Přestavba policie narazila u ANO. Pelikán vyhrožuje rezignací, Babiš to chce řešit v koalici

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2016 16:05
Hnutí ANO kvůli oznámené reorganizaci policie zažádalo o dohadovací jednání s koaličními partnery. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s plánem na změny ve strukturách policie nesouhlasí a uvažuje o rezignaci. Policejní prezident Tomáš Tuhý ve středu oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie, která chce chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, o dohadovací jednání s koaličními partnery. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s návrhem změn nesouhlasí a uvažuje o rezignaci. "Pevně věřím, že k té reorganizaci nedojde. Pokud by to nastalo, tak skutečně budu zvažovat své další setrvávání,“ řekl Pelikán.

Ministr upozornil, že se mu na jednání předsedů koaličních stran, které proběhlo ráno, nedostalo vysvětlení například toho, proč se změna má odehrát náhle k 1. červenci. "Na nás to dělá dojem účelové reorganizace, jejímž skutečným cílem je potrestat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za to, že je skutečně nezávislý a vyšetřuje ty věci bez ohledu na to, kam se hnou," uvedl Pelikán. "Jsem pořád přesvědčen, že reorganizace v téhle podobě neprojde, pokud by to nastalo, pak opravdu budu zvažovat, co dál, protože já bych pak obtížně dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj," dodal.

Podle ANO ministr vnitra Chovanec i policejní prezident Tuhý obavy z oznámených změn nerozptýlili. Proto se hnutí podle vicepremiéra Andreje Babiše rozhodlo vyvolat dohadovací řízení a požadovat, aby neproběhla žádná reorganizace, na které by nepanovala shoda se státním zastupitelstvím. Jak by mělo koaliční jednání dál vypadat, Babiš novinářům neřekl.

Ministr vnitra Chovanec tvrzení koaličního partnera odmítá, ANO podle něj celou věc účelově politizuje. "Reorganizace Policie je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem. Policie je nezávislá a nelze ji prostřednictvím cílených politických předvolebních kampaní rozvracet," uvedl s dodatkem, že "Policie ČR není obchodní firma a nelze se k ní takto chovat."

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že k reorganizaci policie již jednání koalice proběhlo. "Osobně se nejdříve seznámím s výsledky sněmovního výboru. Nebudu dělat unáhlené soudy," vysvětlil.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ve středu oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení.

Policie pod palbou kritiky

Plány na reorganizaci se už dříve staly terčem kritiky například ze strany žalobců včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebo protikorupčních iniciativ, podle nich by to mohlo například ovlivnit vyšetřování složitých kauz a vyřadit ze hry šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu.

Zeman nadále trvá na argumentech, které popsal v dopise pro premiéra Bohuslava Sobotku či ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD). Politiky varuje před tím, že by se mohla snížit kvalita policejní práce nebo by mohli odcházet zkušení detektivové.

Zeman v dopise zmiňuje, že sloučením dvou elitních útvarů vznikne velká policejní složka, která nepůjde efektivně řídit. Mnoho policistů by také mohlo odejít do civilu. "Domnívám se, že sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského anebo korupčního charakteru," napsal politikům Zeman.

Ke kritice se přidaly i protikorupční iniciativy Transparency International nebo Nadační fond proti korupci. Iniciativa Vraťte nám stát se kvůli tomu dnes obrátila na poslance.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy