Babiš: Pelikán byl zástupcem městských intelektuálů. Jeho hlas bude chybět, vážně mě to mrzí

Lukáš Werner Lukáš Prchal ČTK Lukáš Werner, Lukáš Prchal, ČTK
7. 4. 2018 15:09
Rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána skončit v politice není pro premiéra v demisi Andreje Babiše překvapením. "Vážně mě to mrzí," sdělil Aktuálně.cz.
Andrej Babiš s Robertem Pelikánem (v pozadí) na tiskové konferenci v lednu 2018.
Andrej Babiš s Robertem Pelikánem (v pozadí) na tiskové konferenci v lednu 2018. | Foto: ČTK

Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že skončí v politice a v nové vládě už nebude. Vzdá se i poslaneckého mandátu. Jeho nadřízený, premiér v demisi Andrej Babiš o jeho rozhodnutí věděl už delší dobu. 

"Pro mě to není překvapení, protože jsem o tom s panem ministrem Pelikánem mluvil už dříve a vím to už delší dobu. Ale vážně mě to mrzí," odpověděl šéf hnutí ANO na dotaz Aktuálně.cz.

Pelikán v rozhovoru hovoří o tom, že se s velkou částí poslanců názorově rozešel, například ohledně postojů k SPD Tomia Okamury, ale nejenom těch. "Velmi obtížně hledám porozumění u řady poslanců v našem klubu, co se lidských práv týká," řekl Pelikán, který je také předsedou Rady vlády pro lidská práva.

"Vím, že se mu nelíbilo třeba vystupování některých kolegů poslanců z ANO kolem pana Ondráčka, když kandidoval na předsedu komise pro kontrolu GIBS. Cítil, že nový poslanecký klub má v některých otázkách jiné názory," je si vědom Babiš.

Babiš mu chce za jeho práci ještě poděkovat. "Začínal se mnou jako náměstek na financích, měl na starosti velmi těžký resort a vedl si velmi dobře. Navíc byl v hnutí zástupcem městských intelektuálů a jeho hlas tu určitě bude chybět," uvedl Babiš.

Rostoucí spory

Pelikánovo nedávné rozhodnutí o vydání zadrženého ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, o něhož měly zájem Washington i Moskva, kritizoval prezident Miloš Zeman. Pelikána předtím žádal, aby Nikulina vydal do Ruska. Podle Zemana může vydání Nikulina posloužit k vnitropolitickému boji v USA a Česko by se do takového boje nemělo zapojovat.

Rozhodnutí kritizoval i bývalý prezident Václav Klaus nebo předseda KSČM Vojtěch Filip. Pelikánovo rozhodnutí naopak přivítali například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Napjaté vztahy měl Pelikán v poslední době s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Letos v únoru označil hnutí Tomia Okamury za fašistickou stranu. Pelikán se také ve vztahu k vyjednáváním, která vedlo ANO a SPD ohledně podpory vlády, vyjádřil, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD.

Ministr spravedlnosti také kritizoval Okamurovy výroky o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Předseda SPD v lednu prohlásil, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. "Důrazně žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř," vzkázal mu počátkem února Pelikán.

VIDEO: Robert Pelikán ve čtvrtečním rozhovoru pro DVTV.

Vláda s ČSSD vypadá jako přijatelná varianta, myslí si ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy