda v době sporné dotace informovala i další média. Podle Českého rozhlasu Babiš v té době pro farmu osobně nakupoval koně na farmě v Rakousku. V inkriminované době se také Babiš často vyjadřoval v médiích o Čapím hnízdu jako o "své farmě".

14:40

Andrej Babiš od chvíle, kdy se Čapím hnízdem začala zabývat policie, opakovaně tvrdí, že v době přidělení dotace neměl s projektem nic společného. Jak ale zjistil deník Aktuálně.cz, jedna z Babišových společností v té době pro farmu skupovala pozemky a smlouvy tehdy podepsal Babiš osobně.

14:30

Odpoledne prošla zhruba desítka demonstrantů svolaná Svobodným fórem a převlečená za čápy z Kampy na Malostranské náměstí a odtud ke vstupu do Sněmovny. Tam se ale dostali do konfliktu s policií, protože jeden z "čápů" u sebe neměl občanský průkaz.

Foto: Jakub Plíhal
14:20

Šafr před dvěma týdnu vyhrál soud s Andrejem Babišem. Ministr financí mu musí zaplatit 50 tisíc korun za to, že  ho nazval psychopatem.

14:15

Mimořádná schůze Sněmovny začne o půl čtvrté. Už od rána ale kolem parlamentu krouží dodávka s transparentem proti Andreji Babišovi. Jejím autorem je internetový deník Svobodné fórem, kterému šéfuje někdejší šéfredaktor Blesku Pavel Šafr.

Foto: Radek Bartoníček
Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
Aktualizováno 23. 3. 2016 20:14
 

Právě se děje

Další zprávy