Autogramiáda vraha Kajínka rozlítila čtenáře. Nebojme se setkání z očí do očí, hájí se knihkupectví

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
14. 9. 2017 21:15
Ohlášená autogramiáda k nově rozšířené biografii Jiřího Kajínka Můj život bez mříží vzbudila nevoli řady zákazníků známého knihkupectví Knihy Dobrovský. Lidé kritizují poskytování prostoru muži odsouzenému za dvojnásobnou vraždu, kterého dostala z vězení milost prezidenta Miloše Zemana. Knihkupectví se hájí tím, že nabízí veškerou produkci nakladatelů v Česku a že se nesmí bát uspořádat k nabízenému titulu autogramiádu.
Jiří Kajínek se stal celebritou, když ho v květnu prezidentskou milostí dostal z vězení Miloš Zeman.
Jiří Kajínek se stal celebritou, když ho v květnu prezidentskou milostí dostal z vězení Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Kritiku čtenářů si vysloužilo knihkupectví Knihy Dobrovský za to, že na 20. září uspořádalo autogramiádu dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka.

"Bylo by prosím možné, aby mi pan spisovatel knihu místo podpisu prostřelil? Třeba dvakrát, když bude tak hodnej," ptá se na Facebooku sarkasticky jeden z diskutérů. "Dobrý den, bude pan Kajínek u autogramiády sedět? Děkuji za odpověď," přidává se další.

Podobných, ale i ostřejších vzkazů se na facebookové stránce Knih Dobrovský v posledních hodinách objevilo mnoho. Důvodem je avizovaná autogramiáda knihy Můj život bez mříží od Jiřího Kajínka. Muže odsouzeného za dvojnásobnou vraždu z roku 1993 na doživotí a omilostněného prezidentem Milošem Zemanem.

Lidé přitom kritizovali především autogramiádu naplánovanou na 20. září, nikoliv samotný fakt, že Knihy Dobrovský nabídnou Kajínkovu biografii do prodejní sítě.

Na kritiku autogramiády zareagoval během čtvrtka majitel knihkupectví Petr Dobrovský. "Pokud nějakou knihu najdete v našich regálech, nesmíme se bát uspořádat setkání s jejím autorem z očí do očí. V rámci naší sítě ročně pořádáme desítky akcí. Některé osobnosti jsou kontroverzní a jiné nikoliv. O autogramiádu tohoto autora je zájem, a proto jsme umožnili toto veřejné setkání," uvedl.

"Každý z našich zákazníků má svobodnou vůli se rozhodnout, jakou knížku bude číst a jakou autogramiádu navštíví," dodal Dobrovský.

Jiří Kajínek

Jiří Kajínek se do křížku se zákonem dostal v 80. letech, když vykrádal chaty a byty. V roce 1991 ho odsoudili za ozbrojenou loupež. Z vycházky, kterou jako vězeň dostal v roce 1993, se ale nevrátil.

Podle pravomocného rozhodnutí soudu pak v květnu téhož roku zastřelil u plzeňské věznice Bory podnikatele Štefana Jandu a bodyguarda Juliana Pokoše. Od soudu odešel s doživotím, veřejně známým se pak stal díky úspěšnému útěku z věznice Mírov v roce 2000.

Mezi argumenty Kajínkových obhájců patřilo zpochybňování korunního svědka, který odmítal při líčení o obnově řízení vypovídat, či chybějící otisky prstů na dveřích auta. Policie také neudělala rekonstrukci na místě činu.

"Chci taky autogramiádu, ale nikoho jsem nezabil"

Kritiku tím ale neztlumil. Cestovatel Ladislav Zibura mu odepsal, že mu v prosinci vyjde třetí kniha a také by chtěl mít u Knih Dobrovský autogramiádu. "Problém ale tkví v tom, že píšu pouhé cestopisy a na svých cestách jsem dosud nikoho nezabil," poznamenal sarkasticky.

Ředitel marketingového oddělení firmy Adam Pýcha připustil, že rozhodování, zda akci uspořádat, nebylo pro knihkupectví snadné. "Autogramiádu zpravidla navrhují nakladatelé, pak je rozhodnutím knihkupectví, zda ji uděláme nebo ne. V tomto případě náš majitel souhlasil s návrhem nakladatele," popsal pro Aktuálně.cz rozhodování Pýcha.

Podle něj knihkupectví v posledních měsících změnilo přístup a dalo, a to nejen na autogramiádách, prostor širšímu portfoliu titulů než dříve. "Včetně těch alternativnějších, které již na Facebooku vzbudily kontroverzi, ale prostor jsme dali i začínajícím autorům v rozhovorech," tvrdí Pýcha.

Kritické reakce knihkupectví očekávalo a zvažovalo i ohlas, který autogramiáda bude mít. "Převážil tak záměr autogramiádu udělat s tím, že lidé mají možnost přijít či nepřijít. Prostě pro nás bylo důležitější volbu umožnit," opakuje Pýcha slova majitele Dobrovského. A dodává, že knihkupectví vůbec neuvažovalo, že by akci kvůli kritice zrušilo. "Naším standardem je nabízet veškerou produkci nakladatelů v České republice. Tímto to pouze naplňujeme," říká Pýcha.

Majitel práv knihu vydat nechtěl, vrátil je Kajínkovi

Knihu, kterou poprvé v roce 2014 vydal Fragment, nyní připravilo do tisku začínající nakladatelství Autreo, za kterým stojí bývalý spolumajitel Fragmentu Jan Eisler.

"Jiří Kajínek v první chvíli žádal vydavatelství - před časem jsme Fragment prodali do rukou Albatros media - o dotisk. Vydavatelství se rozhodlo, že to dělat nebude, vrátilo mu práva a on se obrátil na mě jako na člověka, který za ním jezdil do vězení a tu knihu s ním dával dohromady," řekl Eisler Aktuálně.cz.

Publikace je podle něj velmi podobná prvnímu vydání, je v ní doplněná například fotografie originálu prezidentské milosti či Kajínkovo poděkování Miloši Zemanovi. Ten Kajínka omilostnil i přes svá dřívější slova, že milosti bude udělovat jen zcela výjimečně a těžce nemocným lidem.

Knihy Dobrovský z předpokládaného několikatisícového nákladu odeberou nejméně 500 kusů, které připraví pro prodejnu na Václavském náměstí.

Je to jedna z nejlacinějších akcí, kterou mohli udělat, je to na ostré hraně morálky, jediným cílem je získání publicity, říká Tomáš Fojtík. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy