Babiš požádal o přidělení policejní ochranky. Jsem ohroženější než Sobotka, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2015 16:57
Ministr financí Andrej Babiš požádal ministra vnitra Milana Chovance o přidělení policejní ochranky. V poslední době se prý stalo několik incidentů, které ohrozily jeho život, řekl deníku Právo. Babiš si myslí, že by ministr financí měl mít na ochranku nárok automaticky. Sám je prý "mnohem ohroženější" než premiér. "Připravuji novelu zákona o hazardu, opatření proti daňovým únikům, spadá pode mě finanční i celní správa. Chovanec uvedl, že Babiš policejní ochranu velmi pravděpodobně dostane.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Ministr financí Andrej Babiš si myslí, že má mít nárok na ochranku stejně jako prezident, šéfové obou komor parlamentu, premiér a ministři vnitra, spravedlnosti a zahraničí. Požádal proto o ni ministra vnitra Milana Chovance. S informací přišel deník Právo.

Babiš zatím neví, jestli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) žádosti vyhoví. Pokud ano, zváží, jestli ji přijme. Ještě totiž nezná přesně režim policejní ochrany. Chovanec uvedl, že Babiš policejní ochranu velmi pravděpodobně dostane.

„Došlo k několika pokusům, které ohrožovaly můj život, podrobnosti ale sdělovat nechci. Proto jsem dnes (ve středu) poslal ministrovi vnitra dopis, ve kterém jsem ho požádal o udělení policejní ochrany,“ řekl ministr financí Právu.

„Podle mého názoru jsem mnohem ohroženější než premiér, ministr spravedlnosti nebo vnitra. Připravuji novelu zákona o hazardu, opatření proti daňovým únikům, spadá pode mě finanční i celní správa. Jaké kompetence má ministr spravedlnosti, když ani nemůže odvolat kontroverzní státní zástupce?“ řekl Babiš, který si už osm let platí vlastní ochranku. Ta střeží jeho děti a ženu. Kromě ochranky si vlastník Agrofertu platí také osobního řidiče.

Chovanec při návštěvě zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem řekl, že Babišovi téměř jistě vyhoví. Ministr financí podle Chovance ještě musí upřesnit, jaké riziko vidí a jestli chce policejní ochranu jen pro sebe, nebo i pro svou rodinu.

Sobotka i Kalousek ochranku nepotřebovali

Babiš před novináři zmínil dva případy ohrožení. "Je pravda, že albánská mafie chtěla přepadnout můj dům, že jsem měl ochranu policie, že u nás bydleli," uvedl. Policie podle něj postupovala velmi profesionálně. Ministr financí připomněl také dopis s jedem, který mu byl v minulosti odeslán.

Mluvčí vlády Martin Ayrer uvedl, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v době, kdy byl čtyři roky ministrem financí, policejní ochranu nevyužíval, i když podle Ayrera řešil stejně kontroverzní témata jako současný ministr Babiš.

"Vyhodnocení žádosti ministra financí o poskytnutí policejní ochrany je plně v kompetenci příslušných orgánů, které musí posoudit bezpečnostní rizika a možný stupeň ohrožení," dodal.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že by Babiš ochranku dostat měl. "Protože by se taky mohlo stát, že nám bude úplně ukradený," konstatoval. Poznamenal také, že v době svého působení v ministerské funkci dostával a stále dostává mnoho výhrůžných dopisů, mailů a SMS nebo i patrony v obálce.

Ministři vnitra mu prý aktivně ochranku nabízeli, nikdy ji ale nechtěl. "Měl jsem pocit, že to jsou výhrůžky zbabělců, kteří k ničemu takovému nesáhnou," řekl Kalousek. V případě, že by se k nějaké akci rozhodl profesionál, ochranka nepomůže, soudí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy