Babiš výsledky auditu nemocnic nezveřejní, porušil by zákon

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 9. 2014 14:15
Zveřejnění výsledků požadoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Situaci chce řešit i premiér Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí nezveřejní výsledky auditu čerpání fondů EU ve zdravotnictví. Porušilo by totiž zákony ČR i EU, řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zjištění je podle jeho úřadu možné zveřejnit až po skončení kontrol. Zveřejnění výsledků požadoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Na audity si stěžují ředitelé dvou desítek nemocnic. Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní. Podle ministerstva financí se objevilo podezření, že by projekty mohly být předražené a ne podle pravidel veřejných zakázek. Nyní hrozí, že by nemocnice měly část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz.

Sobotka: Hospodaření nemocnic je ohroženo

S ministry zdravotnictví a financí chce o situaci jednat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jakmile budou k dispozici výsledky auditů. Podle něj je v ohrožení nejen hospodaření nemocnic, pokud by musely vracet peníze, ale i bilance ČR v čerpání prostředků EU.

Babiš upozornil, že čerpání peněz z EU je zastaveno, a dokud nebude dokončen audit, nebude pokračovat. "Já jako ministr financí absolutně do auditu nezasahuji. Byl vyžádán Evropskou komisí, která má pochybnosti o tom, jak funguje české zdravotnictví, a pečlivě sleduje, co se u nás děje," uvedl Babiš. Dále řekl, že audit začal v červenci. "A pokud z toho někdo dělá politickou kauzu, tak je to ČSSD," dodal.

Situaci ve zdravotnictví Babiš kritizoval už několikrát. V dubnu uvedl, že lituje toho, že jeho hnutí ANO při povolebních jednáních neusilovalo o resort zdravotnictví. Tehdy řekl, že Němečkovi nevěří, že rozkryje financování resortu. ČSSD a ANO se neshodovaly třeba v názoru na to, kde by se měly vzít peníze na stabilizaci zdravotnictví.

Volby vyhrocují střety

Babiš mimo jiné prohlásil, že zrušení poplatku za pobyt v nemocnici byla chyba. Podle médií blížící se komunální volby střet obou koaličních partnerů vyhrotily.

Podle Babiše ale ANO nezvažuje změnu koaliční smlouvy, tak aby získalo post ministra zdravotnictví. "My jako hnutí nenavrhujeme žádné změny resortů. Pokud ČSSD navrhne, můžeme o tom mluvit," uvedl Babiš. Podle něj není cílem získat ministerstvo zdravotnictví, ale zvýšit transparentnost hospodaření. "Jsem zodpovědný za rozpočet a já tam vidím velké rezervy," dodal.

Podle ministerstva financí Evropská komise "identifikovala závažná rizika" a měla pochybnosti o transparentnosti a hospodárnosti výdajů z evropských peněz za zdravotnickou techniku.

Peníze z EU neproudí kvůli korupci

Studie EK z loňského října pak obsahuje informace o korupci v českém zdravotnictví, uvedl úřad. To je prý důvod, proč se čerpání peněz z programu pro zdravotnictví zastavilo.

"Tok peněz neohrožuje ministerstvo financí, ale podezření z netransparentního čerpání," uvedl resort v tiskové zprávě.

Podle ní nemocnice dostaly návrh zpráv o auditu, mají se k nim vyjádřit. Ředitelé zdravotnických zařízení si stěžovali na to, že se nedozvěděli jména expertů a členů auditních týmů, kteří projekty posuzovali. Ministerstvo financí to vyvrací. Tyto informace prý dostaly regionální rady, Němečkův úřad či regionální operační program, měly je tedy dostat i dotčené nemocnice.

Audity ministerstva financí se týkají čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center.

Vedení dotčených nemocnic tvrdí, že jejich postup prošel kontrolou různých institucí několikrát. Ty žádná pochybení nenašly. Nyní hrozí, že by zařízení musela část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz. Ředitelé nemocnic kritizovali to, že po auditu nedostali expertní stanoviska či se nedozvěděli jména expertů. Nemohli se tak prý proti výsledkům bránit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy