Babiš: Změny ve vládě vítám, Němeček a Dienstbier ministry být neměli, výměna ale přišla pozdě

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2016 19:38
Vicepremiér Andrej Babiš řekl, že je rád, že Bohuslav Sobotka vyměnil ministry Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Podle něj neměli od počátku ve vládě co dělat. Změny ve vládě 11 měsíců před volbami ale označil za kontraproduktivní. Ve vlastních řadách ale Babiš změny provádět nechce. Zároveň řekl, že volnou Miloslava Ludvíka si Sobotka "kupuje Prahu". Předseda TOP 09 komentoval situaci jako krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli opatření premiéra, které by zlepšilo chod vlády. Podobně se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala - podle něj žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je rád, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) došel ke stejnému závěru jako on a vyměnil ministry, kteří neměli ve vládě být už od počátku. Změny 11 měsíců před volbami ale zároveň označil za kontraproduktivní. Schůzky premiéra s ministry za hnutí ANO považuje za zbytečné, uvedl v prohlášení.

Sobotka v pátek oznámil, že prezidentu Miloši Zemanovi navrhne odvolání ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Mají je nahradit poslanec Jan Chvojka, respektive ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (všichni ČSSD).

"Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být," uvedl Babiš. Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. "I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok," poznamenal. Němeček na twitteru uvedl, že se mu podařilo ubránit resort před Babišovými pokusy o privatizaci zdravotnictví. "Fakt se za svou práci nemusím stydět," napsal.

Babiš souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. "Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky," uvedl Babiš. Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

Dienstbier řekl, že je rád, že Babiše návrh na jeho odvolání potěšil. Zároveň ho označil za nejnekompetentnějšího ministra vlády. "Chápu, že nemá rád, že jsem na to i při jednání vlády průběžně upozorňoval. Když říkal nesmysly, že jsem to uváděl na pravou míru," řekl. Za nesmysl označil i zpolitizování legislativní rady vlády, protože je složena z nejlepších expertů na právo v zemi.

Babiš zároveň uvedl, že si myslí, že výměny nastaly pozdě. "A dokonce se obávám, že 11 měsíců před volbami jsou kontraproduktivní," dodal. Místopředseda vlády je ale rád, že jsou známa nová jména. "Sociální demokracie provedla sebereflexi a můžeme se vrátit k práci. Schůzky premiéra s našimi ministry mi proto přijdou úplně zbytečné," poznamenal.

Návrhem Ludvíka na ministra zdravotnictví si podle něj Sobotka kupuje "Prahu, která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla". Ludvík je šéfem pražské ČSSD a zastupitelem hlavního města.

V případě Chvojky poznamenal, že je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému zákonu "lex Babiš", který má ošetřit střet zájmů. "Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je předpoklad jejího dobrého fungování," podotkl Babiš.

Marketing a stranická politika, tvrdí opozice

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, nepovažuje výměnu dvou ministrů, kterou  za opatření premiéra, ale spíš za krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku. Šéf ODS Petr Fiala považuje odchod ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera za marketingový trik na voliče. Politici to uvedli v tiskových prohlášeních.

"To je evidentně krok předsedy sociální demokracie, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli však opatření předsedy vlády, které zlepšuje činnost celého kabinetu," uvedl Kalousek.

Fiala si myslí, že výměna necelý rok před volbami do Sněmovny je pouhý marketing. "Žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře," uvedl předseda ODS. Výměnou Němečka podle něj kabinet navíc "znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby".

Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického se ČSSD obměnou ministrů vzdaluje ideálu progresivní a liberální strany, kterou by chtěla být. "Nucený odchod ministra Dienstbiera z vlády je nešťastný a naznačuje, že ČSSD je ochotna vyměnit důraz na lidská práva za klid ve straně. Strana, která dál drží ve vládě ministry (průmyslu a obchodu Jana) Mládka a (vnitra Milana) Chovance, tak vyslala progresivnímu a liberálnímu voliči jasný vzkaz, že jeho zájmy v Parlamentu zastupovat nehodlá," uvedl v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy