Otevřete Kajínkův případ, požadoval prý Hrad po policii. Měly to zachytit i odposlechy

Domácí Domácí
9. 6. 2017 9:51
Zástupci Hradu u policie usilovali o obnovení případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Důvodem mělo být to, aby policie upozornila na nejasnosti v celé kauze a prezident Miloš Zeman by jimi při udělení milosti mohl argumentovat, uvádí Radiožurnál. Hrad i policie ale podezření odmítají.
Foto: ČTK

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář a zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš měli před dvěma lety usilovat u policie, aby znovu otevřela případ dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Zprávu přinesl Radiožurnál, kterému ji potvrdily tři na sobě nezávislé policejní zdroje. Informace se měla objevit i v policejních odposleších.

Hrad chtěl, aby případ otevřel prestižní tým Tempus, který vyšetřuje staré vraždy, a ukázal tak na případné pochybnosti v celé Kajínkově kauze. Prezident Miloš Zeman by případnými nejasnostmi při udělování milosti dvojnásobnému vrahovi mohl argumentovat, uvedl Radiožurnál.

"Přišli před dvěma lety a říkali, že pokud by Tempus, který má dobré jméno, ukázal na možné pochybnosti v případu Kajínek, vypadalo by to lépe a pomohlo by to prezidentovi v předvolební kampani, až pustí před volbami Kajínka na svobodu," popsal Radiožurnálu zdroj.

Kromě toho podle ČRo zaznamenaly policejní odposlechy i to, že zástupce Hradu otevření případu Kajínek žádal po někdejším šéfovi celorepublikové kriminálky Milanu Pospíškovi.

Prezident navíc při své návštěvě Zlínského kraje v roce 2015 sám hovořil se šéfem útvaru Tempus Martinem Balážem. To potvrdil pro Aktuálně.cz i dobře informovaný zdroj z policejního prezidia, podle nějž už v tu dobu měli kriminalisté jasno. "Kajínek byl odsouzen správně," řekl zdroj s tím, že šlo spíše o monolog prezidenta, který sděloval své domněnky šéfovi Tempusu.

Policie i Hrad to ale odmítají. "Nemáme informace o tom, že by mělo dojít k jednání mezi policisty týmu Tempus a zástupci Pražského hradu na téma pana Kajínka," řekla Radiožurnálu mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.

Snahu o ovlivňování policie odmítl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Žádné takové informace nemám, a nemohu tedy nic takového potvrdit. Udělení milosti je výsostným a výhradním ústavním právem prezidenta republiky," řekl Ovčáček.

I přesto, že policie kauzu znovu neotevřela, Zeman Jiřího Kajínka v květnu letošního roku omilostnil.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy