Babiš sice o vládě jedná, příštím premiérem ale být nemusí. Podívejte se, jaké možnosti dává ústava

Martina Heroldová Martina Heroldová
13. 4. 2018 20:55
Šéf vítězného ANO se od loňského podzimu marně snaží sestavit vládu, která by získala důvěru ve sněmovně. Podívejte se, jak politické hřiště pro premiéra i prezidenta vymezuje ústava a co se bude dít, pokud by Babišova vláda nezískala podporu poslanců ani napodruhé.
Foto: TV Barrandov

Může ještě prezident jmenovat premiérem jiného kandidáta?

Prezident Miloš Zeman Andreje Babiše podruhé pověřil jednáním o sestavení vlády, stále má ale možnost jmenovat premiérem někoho jiného, ústava totiž zná pouze akt jmenování. Pověření sestavením vlády je mezikrok, který začal v praxi používat prezident Václav Havel v roce 1998.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy