Premiér Andrej Babiš (ANO) se musí vypořádat před volbami s vážným problémem. Celosvětová skupina investigativních novinářů upozornila na to, že prostřednictvím firem v daňových rájích nakupoval nemovitosti za stovky milionů korun. Babiš přitom takové podnikání sám kritizoval. Nyní se obhajuje tím, že v dané době ještě nebyl v politice. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy Pandora Papers.
Ministerstvo spravedlnosti jen eviduje, pokuta může přijít z Černošic
Andrej Babiš se stal poslancem 26. října 2013. V tu chvíli mu vznikla povinnost, aby podával přehled o svých příjmech a majetku. Registr majetkových přiznání spravuje od září 2017 ministerstvo spravedlnosti. V žádném z Babišových každoročních soupisů ovšem nefiguruje trojice firem, které zapojil do operace téměř s 400 miliony korun. Správně je tam všechny měl uvést. První z nich existovala do roku 2015, zbylé dvě ještě další tři roky.
Povinností politika je přitom vyplnit úplný přehled svých veškerých zdrojů. Nicméně v Česku neexistuje úřad, jenž by na pravdivé vyplnění formuláře dohlížel. Podle zákona o střetu zájmů za vedení registru sice odpovídá ministerstvo spravedlnosti, ale resort jen ověřuje formální správnost přiznání, nikoliv věcnou.
"Analytický tým ministerstva spravedlnosti by mohl oznámení procházet a v případě zjištěné nesrovnalosti dávat podněty příslušným přestupkovým úřadům. Nejsme si však vědomi toho, že by se v praxi nějaké preventivní činnosti vykonávaly a přestupková řízení bývají zahajována až na podněty veřejnosti nebo na základě zájmu médií," řekl Aktuálně.cz analytik organizace Transparency International Milan Eibl.
V případě přestupkového řízení už ministerstvo spravedlnosti vypadává ze hry. Konat musí obecní úřad, pod nějž spadá trvalé bydliště politika. V Babišově případě jde o městský úřad v Černošicích u Prahy. Po vyhodnocení informací z veřejného prostoru by měl zahájit přestupkové řízení. Pokud se pochybení potvrdí, premiér může skončit s pokutou až 50 tisíc korun.