Praha - Patrně největší neúspěšný pokus o spojení dvou firem v Česku má dohru u soudu a ve hře je minimálně sto milionů korun. Agrofert Andreje Babiše se před zhruba pěti lety pokusil ovládnout dvojku pekařského trhu, United Bakeries Marko a Jaroslava Paříka. Chtěl ji spojit se svým řetězcem pekáren Penam, který byl jedničkou na trhu.
Babiš dokonce zaplatil Paříkovým zálohu 100 milionů korun, jenže z obchodu nakonec sešlo. Paříkové z toho vinili Babiše, současný ministr financí naopak poukazuje na to, že to byli oni, kdo ukončil jednání.
Faktem ovšem je, že Paříkové - respektive jejich mateřská firma European United Bakeries - uvedenou zálohu Agrofertu nevrátili a ten podal žalobu. Kromě uvedených sto milionů korun požaduje i úroky. Případ nyní projednává Městský soud v Praze, jednání má být tuto středu.
Deník Aktuálně.cz oslovil Marko Paříka (jeho bratr předloni zemřel), ten však na zaslané otázky neodpověděl. Současný ředitel United Bakeries Ivan Flek podle svých slov o případu nic neví. "Vzniklo to, když jsem ještě nebyl ve vedení firmy. Řešil to sám Marko Pařík," uvedl.
A spor komentovat nechce ani Agrofert. "Jsme soukromá společnost. Nepovažujeme za vhodné, abychom veřejně komentovali své obchodní spory," uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka.
Napadlo to Babiše
O možném spojení se obě firmy začaly bavit v roce 2010, podle Paříka z Babišovy iniciativy. Mezi oběma podniky by byly silné synergie, dohromady měly 25 pekáren v Česku a další více než desítku na Slovensku. "Cílem bylo se spojit a mít velký obrat s menším počtem větších podniků," popsal již dříve Marko Pařík, spoluzakladatel a spoluvlastník United Bakeries.
Počáteční dohoda, která definovala cenu za United Bakeries a postup transakce, byla podepsána v prosinci 2010. Pak se začaly připravovat smluvní dokumenty a probíhal audit.
"Původně se transakce měla podepsat 30. června 2011, ale protáhlo se to o tři měsíce z organizačních důvodů, které byly převážně na straně Agrofertu. Transakce se tak podepisovala až 29. září 2011," uvedl Pařík. Právě toho dne složil Agrofert zálohu 100 milionů korun, o niž se vede spor.
Liknaví Slováci
Jenže sloučením jedničky a dvojky trhu by vznikl moloch. Plánované spojení dvou obřích pekárenských skupin se nelíbilo ani obchodním řetězcům. Případ proto posuzovaly antimonopolní úřady jak v Česku, tak na Slovensku.
Zatímco český úřad souhlas dal s podmínkou, že Agrofert se zbaví čtyř pekáren, ten slovenský neustále oddaloval rozhodnutí. Podle něj by měl nový kolos příliš velký podíl na trhu. V červenci 2012 European United Bakeries oznámil s poukazem na liknavost slovenských úřadů, že ke spojení nedojde.
"Protože slovenský antimonopolní úřad do dnešního dne nevydal rozhodnutí, nemohla být transakce dokončena a zaplacena," uvedl tehdy mluvčí společnosti Jaroslav Pomp. Agrofert pak následně podal žalobu, v níž se domáhá vrácení stamilionové zálohy. Podle něj to totiž byl právě European United Bakeries, kdo způsobil krach transakce.
Proč ji Paříkové tehdy nevrátili, se Aktuálně.cz nepodařilo zjistit. Nicméně sám Pařík následně v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že je jednání s Babišem připravilo o stovky milionů. Kvůli očekávané fúzi se totiž podle něj "naivně" otevřeli, Babiš od nich získal informace a přetáhl jim obchodní partnery. Pařík zvažoval vymáhat škodu soudně.
Byli jsme si jistí, že to dopadne
"Totálně jsme otevřeli karty, protože jsme si opravdu mysleli, že ten cíl je přijít k jedné smlouvě, která se podepíše a bude nenávratná. A v momentě, kdy se 29. září 2011 v 11 hodin podepsala, jsme si byli jistí, že to dopadne. Vše bylo zařízené tak, aby Agrofert dostal veškeré požadované informace a měl možnost je zpracovávat. Nás třeba už nikdo obchodně neoslovoval, naši někdejší partneři chodili do Agrofertu nebo do Penamu," popsal Marko Pařík v rozhovoru pro HN v říjnu 2015. Podle něj měl Agrofert i prsty v tom, že slovenský antimonopolní úřad protahoval šetření.
Pařík poukazoval také na to, že poté, co v roce 2013 spojení Penamu a United Bakeries definitivně padlo, si Agrofert některé pekárny na Slovensku od bratrů Paříků stejně koupil. Ne ovšem napřímo, ale přes prostředníka.