Babiš zůstává kritický k plánům fondu obnovy EU. Příliš peněz jde na ekologii, řekl

ČTK ČTK
16. 7. 2020 17:18
Premiér Andrej Babiš (ANO) zůstává kritický k návrhu na rozdělení peněz z plánovaného evropského fondu obnovy. Jak pandemie koronaviru dopadla na jednotlivé ekonomiky a jak by se tedy mezi ně měly peníze rozdělit, bude podle něj jasné teprve v příštím roce. Před cestou na summit EU kritizoval i návrh víceletého finančního rámce. Vadí mu, že dál počítá s určením velké části peněz zeleným projektům.
Foto: Reuters

Fond obnovy by evropským zemím umožnil získat až 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), na podmínkách rozdělení peněz se ale členské země neshodují. Část lídrů včetně Babiše kritizovala fakt, že by významnou roli mělo hrát kritérium nezaměstnanosti v uplynulých pěti letech. Předseda Evropské rady Charles Michel vyšel těmto požadavkům částečně vstříc a téměř třetinu grantů chce na rozdíl od původního plánu komise rozdělit bez ohledu na nezaměstnanost.

"I když předseda Evropské rady vyslyšel naši hlavní kritiku, tak stále si myslíme, že to je nespravedlivé. Že návrh není spravedlivý a efektivní," řekl Babiš. Zdůraznil, že konečné dopady koronavirové krize na ekonomiku ještě nejsou známy, protože na konci roku se očekává zvýšení nezaměstnanosti. "Dopady krize budeme moct spočítat až příští rok," řekl.

Kritizoval i víceletý finanční rámec EU na roky 2021 až 2027, o kterém budou lídři na summitu rovněž jednat. Podle něj je neúměrně velká část peněz určená na opatření pro ekologickou transformaci EU. Česko podle něj i přes řadu přijímaných opatření v této oblasti nemá kapacitu na to, aby tolik peněz mohlo vyčerpat.

Podle Babiše země potřebuje především investice, i proto by chtěl český premiér přidat peníze na kohezní politiku, která slouží k narovnávání rozdílů mezi bohatšími a chudšími evropskými regiony.

Babiš upozornil, že pozice evropských politiků jsou před summitem dost vzdálené, očekává proto náročná jednání. Summit by se podle něj mohl protáhnout až do neděle. "Dohoda se bude hledat obtížně," řekl.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy