Praha/Brusel - Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je podstatné, že zákon o elektronické evidenci plateb (EET), který prosadil jako ministr financí v bývalé vládě, platí. Reagoval tak na rozhodnutí Ústavního soudu, který některé pasáže škrtl, zákon jako celek ale podpořil. Blíže rozhodnutí soudu nechtěl Babiš z Bruselu, kde se účastní summitu, komentovat, protože detaily nezná.
"Nebudu to komentovat, nejsem ministr financí a neznám vůbec rozhodnutí soudu," uvedl v textové zprávě. Podstatné ale podle něj je, že zákon o EET platí. V Bruselu je odpoledne v plánu tisková konference premiéra. Očekává se i vyjádření ministryně Aleny Schillerové (za ANO), která se v Praze účastní jednání sněmovny.
Babiš řekl, že třetí a čtvrtá vlna EET se neruší, ale pouze odsouvá. Jako celek však zákon u soudu obstál a dál platí. "Chvíli jsem o tom mluvil s (ministryní financí Alenou) Schillerovou, samozřejmě to rozhodnutí respektujeme, důležité je, že soud řekl, že zákon není protiústavní a je to legitimní nástroj na výběr daní," řekl Babiš novinářům.
Připomněl, že ministerstvo už před volbami slíbilo novelu zákona, která umožní výjimky pro uživatele s tržbami do půl milionu korun. Ústavní soud podle Babiše nyní doplnil, že výjimky mají být dané zákonem, aby je jednotlivé kabinety nemohly měnit, čemuž jako premiér rozumí. Do novely tak bude nyní zahrnuto i zavedení třetí a čtvrté vlny systému. "Samozřejmě otázka je, jak to dopadne ve Sněmovně, určitě to bude náročné martyrium, jak jsme to zažili poprvé," podotkl.
Rozhodnutí soudu přivítal Jan Hamáček z ČSSD, která v předchozí vládní koalici zákon prosazovala. "Takto složitý zákon asi může mít problémy, ale já to pokládám spíš za technické věci, které Ústavní soud upravil. To gros zůstává, ukazuje se, že ten zákon je v souladu s českým právním řádem a že je i potřebný. To konstatoval i Ústavní soud, že jeho cílem je zlepšit výběr daní," řekl.
Spokojený je i s tím, že Ústavní soud neoznačil za důvod ke zrušení zákona postup minulé sněmovny, která předčasně ukončila rozpravu. "Ústavní soud de facto dal za pravdu postupu tehdejší vládní koalice, která použila ukončení rozpravy jako nouzový prostředek ve chvíli, kdy opozice zneužila jednoho paragrafu jednacího řádu a chystala se zcela zablokovat Poslaneckou sněmovnu," řekl Hamáček, který v minulém období dolní komoře parlamentu předsedal.
Předseda hnutí STAN Petr Gazdík ocenil, že soud zrušil spuštění třetí a čtvrté etapy EET, což starostové dlouhodobě požadují. "Navíc budeme požadovat, aby se v rámci 1. a 2. vlny evidence netýkala ani neplátců daně z přidané hodnoty," uvedl na Twitteru.
Uvítal také to, že na účtenkách se nemají podle soudu uvádět identifikační čísla. "Zpracováváním rodných čísel v případě účtenkové loterie se nepřiměřeně zasahuje do soukromí občanů," myslí si.
"Jsem rád, že soud dal v některých případech za pravdu naší stížnosti na zákon o evidenci tržeb. Za neméně důležité považuji, že ÚS také konstatoval, že ukončení rozpravy při schvalování EET bylo v rozporu s jednacím řádem," komentoval rozhodnutí na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.
Schillerová: Zrušení části paragrafů nebude mít vliv na funkčnost
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vítá, že Ústavní soud nezrušil zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) jako celek. Důležité podle ní je i to, že soudci označili cíl zákona, tedy lépe kontrolovat výběr daní, za legitimní. Zrušení části paragrafů nebude mít vliv na funkčnost evidence, řekla novinářům ve sněmovně.
Schillerová také uvedla, že ministerstvo připravuje novelu zákona o EET, která by zavedla výjimky z evidence. Do té nyní úřad zapracuje i současné výhrady Ústavního soudu, včetně odvolaného spuštění třetí a čtvrté vlny EET. Novela by podle Schillerové mohla být připravena do dvou měsíců, ministryně ale nedokáže odhadnout, jak dlouho potrvá projednání normy v parlamentu.
Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček uvedl, že podnikatelé navrhovali zrušení EET pro platby kartou už dávno. "Bohužel Poslanecká sněmovna byla v té době už rozhádaná, takže se opatření nepodařilo přijmout. Pro platby, které zanechávají digitální stopu, mělo být takové opatření přijaté už dávno," uvedl Havlíček.
K rozhodnutí Ústavního soudu odstranit z účtenky DIČ Havlíček uvedl, že to neznamená technické zbourání celého systému. "Najít si ho navíc může každý z mnoha dalších zdrojů, ale je to citlivý osobní údaj a jeho ochrana dává smysl, takže je dobré, že tam nebude," dodal předseda Asociace malých a středních podniků.