Máme slíbené vnitro, zahraničí i kulturu, Babišova nabídka je velmi milá, zní z ČSSD

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
20. 4. 2018 11:14
Podle několika poslanců ČSSD je nabídka vládní spolupráce s ANO dobrá. Její součástí má být ministerstvo vnitra. To chtěli sociální demokraté obsadit kvůli trestnímu stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše.
Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Předseda ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - V případné nové vládě ČSSD a hnutí ANO tolerované komunisty by sociální demokraté měli dostat post ministra vnitra, o který velmi stáli a podmínili jím koaliční spolupráci. Aktuálně.cz to potvrdily tři dobře informované zdroje. Kromě toho má být v nabídce resortů, kterou straně před několika dny předal premiér v demisi Andrej Babiš, také resort kultury a zahraničí. Vedení sociální demokracie o Babišově nabídce jedná v pátek odpoledne.

Celkově chce ANO pro svého možného partnera uvolnit pět ministerských křesel. Kromě zmíněných tří se spekuluje ještě o čtyřech dalších: konkrétně o ministerstvu práce a sociálních věcí nebo školství a ministerstvu pro místní rozvoj či zemědělství.

Přesné znění nabídky ještě neznají ani poslanci. Předseda strany Jan Hamáček jim to na jednání klubu neřekl s tím, že by podrobnosti unikly do médií. "Ale řekli nám, že je to dobrá nabídka a že bychom měli pokračovat v jednání o koalici s hnutím ANO," uvedl pod podmínkou anonymity jeden ze sociálních demokratů, který se schůzky poslanců s vedením ČSSD účastnil. Podle jeho stranického kolegy je nabídka od hnutí ANO "velmi milá" a její součástí je resort vnitra. To, že Babiš sociálním demokratům vnitro nabídl, potvrdil i zdroj z hnutí ANO.

Ministerstvo vnitra nebo financí označil Hamáček na začátku dubna za klíčovou podmínku pro to, aby ČSSD s Babišem pokračovala v diskusích o koalici. Původně sociální demokraté chtěli, aby šéf ANO ve vládě vůbec nebyl, případně si nárokovali vnitro či finance. Premiér ani jednomu požadavku nevyhověl, a předseda ČSSD tak debaty o vládě ukončil. Strana o zmíněné resorty stála kvůli kauzám trestně stíhaného Andreje Babiše, kterého policie podezírá z padesátimilionového dotačního podvodu v případě Farmy Čapí hnízdo.

Vyjednávání zástupci ANO a ČSSD obnovili v pondělí. Předsedu vlády v demisi k tomu v podstatě přiměl výbor hnutí ANO, který ve čtvrtek minulý týden rozhodl, že se má hnutí vrátit k variantě společného kabinetu se sociálními demokraty.

"Vyjednávací tým z našeho pohledu udělal maximum, ale po seznámení s tím výsledkem výbor došel k názoru, že tam vidí prostor. Na to má pravomoc, samozřejmě, je to mezi sněmy nejvyšší orgán hnutí," řekl po čtvrteční diskusi členů ANO místopředseda hnutí a vicepremiér Richard Brabec

ANO má v záloze spolupráci s SPD Tomia Okamury a komunisty. Tato dvě politická uskupení by mohla jeho možnou druhou menšinovou vládu během hlasování o důvěře ve sněmovně podpořit. Jenže spolupráce s extremistickým hnutím Okamury se nelíbí části poslaneckého klubu ANO.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán označil SPD za fašistické hnutí a ministr zahraničí Martin Stropnický prohlásil, že "šíří politiku nenávisti". Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil, že ve vládě podporované poslanci Tomia Okamury být nechce.

Video: Šéf ČSSD Hamáček o nabídce hnutí ANO jednal s prezidentem Zemanem

Personálie jsme s prezidentem Zemanem neřešili, žádná jména nebudu komentovat, říká Jan Hamáček z ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy