Babiš jednal s šéfem policie o své ochrance. Navrhne změnu vládě

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 16:42
Ministr financí Andrej Babiš oznámil, že bude iniciovat změnu nařízení vlády, aby se rozšířil okruh osob, kterým je poskytována policejní ochrana. Podle něj by tam měl spadat i ministr financí. Pokud se seznam rozšíří, tak přijme policejní ochranu, o kterou požádal minulý týden. K ochraně se Babiš vyjádřil po jednání s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a šéfem ochranné služby Jiřím Komorousem.
Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš.
Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce změnit nařízení vlády, které by rozšířilo seznam osob, jež spadají pod policejní ochranu. Oznámil to po pondělním jednání s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Podle Babiše by měl být ministr financí chráněn policií jako jiní ústavní činitelé. Pod ministra totiž spadá celní správa, hazard, vybírání daní, daňové podvody a další případy, které prý mohou šéfa resortu dostat do problémů. "Myslím si, že ministr v tomhle směru je v pozici potenciálně ohrožené osoby. Myslím si, že je potřeba to řešit systémově," řekl novinářům Babiš.

Ministr doplnil, že policejní ochranu chce. "Uvidíme, jestli vláda rozhodne o tom, že by ministr financí měl být chráněn jako ústavní činitel, nebo ne," dodal Babiš. Zatím nechtěl odhadovat, kdy by vláda mohla změnu projednat.

Tuhý v pondělí odpoledne s Babišem jednal zhruba hodinu. Na schůzku ho doprovodil šéf ochranné služby Jiří Komorous. "Cílem bylo vyjasnit si možnosti poskytování ochrany, ať už vicepremiérovi nebo ministrovi financí. Předběžný závěr z toho jednání je, že pan ministr bude iniciovat změnu nařízení vlády, při kterém jsou určeny osoby, kterým je poskytována ochrana, a na základě tohoto by pak bylo přistoupeno ke konkrétní ochraně. Termín nastavení ochrany ještě nebyl stanoven," popsal schůzku Tuhý.

Sofistikovanější ochrana

Babiš požádal o přidělení ochranky minulý týden, kdy vyjádřil přesvědčení, že by měl mít na ochranku automaticky nárok. Zmínil případy ohrožení, mezi které patřilo to, že albánská mafie chtěla přepadnout jeho dům, nebo dopis s jedem, který mu byl v minulosti odeslán.

"Cítil určitá rizika a právě z tohoto důvodu se domnívá, že by měl být zařazen do seznamu chráněných osob," uvedl Tuhý. Podle něj se s Babišem bavili o obecných principech ochrany osob, a jak funguje. Útvar pro ochranu ústavních činitelů podle Tuhého má dostatek členů, pokud by se případně rozšířil okruh lidí, které mají policisté chránit.

Babiš si už osm let platí vlastní ochranku, která střeží jeho děti a ženu. "Bude to sofistikovanější," popsal rozdíly mezi soukromou a policejní ochranou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy