Pekařský gigant z Babiše nebude, potvrdil lídr trhu

ČTK ČTK
7. 11. 2012 13:50
Fúzí by vznikl lídr trhu s třetinovým podílem. České úřady jí kývly, slovenské ne
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firma European United Bakeries definitivně ukončila jednání o prodeji svých pekáren United Bakeries společnosti Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše.

 ČTK o tom dnes informoval mluvčí EUB Jaroslav Pomp. Vyjádření Babiše ČTK shání.

"Dne 31. října 2012 bez výsledku uplynula další lhůta dohodnutá k vypořádání transakce, což akcionáře European United Bakeries a.s. vedlo k rozhodnutí jednání definitivně ukončit," uvedl Pomp.

České úřady Babišovi couvly, slovenské ne

Babišův plán koupit United Bakeries již dříve zhatil slovenský Protimonopolní úřad (PMÚ), který fúzi v červenci nepovolil. Proti rozhodnutí byl podán rozklad. Majitelé United Bakeries ale mezitím odstoupili od smlouvy a svůj krok odůvodnili právě chybějícím rozhodnutím PMÚ. Český antimonopolní úřad přitom předtím Babišovu Agrofertu transakci povolil pod podmínkou, že odprodá čtyři pekárny. Původně měla skupina mít 25 pekáren.

Pokud by se spojení dvou největších pekárenských firem uskutečnilo, vznikl by podle odborníků jednoznačný lídr se zhruba třetinovým podílem na trhu.

Slovenský portál etrend.sk koncem července s odvoláním na vyjádření šéfa Penamu Jaroslava Kurčíka uvedl, že pokud Agrofert neovládne United Bakeries, postaví u Bratislavy velkou pekárnu za zhruba 20 milionů eur (zhruba půl miliardy korun). Pekárny Penam jsou dceřinou firmou Agrofertu.

Babiš: Tím, kdo rozhoduje, jsou řetězce

"Přístup (českého) antimonopolního úřadu byl směšný, když nám v rámci plánovaného spojení s United Bakeries přikázal, že máme prodat čtyři pekárny, protože bychom prý jinak měli velký vliv na trhu. Teď se ale ukázalo, že ten vliv nemáme a kdo opravdu rozhoduje. Jsou to obchodní řetězce, a ne my," uvedl minulý týden Babiš, který chování obchodníků vůči dodavatelům přirovnal k terorismu.

Majitel Agrofertu takto ostře reagoval na nedávné rozhodnutí obchodního řetězce Albert, který na začátku října přestal nejprodávanější čerstvé pečivo odebírat od United Bakeries a Penamu a přednost dal regionálním dodavatelům. Obchodníci následně označili Babišova slova za nevkusná a neprofesionální. Každý obchodník má právo se svobodně rozhodnout, s kým bude a nebude spolupracovat, reagoval Svaz obchodu a cestovního ruchu.

United Bakeries je hlavní pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve firmách ve třech zemích má zhruba 4000 zaměstnanců.

Dvojka chtěla fúzi s jedničkou

Penam sídlící v Brně je dvojkou na českém trhu, do Babišovy skupiny patří od roku 2004. Společnost vlastní 12 výrobních jednotek, čtyři mlýny a síť více než čtyřiceti prodejen pečiva, zaměstnává přes 2200 lidí. Firma podobně jako United Bakeries působí také na slovenském a maďarském trhu.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Jeho majitel Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, loni jej americký časopis Forbes na svém žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo s odhadovaným majetkem jedné miliardy dolarů (zhruba 20 miliard Kč). Babiš loni založil hnutí ANO 2011, se kterým se chce zúčastnit parlamentních voleb v roce 2014.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy