Babiš požádal o přidělení policejní ochranky. Jsem ohroženější než Sobotka, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2015 16:57
Ministr financí Andrej Babiš požádal ministra vnitra Milana Chovance o přidělení policejní ochranky. V poslední době se prý stalo několik incidentů, které ohrozily jeho život, řekl deníku Právo. Babiš si myslí, že by ministr financí měl mít na ochranku nárok automaticky. Sám je prý "mnohem ohroženější" než premiér. "Připravuji novelu zákona o hazardu, opatření proti daňovým únikům, spadá pode mě finanční i celní správa. Chovanec uvedl, že Babiš policejní ochranu velmi pravděpodobně dostane.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Ministr financí Andrej Babiš si myslí, že má mít nárok na ochranku stejně jako prezident, šéfové obou komor parlamentu, premiér a ministři vnitra, spravedlnosti a zahraničí. Požádal proto o ni ministra vnitra Milana Chovance. S informací přišel deník Právo.

Babiš zatím neví, jestli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) žádosti vyhoví. Pokud ano, zváží, jestli ji přijme. Ještě totiž nezná přesně režim policejní ochrany. Chovanec uvedl, že Babiš policejní ochranu velmi pravděpodobně dostane.

„Došlo k několika pokusům, které ohrožovaly můj život, podrobnosti ale sdělovat nechci. Proto jsem dnes (ve středu) poslal ministrovi vnitra dopis, ve kterém jsem ho požádal o udělení policejní ochrany,“ řekl ministr financí Právu.

„Podle mého názoru jsem mnohem ohroženější než premiér, ministr spravedlnosti nebo vnitra. Připravuji novelu zákona o hazardu, opatření proti daňovým únikům, spadá pode mě finanční i celní správa. Jaké kompetence má ministr spravedlnosti, když ani nemůže odvolat kontroverzní státní zástupce?“ řekl Babiš, který si už osm let platí vlastní ochranku. Ta střeží jeho děti a ženu. Kromě ochranky si vlastník Agrofertu platí také osobního řidiče.

Chovanec při návštěvě zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem řekl, že Babišovi téměř jistě vyhoví. Ministr financí podle Chovance ještě musí upřesnit, jaké riziko vidí a jestli chce policejní ochranu jen pro sebe, nebo i pro svou rodinu.

Sobotka i Kalousek ochranku nepotřebovali

Babiš před novináři zmínil dva případy ohrožení. "Je pravda, že albánská mafie chtěla přepadnout můj dům, že jsem měl ochranu policie, že u nás bydleli," uvedl. Policie podle něj postupovala velmi profesionálně. Ministr financí připomněl také dopis s jedem, který mu byl v minulosti odeslán.

Mluvčí vlády Martin Ayrer uvedl, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v době, kdy byl čtyři roky ministrem financí, policejní ochranu nevyužíval, i když podle Ayrera řešil stejně kontroverzní témata jako současný ministr Babiš.

"Vyhodnocení žádosti ministra financí o poskytnutí policejní ochrany je plně v kompetenci příslušných orgánů, které musí posoudit bezpečnostní rizika a možný stupeň ohrožení," dodal.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že by Babiš ochranku dostat měl. "Protože by se taky mohlo stát, že nám bude úplně ukradený," konstatoval. Poznamenal také, že v době svého působení v ministerské funkci dostával a stále dostává mnoho výhrůžných dopisů, mailů a SMS nebo i patrony v obálce.

Ministři vnitra mu prý aktivně ochranku nabízeli, nikdy ji ale nechtěl. "Měl jsem pocit, že to jsou výhrůžky zbabělců, kteří k ničemu takovému nesáhnou," řekl Kalousek. V případě, že by se k nějaké akci rozhodl profesionál, ochranka nepomůže, soudí.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy