Babiš uvízl v kauze podezřelého byznysu v daňových rájích. Vše o Pandora Papers

Helena Truchlá Jan Horák Kateřina Hovorková Helena Truchlá, Jan Horák, Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 10. 2021 18:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) se musí vypořádat před volbami s vážným problémem. Celosvětová skupina investigativních novinářů upozornila na to, že prostřednictvím firem v daňových rájích nakupoval nemovitosti za stovky milionů korun. Babiš přitom takové podnikání sám kritizoval. Nyní se obhajuje tím, že v dané době ještě nebyl v politice. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy Pandora Papers.
Foto: Reuters

Proč se offshorové firmy zakládají?

Za "offshore" je považovaná společnost se sídlem v daňovém ráji, tedy v místě, kde neexistují daně nebo jen minimální. A není jich málo. Offshorové společnosti navázané na Česko můžeme počítat po desetitisících.

  • Primárním důvodem je tedy úspora na daních.
  • Zároveň umožňuje taková společnost skrýt konkrétní majetkovou strukturu a koncového majitele - beneficienta.
  • Mohou však sloužit také k “praní špinavých peněz” - tedy k legalizaci výnosů z trestné či nelegální činnosti.

"Samotná registrace společnosti není nutně protiprávní a podléhá výhradně právním normám v daňovém ráji. Většinou je velmi jednoduchá a podle instrukce ji provede místní advokát. V praxi záleží na úpravě v daném státě. Nemusí to být ani závratně nákladné, například společnosti v Belize lze založit v Česku za náklady do 1000 eur. Často se však užívá Kypr, který má výhodu členství v EU, ale není to jediná evropská destinace," vysvětluju pro Aktuálně.cz právník Ondřej Preuss, zakladatel služby DostupnyAdvokat.cz.

  • Offshorové společnost lze získat i jako tzv. ready-made. Vlastně to funguje tak, že se zakládají do zásoby prázdné skořápky a ty se pak převádí bez jakékoliv historie a majetku na nového vlastníka.
 

Právě se děje

Další zprávy