Máme slíbené vnitro, zahraničí i kulturu, Babišova nabídka je velmi milá, zní z ČSSD

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
20. 4. 2018 11:14
Podle několika poslanců ČSSD je nabídka vládní spolupráce s ANO dobrá. Její součástí má být ministerstvo vnitra. To chtěli sociální demokraté obsadit kvůli trestnímu stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše.
Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Předseda ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - V případné nové vládě ČSSD a hnutí ANO tolerované komunisty by sociální demokraté měli dostat post ministra vnitra, o který velmi stáli a podmínili jím koaliční spolupráci. Aktuálně.cz to potvrdily tři dobře informované zdroje. Kromě toho má být v nabídce resortů, kterou straně před několika dny předal premiér v demisi Andrej Babiš, také resort kultury a zahraničí. Vedení sociální demokracie o Babišově nabídce jedná v pátek odpoledne.

Celkově chce ANO pro svého možného partnera uvolnit pět ministerských křesel. Kromě zmíněných tří se spekuluje ještě o čtyřech dalších: konkrétně o ministerstvu práce a sociálních věcí nebo školství a ministerstvu pro místní rozvoj či zemědělství.

Přesné znění nabídky ještě neznají ani poslanci. Předseda strany Jan Hamáček jim to na jednání klubu neřekl s tím, že by podrobnosti unikly do médií. "Ale řekli nám, že je to dobrá nabídka a že bychom měli pokračovat v jednání o koalici s hnutím ANO," uvedl pod podmínkou anonymity jeden ze sociálních demokratů, který se schůzky poslanců s vedením ČSSD účastnil. Podle jeho stranického kolegy je nabídka od hnutí ANO "velmi milá" a její součástí je resort vnitra. To, že Babiš sociálním demokratům vnitro nabídl, potvrdil i zdroj z hnutí ANO.

Ministerstvo vnitra nebo financí označil Hamáček na začátku dubna za klíčovou podmínku pro to, aby ČSSD s Babišem pokračovala v diskusích o koalici. Původně sociální demokraté chtěli, aby šéf ANO ve vládě vůbec nebyl, případně si nárokovali vnitro či finance. Premiér ani jednomu požadavku nevyhověl, a předseda ČSSD tak debaty o vládě ukončil. Strana o zmíněné resorty stála kvůli kauzám trestně stíhaného Andreje Babiše, kterého policie podezírá z padesátimilionového dotačního podvodu v případě Farmy Čapí hnízdo.

Vyjednávání zástupci ANO a ČSSD obnovili v pondělí. Předsedu vlády v demisi k tomu v podstatě přiměl výbor hnutí ANO, který ve čtvrtek minulý týden rozhodl, že se má hnutí vrátit k variantě společného kabinetu se sociálními demokraty.

"Vyjednávací tým z našeho pohledu udělal maximum, ale po seznámení s tím výsledkem výbor došel k názoru, že tam vidí prostor. Na to má pravomoc, samozřejmě, je to mezi sněmy nejvyšší orgán hnutí," řekl po čtvrteční diskusi členů ANO místopředseda hnutí a vicepremiér Richard Brabec

ANO má v záloze spolupráci s SPD Tomia Okamury a komunisty. Tato dvě politická uskupení by mohla jeho možnou druhou menšinovou vládu během hlasování o důvěře ve sněmovně podpořit. Jenže spolupráce s extremistickým hnutím Okamury se nelíbí části poslaneckého klubu ANO.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán označil SPD za fašistické hnutí a ministr zahraničí Martin Stropnický prohlásil, že "šíří politiku nenávisti". Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil, že ve vládě podporované poslanci Tomia Okamury být nechce.

Video: Šéf ČSSD Hamáček o nabídce hnutí ANO jednal s prezidentem Zemanem

Personálie jsme s prezidentem Zemanem neřešili, žádná jména nebudu komentovat, říká Jan Hamáček z ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy