reklama
 
 

Čapí hnízdo mi nevadí, je to ušmudlaných 50 milionů. Babiš je ale neschopný politik, říká Jančura

23. 3. 2016
Majitel RegioJetu Radim Jančura patřil dlouho mezi podnikatele, kteří stáli za majitelem Agrofertu a šéfem ANO Andrejem Babišem. Ty časy jsou ale pryč, Jančura je k Babišovi stále kritičtější, byť stále věří, že by mohl udělat pořádek se státními financemi. "Zklamalo mě, jak zachází se státními penězi, které stát vybere, ale neumí je efektivně utrácet," říká Jančura pro Aktuálně.cz

Jak vidíte předsedu ANO a ministra financí Andreje Babiše po dvou letech od chvíle, co přišel do vlády? Nyní se potýká s kauzou Čapí hnízdo - stále má vaši plnou podporu?

Stále věřím, že může být pro Českou republiku přínosem, že dokáže rozbít různé neprůhledné penězovody. Nelíbí se mi ale, že je nedůrazný, v tomto mě zklamal.

V čem konkrétně vás zklamal?

Je dobře, že dokáže vybírat do státního rozpočtu více peněz než Miroslav Kalousek, ale zdá se mi, že mu je jedno, kam se rozkutálí. V tom vidím jeho nedůraz.

Kam se podle vás "kutálejí"? Myslíte třeba, že dává příliš peněz do sociální oblasti, k čemuž ho nutí ČSSD?

Peníze do sociálních oblasti jsou v pořádku. Musíme lidem, kteří už nemůžou evidentně pracovat, pomoci, to je jednoznačné. V tom se chová správně.

A kde se tedy správně nechová, když mluvíte o tom, že se nechová "důrazně"?

Vadí mi ale, že například dává další a další peníze na nové úředníky na ministerstvech, nebo se posílají miliardy krajům, aniž by byla jasná pravidla pro co nejlepší využití těchto peněz. Vybírají se peníze od živnostníků a potom končí někde ve ztracenu.

Momentálně mu ale nejvíce času zabírá vysvětlování Čapího hnízda. Věříte tomu, co o něm říká?

V tomto mu věřím, znám ho dlouho. Věci kolem Čapího hnízda mi nevadí, vadí mi to, že to je neschopný vůdce a neschopný politik, on tuto zemi nezmění, pokud bude nedůrazný jako dosud.

Ale není pro vás důležité, jestli veřejnosti lže, nebo mluví pravdu? Tedy jestli říká vše kolem Čapího hnízda tak, jak to ve skutečnosti bylo, nebo ne?

To pro mě fakt není zásadní téma. Je to nějakých ušmudlaných padesát milionů korun, které mohly mít svůj příběh. Čapí hnízdo není něco, kvůli čemu by měl Babiš v politice skončit. Pořád ještě věřím, že může dát této zemi dobré věci.

Má ale právo působit v politice člověk, kdo skrývá před veřejností něco, co se týká financí? A přece jen, padesát milionů není zas tak málo...

Možná dnes lituje toho, že nějaké Čapí hnízdo má. Z jeho pohledu šlo o nevýznamné peníze, které mu teď komplikují politickou kariéru.

Jste zvědavý, co nového prozradí o vlastnictví Čapího hnízda na středeční mimořádné schůzi Sněmovny?

Podle mě jsou možné všechny varianty, od té, že si některé věci vymýšlí, až po ty, že vlastnictví Čapího hnízda běželo tak, jak říká, a všechno tak bylo v pořádku. Ať řekne cokoliv, stejně to nebudeme schopni ověřit, protože dokumenty bude mít určitě v pořádku.

Ale je pro vás důležité, co řekne a zda to bude pravda?
Myslím si, že se stejně nikdy nedozvíme, jestli příběh o Čapím hnízdu byl dopředu promyšlený, nebo zpětně vymyšlený, nebo spontánní. Opakuji, papírově to má určitě v pořádku.

Kdyby se ukázalo, že nemluví pravdu, ztratil by vaši důvěru?
Čapí hnízdo není téma, kvůli kterému bych nad Andrejem Babišem lámal hůl. Pro mě je skutečně zásadní jeho přístup k tomu, jak efektivně bude nakládat s výdaji státního rozpočtu, v tom vidím jeho nejdůležitější roli v politice. K čemu je větší výběr daní a otrava živnostníků a všech firem, když peníze, které vybere, nechá rozkutálet? Podle mě je slabý ministr financí. Ministra financí nelze na vládě přehlasovat v zásadních věcech, které se týkají peněz. Musí být mnohem důraznější. Oceňuji, že se snaží peníze vybrat, ale lituji, že se neumí postavit proti jiným členům vlády a říci, že takto se peníze nebudou utrácet.

Potkáváte se ještě s panem Babišem?
Už ne. Občas si posíláme sms zprávy, ve kterých si vyměňujeme názory.

Jak byste označil vaše vztahy?
Naše vztahy jsou hodně ochlazené. On mě k ničemu nepotřebuje, nepotřebujeme mě ke svému životu.

Oceňuji vaši otevřenost, protože většina byznysmenů se buď vyjádření k panu Babišovi vyhýbá, nebo volí opatrný slovník možná z obavy před ním nebo ministerstvem financí. Vy nemáte obavy?
Takové obavy jsem neměl za Kalouska a nemám je ani za Babiše. O Kalouskovi jsem řekl, že ukradl miliardu a také za mnou nepřišel finanční úřad. Takto to u nás nefunguje, možná by to tak fungovalo na Slovensku, tam politici drží policii i finanční úřady proti soukromému podnikateli, zlobivému občanovi.

Vy jste tedy zvyklý se vyjadřovat otevřeně...
Já stát ke svému životu nepotřebuji, na veřejných zakázkách nejedu, takže můžu říkat, co si skutečně myslím.

autor: Radek Bartoníček | 23. 3. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama