Ministr Němeček odvolal ředitele Nemocnice Na Homolce

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
Aktualizováno 29. 9. 2014 17:00
Michal Šetlík končí podle ministra na vlastní žádost, nahradí ho Ivan Oliva.
Ministr Svatopluk Němeček.
Ministr Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka. Ten končí na vlastní žádost. Nový ředitel Ivan Oliva, který v minulosti vedl Spolanu nebo či firmu Polymer, povede nemocnici od 1. října, jeho hlavním úkolem je zrušení dceřiných společností, přes něž měly z nemocnice proudit miliony korun. O novém řediteli mělo rozhodnout nadcházející výběrové řízení, ministr ho však zrušil a vybral právě Olivu.

"Obsazení postu ředitele Nemocnice Na Homolce považuji za záležitost klíčového významu z hlediska rozpletení a zpřetrhání klientelistických vazeb přes dceřiné společnosti," vysvětlil Němeček. Šetlík podle něj odchází z osobních důvodů, chce se znovu víc věnovat medicínské praxi.

Němeček nového ředitele Nemocnice Na Homolce vybral jen pár hodin před tím, než měla zasedat výběrová komise. Její jednání bylo svoláno na úterní dopoledne. "Jsem opravdu překvapený," řekl Aktuálně.cz sekretář vědecké rady České lékařské komory Pavel Kubíček, který měl v komisi také zasedat.

Kubíček si přitom ještě v pondělí před 12. hodinou šel na ministerstvo prohlédnout profily kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili. Oliva mezi nimi nebyl. A o tom, že Němeček nového ředitele jmenoval, se dozvěděl teprve až od reportéra Aktuálně.cz.

Podle ministra se začínaly objevovat informace o pokusech ovlivnit budoucí výběrové řízení na post ředitele, proto se rozhodl výběrové řízení zrušit. "Nehodlám ani není úlohou ministra zdravotnictví zkoumat, zda a který z těchto pokusů mohl zakládat reálné nebezpečí ovlivnění názoru výběrové komise. Volím cestu nezpochybnitelnou, tedy využít své pravomoci," vysvětlil.

Transparentní vedení

Šetlík podle ministra stihl za dobu svého řízení v nemocnici nastartovat změny, které ale prý zanikly mezi zprávami o sporných kauzách předchozího vedení.

"Obsazení postu ředitele Nemocnice Na Homolce považuji za záležitost klíčového významu z hlediska rozpletení a zpřetrhání klientelistických vazeb přes dceřiné společnosti." Svatopluk Němeček

Úkolem Olivy je podle Němečka urychleně vyřešit situaci v nemocnici. "Je si vědom, že jeho hlavním úkolem je vrátit Nemocnici Na Homolce důvěru veřejnosti, co se týká transparentního vedení a nákupů. Tento úkol se nepochybně neobejde bez definitivního vyřešení, to znamená bez zrušení dceřiných společností s pochybnými vazbami," dodal ministr.

O Olivovi se podle svých slov dozvěděl ze svého "okruhu důvěryhodných lidí", manažerův životopis v něm pak vzbudil důvěru.

Podle protikorupční organizace Transparency International problémy dřívějšího vedení nemocnice částečně přetrvávaly i za Šetlíka. Poukazovala na to, že odmítl ministerským kontrolorům předat některé podklady k dceřiným firmám. Ministerstvo pak odmítlo všechny námitky nemocnice proti výsledkům auditu, který zakázky a hospodaření zkoumal. Zjištění tehdy Němeček označil za závažná. O vyhlášení výběrového řízení na šéfa Homolky požádal už dřív samotný Šetlík. Původně chtěl získat potvrzení ve své funkci.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy