Sociální demokraté budou znovu jednat o vládě. Babiš jim nabídl vnitro a další čtyři ministerstva

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
Aktualizováno 20. 4. 2018 18:15
Sociální demokraté schválili, byť těsně, návrh svého předsedy Jana Hamáčka, že obnoví vyjednávání s hnutím ANO o vládě.
Podívejte se na brífink po jednání grémia ČSSD. | Video: DVTV

raha - Hned na první pohled bylo v pátek odpoledne patrné, že sociální demokraté prožívají složité okamžiky. Už při příchodu na jednání grémia a předsednictva strany zaznívaly různé názory na to, zda jít do vlády s trestně stíhaným Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Rozpory se následně potvrdily na jednání špiček strany za zavřenými dveřmi. Nakonec sice prošel návrh na další jednání s ANO, to ale automaticky neznamená dohodu na vládě.

"Nebylo to jednoduché uvažování. Obnovit jednání neznamená, že do té vlády vstupujeme," řekl po jednání šéf ČSSD Jan Hamáček s tím, že odmítnout jednání by znamenalo otevřít dveře extremistům do vlády.  S pokračováním jednání souhlasilo 14 členů, proti jich bylo pět a 7 členů předsednictva se zdrželo.

"Hnutí ANO nabídlo ČSSD pět resortů, mezi kterými je ministerstvo vnitra. Pokládám za zásadní, že v té nabídce je také ministerstvo práce a sociálních věcí," řekl Hamáček a dodal, že kromě toho dostali sociální demokraté nabídku na ministerstvo zemědělství, kultury a obrany nebo zahraničí.

Pokud jde o vnitro, je to Babišův ústupek. Šéf ANO totiž dosud trval na tom, že tento resort konkurenci nedá. "Na tomto ministerstvu je šance zajistit, že policisté, kteří vyšetřují kauzu pana premiéra, budou pracovat v klidu, a nebudou pod žádným tlakem," tvrdil v pátek Hamáček.

Stejně tak vítal nabídku na ministerstvo práce a sociálních věcí. "Měli jsme zájem o ministerstva, kde budeme moci prosazovat svůj program. A z tohoto pohledu pokládám za zásadní, že v nabídce je ministerstvo práce a sociálních věcí. To je tradiční a důležitý resort pro sociální demokracii," pokračoval Hamáček.

Odsouzený Babiš nesmí být ve vládě

ČSSD se ale obrátí na hnutí ANO s několika požadavky. Mezi nimi je například návrh na dohodu, že pokud bude Babiš prvoinstančně odsouzen, ve funkci premiéra skončí. "Chceme, aby byl ošetřen případ, že člen vlády bude prvoinstančně odsouzen. A pokud neodstoupí, tak platnost koaliční smlouvy skončí," podotkl předseda ČSSD.

Stejně tak chce ČSSD zbavit některých funkcí ve sněmovně poslance SPD. Chce tak omezit nynější stav, kdy ANO a SPD vystupují mnohdy jako spojenci. Kromě toho budou sociální demokraté požadovat další programové ústupky po ANO. Je proto docela možné, že ANO nakonec na tlak sociální demokracie zareaguje tak, že jednání odmítne.

Rozhodnutí ČSSD už pochválil Hrad. "Je třeba ocenit státotvorné rozhodnutí vedení ČSSD jednat o vládě s nezpochybnitelným vítězem voleb, premiérem Andrejem Babišem," napsal na Twitter mluvčí Jiří Ovčáček.

Naopak opoziční politici jsou kritičtí. "Rodí se tu vláda za účasti, nebo podpory komunistů. ANO i ČSSD tím překračují pomyslnou červenou čáru. Babiš si plní sen za příliš velkou cenu a ČSSD prodává zemi za příliš malou cenu," uvedl předseda ODS Petr Fiala. 

Podobně se vyjádřil i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. "Posledních šest měsíců nemá Česká republika vládu s důvěrou, protože Andrej Babiš neprojevil snahu vyjednat si pro svůj kabinet podporu. Vzhledem k tomu, jak Andrej Babiš přistupoval ke spolupráci s ČSSD v minulém funkčním období, se obávám, že v případě první neshody v koalici si premiér nechá ve sněmovně odhlasovat cokoliv bude chtít navzdory vůli ČSSD," sdělil Pospíšil s tím, že využije dosud fungující hlasovací koalice s KSČM a SPD. 

Nejužší vedení ČSSD nemělo na koalici s ANO jednotný názor, v předsednictvu, kde sedí zástupci krajských organizací, nakonec převážila ochota o vládě dál jednat. "Bylo to ale skutečně těsné hlasování. Řada členů se zdržela. Nemálo kolegů také chtělo, abychom odhlasovali podmínku, že ve vládě nesmí být trestně stíhaný Babiš. O tomto návrhu jsme ale nakonec nehlasovali, chceme nechat našemu vedení širší prostor pro jednání," uvedl jeden z členů předsednictva, který si nepřál být jmenovan. Jeho informace ale potvrzovali i někteří další účastníci jednání, když odcházeli domů.

Dohoda s ANO má v ČSSD stále mnoho vlivných kritiků. "Není to o počtu ministerstev, ale o tom, jestli k sobě navzájem máme s ANO důvěru a jestli se dá čekat, že jsme schopni spolu spravovat zemi," komentoval situaci volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Je jasné, že o spolehlivosti ANO pochybuje. Naznačil to, když narážel na chování Babišova hnutí ve sněmovně, kde premiérovi poslanci v důležitých věcech často hlasují společně s SPD a komunisty. "Je možné, aby byl Andrej Babiš někým jiným, než jak jsme ho poznali doposud? Podle toho, co vidíme ve sněmovně, mi to tak nepřipadá," zmínil Zaorálek.

Například šéf Senátu Milan Štěch myslí, že by pro ČSSD bylo výhodnější odejít do opozice. Upozornil na to v atriu Lidového domu. "Na základě výsledku voleb ve vládě být nemáme a máme konsolidovat sílu v opozici," uvedl a dodal: "Měli bychom se soustředit na podzimní komunální a senátní volby, neměli bychom se touto otázkou vůbec zabývat."

Senátoři jsou z velké části proti kabinetu s Andrejem Babišem. "Ať budeme mít, nebo nebudeme mít ministerstvo vnitra, pro mě se nic nemění, jsem trvale proti účasti ve vládě. Mimo jiné mi vadí účast trestně stíhaného Andreje Babiše ve vládě. Naši členové na všech úrovních musí předkládat negativní lustrační osvědčení, čistý trestní rejstřík a prohlášení, že proti nim nim není vedeno žádné stíhání. A naši členové se ptají, proč toto neplatí pro premiéra?" argumentuje například předseda sociálnědemokratického senátorského klubu Petr Vícha.

Navíc má obavy, že by Babiš nedodržel slib a obcházel by sociální demokracii při hlasování ve sněmovně s pomocí extremistické SPD a komunistů.

Video: Kritikem vlády ČSSD a ANO je senátor Jiří Dienstbier

Andrej Babiš ví, že jeho vládu po vyslovení důvěry už nikdo neodvolá, protože funguje koalice s KSČM a SPD, myslí si senátor Jiří Dienstbier. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 57 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy