Vláda označila rezoluci k Babišovu střetu zájmů za vměšování do vnitřních záležitostí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2020 17:31
Česká vláda se podle informací ČTK v pondělí v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle návrhu usnesení měl kabinet uvést, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do českých vnitřních a politických záležitostí. Rezoluce podle vlády narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditů.
Česká vláda se podle informací ČTK v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Česká vláda se podle informací ČTK v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). | Foto: ČTK/Ondřej Deml

Europoslanci schválili usnesení kritické k Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle Evropského parlamentu zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Kabinet měl podle návrhu, který mu předložila ministerstva spravedlnosti, pro místní rozvoj a financí, zdůraznit, že rezoluce je politickým, nikoliv odborným posouzením problematiky.

Měl Evropskému parlamentu také vytknout to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s jeho účastí na projektu Čapí hnízdo a vyjadřuje důvěru v to, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu. "Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení," stojí v návrhu usnesení.

Evropský parlament vytváří nátlak, tvrdí vláda

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle dokumentu představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. "Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci Evropský parlament pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR," uvádí materiál.

Když unijní parlament vítá obnovení stíhání, deklaruje podle návrhu i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. "Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ," dodává dokument.

Kabinet měl podle návrhu také zkritizovat to, že Evropský parlament předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů. "Evropský parlament v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení," měla uvést vláda. Jeví se podle ní, že Evropský parlament uplatňuje svůj politický a mediální vliv na řádný průběh auditů.

"A svými konstatování o střetu zájmů bez řádných odborných podkladů presumuje jejich výsledek. Tímto způsobem dochází rovněž k nerespektování pravidel nastavených samotnou EU," stojí v dokumentu.

 

Právě se děje

Další zprávy