reklama
 
 

Babiš: Vyhoštění ruských diplomatů z Británie je nepříjemné. Vyjednavač brexitu má podporu vlády

Aktualizováno 14. 3. 2018 19:43
Uvedli to po schůzkách s britským ministrem pro brexit Davidem Davisem Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický.

Praha - Premiér v demisi a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš má vyhoštění 23 ruských diplomatů z Británie za velice nepříjemnou záležitost. Babiš to řekl před  schůzkou s britským ministrem pro brexit Davidem Davisem, kterého doprovodil nový britský velvyslanec Nick Archer.

Premiér Babiš se Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier má plnou podporu české vlády. Prioritou pro uzavření dohody o vystoupení je shoda nad zachováním práv unijních občanů v co nejširší míře. Uvedli to po schůzkách s Davisem Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (oba ANO). Tématem schůzek v Praze bylo uspořádání vztahů mezi EU a Británií po jejím odchodu z unie. Jednání o brexitu se budou věnovat premiéři a prezidenti členských států EU příští týden na summitu EU.

"Rozhodnutí Velké Británie lituji, ale respektuji ho. Velká Británie byla pro Českou republiku v EU zásadním partnerem. Věřím, že tomu tak bude nadále," uvedl v tiskové zprávě po schůzce Babiš. Brexit by podle něj neměl přehlušit léta skvělých vztahů. "Nejprve je ale zapotřebí vyřešit dvě paralelní roviny, samotné vystoupení i nastavení nových vztahů," dodal.

Premiér na jednání podle mluvčí vlády Barbory Peterové zdůraznil, že česká vláda plně podporuje Barniera, který má mandát k vyjednávání brexitu od všech členských států. "V rámci jednání dále zaznělo, že prioritou pro uzavření dohody o vystoupení je shoda nad zachováním práv unijních občanů v co nejširší míře," dodala Peterová.

Podporu týmu Barniera vyslovil po dnešní schůzce s Davisem i Stropnický. Ministr dodal, že věří, že se na březnové Evropské radě podaří přijmout Pokyny pro jednání o budoucích vztazích EU se Spojeným královstvím.

Hlavními tématy setkání Davise se Stropnickým byl brexit a otázky spojené s uspořádáním budoucích vztahů mezi Velkou Británií a EU, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Davis podle úřadu informoval Stropnického o britském pohledu na dosavadní průběh brexitu a perspektivách dalšího postupu. "Oba ministři pak rovněž hovořili o vnitropolitickém kontextu brexitu a jeho dopadech na britské regiony, především na Severní Irsko," uvedlo ministerstvo.

Stropnický zdůraznil zájem Česka na co nejvyšší kvalitě vzájemných vztahů v době před odchodem i po ukončení členství Velké Británie v EU. ČR chce podle něj posilovat budoucí partnerství v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky a také obrannou, hospodářskou a obchodní spolupráci. "Nicméně i nadále zůstává prioritou zajištění práv našich občanů ve Spojeném království," dodal český ministr. Šéf české diplomacie rovněž vyjádřil podporu Velké Británii "po nedávném bezprecedentním útoku nervovým plynem" na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Státní tajemník pro EU Aleš Chmelař (ČSSD) dnes na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti uvedl, že ve vyjednávání dohody mezi Bruselem a Londýnem je stále řada nevyřešených problémů. "Týká se to například vyřízení možného vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem nebo chování Britů k občanům EU, kteří přijdou během takzvaného přechodného období," řekl Chmelař.

Chmelař také podotkl, že pozice Britů není úplně jasná. Postupu vyjednávání, které vedou členské země s Londýnem společně prostřednictvím vyjednavače Barniera, se bude podle Chmelaře věnovat summit EU příští týden.

autor: ČTK | 14. 3. 2018 17:38

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama