reklama
 
 

Otevřete Kajínkův případ, požadoval prý Hrad po policii. Měly to zachytit i odposlechy

9. 6. 2017 9:51
Zástupci Hradu u policie usilovali o obnovení případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Důvodem mělo být to, aby policie upozornila na nejasnosti v celé kauze a prezident Miloš Zeman by jimi při udělení milosti mohl argumentovat, uvádí Radiožurnál. Hrad i policie ale podezření odmítají.

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář a zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš měli před dvěma lety usilovat u policie, aby znovu otevřela případ dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Zprávu přinesl Radiožurnál, kterému ji potvrdily tři na sobě nezávislé policejní zdroje. Informace se měla objevit i v policejních odposleších.

Hrad chtěl, aby případ otevřel prestižní tým Tempus, který vyšetřuje staré vraždy, a ukázal tak na případné pochybnosti v celé Kajínkově kauze. Prezident Miloš Zeman by případnými nejasnostmi při udělování milosti dvojnásobnému vrahovi mohl argumentovat, uvedl Radiožurnál.

"Přišli před dvěma lety a říkali, že pokud by Tempus, který má dobré jméno, ukázal na možné pochybnosti v případu Kajínek, vypadalo by to lépe a pomohlo by to prezidentovi v předvolební kampani, až pustí před volbami Kajínka na svobodu," popsal Radiožurnálu zdroj.

Kromě toho podle ČRo zaznamenaly policejní odposlechy i to, že zástupce Hradu otevření případu Kajínek žádal po někdejším šéfovi celorepublikové kriminálky Milanu Pospíškovi.

Prezident navíc při své návštěvě Zlínského kraje v roce 2015 sám hovořil se šéfem útvaru Tempus Martinem Balážem. To potvrdil pro Aktuálně.cz i dobře informovaný zdroj z policejního prezidia, podle nějž už v tu dobu měli kriminalisté jasno. "Kajínek byl odsouzen správně," řekl zdroj s tím, že šlo spíše o monolog prezidenta, který sděloval své domněnky šéfovi Tempusu.

Policie i Hrad to ale odmítají. "Nemáme informace o tom, že by mělo dojít k jednání mezi policisty týmu Tempus a zástupci Pražského hradu na téma pana Kajínka," řekla Radiožurnálu mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.

Snahu o ovlivňování policie odmítl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Žádné takové informace nemám, a nemohu tedy nic takového potvrdit. Udělení milosti je výsostným a výhradním ústavním právem prezidenta republiky," řekl Ovčáček.

I přesto, že policie kauzu znovu neotevřela, Zeman Jiřího Kajínka v květnu letošního roku omilostnil.

autor: Domácí | 9. 6. 2017 9:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama