Babiš: Pelikán byl zástupcem městských intelektuálů. Jeho hlas bude chybět, vážně mě to mrzí

Lukáš Werner Lukáš Prchal ČTK Lukáš Werner, Lukáš Prchal, ČTK
7. 4. 2018 15:09
Rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána skončit v politice není pro premiéra v demisi Andreje Babiše překvapením. "Vážně mě to mrzí," sdělil Aktuálně.cz.
Andrej Babiš s Robertem Pelikánem (v pozadí) na tiskové konferenci v lednu 2018.
Andrej Babiš s Robertem Pelikánem (v pozadí) na tiskové konferenci v lednu 2018. | Foto: ČTK

Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že skončí v politice a v nové vládě už nebude. Vzdá se i poslaneckého mandátu. Jeho nadřízený, premiér v demisi Andrej Babiš o jeho rozhodnutí věděl už delší dobu. 

"Pro mě to není překvapení, protože jsem o tom s panem ministrem Pelikánem mluvil už dříve a vím to už delší dobu. Ale vážně mě to mrzí," odpověděl šéf hnutí ANO na dotaz Aktuálně.cz.

Pelikán v rozhovoru hovoří o tom, že se s velkou částí poslanců názorově rozešel, například ohledně postojů k SPD Tomia Okamury, ale nejenom těch. "Velmi obtížně hledám porozumění u řady poslanců v našem klubu, co se lidských práv týká," řekl Pelikán, který je také předsedou Rady vlády pro lidská práva.

"Vím, že se mu nelíbilo třeba vystupování některých kolegů poslanců z ANO kolem pana Ondráčka, když kandidoval na předsedu komise pro kontrolu GIBS. Cítil, že nový poslanecký klub má v některých otázkách jiné názory," je si vědom Babiš.

Babiš mu chce za jeho práci ještě poděkovat. "Začínal se mnou jako náměstek na financích, měl na starosti velmi těžký resort a vedl si velmi dobře. Navíc byl v hnutí zástupcem městských intelektuálů a jeho hlas tu určitě bude chybět," uvedl Babiš.

Rostoucí spory

Pelikánovo nedávné rozhodnutí o vydání zadrženého ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, o něhož měly zájem Washington i Moskva, kritizoval prezident Miloš Zeman. Pelikána předtím žádal, aby Nikulina vydal do Ruska. Podle Zemana může vydání Nikulina posloužit k vnitropolitickému boji v USA a Česko by se do takového boje nemělo zapojovat.

Rozhodnutí kritizoval i bývalý prezident Václav Klaus nebo předseda KSČM Vojtěch Filip. Pelikánovo rozhodnutí naopak přivítali například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Napjaté vztahy měl Pelikán v poslední době s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Letos v únoru označil hnutí Tomia Okamury za fašistickou stranu. Pelikán se také ve vztahu k vyjednáváním, která vedlo ANO a SPD ohledně podpory vlády, vyjádřil, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD.

Ministr spravedlnosti také kritizoval Okamurovy výroky o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Předseda SPD v lednu prohlásil, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. "Důrazně žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř," vzkázal mu počátkem února Pelikán.

VIDEO: Robert Pelikán ve čtvrtečním rozhovoru pro DVTV.

Vláda s ČSSD vypadá jako přijatelná varianta, myslí si ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

V Praze a části Středočeského a Ústeckého kraje meteorologové znovu varují před větrem

V Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje bude od pátečního poledne do pozdního večera znovu silně foukat. Nárazy větru už mají být ale slabší než ve čtvrtek, během dne mají dosáhnout 50 až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve čtvrtek foukal vítr rychlostí až 110 kilometrů za hodinu, na horách kolem 130 kilometrů v hodině, na Sněžce přes 160 km/h. Potíže působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, zkomplikoval dopravu na silnicích i železnicích, způsobil rozsáhlé výpadky elektřiny. Hasiči měli kvůli větrnému počasí několik tisíc výjezdů.

V noci vítr slábl. "Na Sněžce ale byla nad ránem průměrná rychlost větru stále kolem 90 kilometrů za hodinu a nárazy kolem 110 km/h, což v kombinaci s teplotou minus pět stupňů Celsia dávalo dohromady pocitovou teplotu kolem minus 18 stupňů Celsia. V pátek bude také větrno, ale nárazy větru čekáme už o poznání slabší. Většinou dosáhnou rychlosti kolem 55 km/h, na horách to bude více," uvedli meteorologové na Facebooku Českého hydrometeorologického ústavu. Vítr se podle nich promítne do nízké pocitové teploty, dojem nicméně zlepší alespoň většinou slunečná obloha

Zdroj: ČTK
Další zprávy