Kdo může za propadlou zem ve Stromovce? Policie neví

Pavel Baroch
13. 10. 2008 18:44
Po druhém sesuv se sepisují další trestní oznámení
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Na policii míří už druhé trestní oznámení za to, že se ve vyhlášeném pražském parku Stromovka propadla v neděli zem nad hloubeným tunelem Blanka.

K primátorovi Pavlu Bémovi se připadalo ekologické sdružení Arnika, které tuto dopravní stavbu centrem hlavního města dlouhodobě kritizuje. Arnika přitom jedno trestní oznámení podala už v květnu, kdy se půda v Královské oboře propadla už jednou.

Pokud bude policie postupovat stejně jako při prošetřování prvního podnětu, veřejnost se brzy dozví, že za třicetimetrový kráter v parku nikdo nemůže. První trestné oznámení totiž policie odložila.

"Po provedeném šetření policie nezjistila byť jen pouhé podezření ze spáchání trestného činu či přestupku a věc bez dalšího odložila," napsal Arnice koncem září Ondřej Máchal, vrchní inspektor policie v Praze 1.

Případ pro státní zastupitelství

Arnika proti policejnímu postupu postupu podala v pondělí stížnost k Městskému státnímu zastupitelství.

"Práce policie se nám jeví jako nedostatečná. Vzhledem k tomu, že se ve Stromovce stala v neděli další nehoda, předpokládáme, že státní zastupitelství začne případ konečně řešit," řekla mluvčí sdružení Zora Kasiková.

"Propadnutí půdy v místech, kde se denně pohybují stovky lidí, jen zázrakem nikoho nezranilo. Poddolovaná místa nejsou nijak označena. Za takové hazardování se zdravím a životy návštěvníků Stromovky musí někdo nést odpovědnost," dodala.

Podle primátora Béma je nepřijatelné, aby ve Stromovce vznikl velký kráter během několika měsíců dvakrát. "Jsem pobouřen při představě, že by se při tomto již druhém propadu půdy ve Stromovce něco stalo," řekl.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podloží se pravidelně monitoruje

Sdružení Arnika soudí, že za sesuvy půdy může být nedostatečné sledování geologického podloží v místě, kde se hloubí tunel Blanka, který míří od Letné až do Tróje.

"To by mohlo vysvětlovat, proč ve Stromovce vzniknul už podruhé obří kráter," konstatoval Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Proti tomu se ohradil František Polák, mluvčí Metrostavu, který tunel Blanka pod Stromovkou hloubí. "Samozřejmě to není pravda," řekl Aktuálně.cz Polák. Dodal, že stav podloží pravidelně monitoruje specializovaná firma. Naposledy se tak dělo v pátek. "Monitoring nekonstatoval žádné změny, žádné problémy."

Nepomohly ani injektáže

Posledním případem se zabývá také havarijní komise. Experti tvrdí, že horninové složení Stromovky je velmi "křehké". Také proto, že v jedné vsrtvě horniny jsou naplaveniny z Vltavy.

Metrostav přitom půdu zpevnil injektážemi. V neděli se ovšem ukázalo, že to nepomohlo. "Horninová vrstva to nevydržela a propadla se. Přitom před třemi týdny jsme tam při hloubení tunely prošli bez jakýchkoliv problémů," konstatoval mluvčí Metrostavu Polák.

Dělníci začali bezprostředně po nehodě ucpávat kráter betonovou plombou, aby se mohlo pokračovat v práci na tunelu. Pražský magistrát tvrdí, že dokončení stavby v roce 2011 není ohroženo.

 

Právě se děje

Další zprávy