Ať to řekne Hrad. Po stopách autorů Klausovy amnestie

Jan Němec Sabina Slonková, Jan Němec
8. 1. 2013 16:25
Ani po opětovných dotazech není jasné, s kým Klaus amnestii vypracoval či konzultoval
Klaus, Nečas a Blažek.
Klaus, Nečas a Blažek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Informace, kdo připravil kompletní znění kontroverzní novoroční amnestie Václava Klause (tedy právní dokument), je v České republice zřejmě státním tajemstvím.

Ani po opakovaných dotazech Aktuáně.cz se nedaří zjistit skutečné autory. I díky tomu kolují v právnických i politických kruzích divoké spekulace.

Kancelář prezidenta Klause mlčí, mlží nebo - v nejlepším případě - ukapává střípky informací.

Klausův mluvčí Radim Ochvat v pondělí tvrdil, že sice ne tak explicitně, ale na většinu položených otázek už prezident veřejně odpovídal. Poté, co redakce Aktuálně.cz trvala na odpovědi na dotaz, s kým konkrétně prezident amnestii konzultoval, mluvčí Radim Ochvat zaslal SMS zprávu: "Zatím pro vás nemám žádnou zpětnou vazbu." A pozdě večer "upřesnil", že "pan prezident na ty dotazy již opravdu odpovídal".

Jména ale stále neznáme

Klausův ředitel politického odboru Ladislav Jakl v České televizi zase prohlásil, že tvrdou oponenturu amnestie Václava Klause představoval "okruh jeho nejbližších spolupracovníků, s kterými to probíral, plus nejbližší spolupracovníci pana prezidenta za své konzultanty měli v těch odborných technických věcech přední právníky".

"Nejbližší okruh pana prezidenta" může být právě Ladislav Jakl, vicekancléř Petr Hájek (kancléř Jiří Weigl už pro Aktuálně.cz svoji účast vyloučil). Konkrétně to ale nevíme. A neznáme ani okruh "předních právníků".

"To spíš ať radši někdy jednou řekne pan prezident," prohlásil v ČT Jakl.

Podobné je to i ve vládě.

"My za to nemůžeme"

Ministerstvo spravedlnosti, se kterým prezident amnestii nakonec konzultoval, se také k autorství nechce znát.

"Byly to konzultace ryze právního charakteru. Ministr o její podobě, tedy o tom, koho všeho se bude týkat, informace neměl, dozvěděl se to až z jeho projevu," řekl Insideru člověk z ministerstva obeznámený s přípravou amnestie.

Ministr Pavel Blažek (ODS) pouze vzkázal, že nikdo z ministerstva nebyl v přípravném týmu.

Obě menší vládní strany - TOP 09 a LIDEM - sice amnestie zaskočila (premiér Petr Nečas ji se svými ministry nekonzultoval), ale přes politická prohlášení se zřejmě nechystají ptát se šéfa vlády ani dodatečně.

Nikdo z ministrů, kterým Aktuálně.cz zaslalo tento dotaz, totiž neodpověděl. Stejně redakce dopadla v případě otázky, zda se budou politici ptát na skutečné autory dokumentu.

Teprve v úterý vládní strany - po koaličním jednání - oznámily, že otázkou amnestie se bude ve středu zabývat Nečasova vláda. Premiér a ministr spravedlnosti připraví dodatečně pro své vládní kolegy zprávu o amnestii.

ČSSD: V půlce ledna o nedůvěře vládě

"Premiér mlčí, neříká, kdo je autorem, budeme se na to ptát my," říká za opozici místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sociální demokraté hodlají využít připravovanou ústavní stížnost na to, že nebyla hájena práva na spravedlivý proces obětí trestných činů, které se teď těžko domohou odškodnění, využijí interpelace i už ohlášené hlasování o nedůvěře vládě.

"Vychází mi to tak na 16. nebo 17. ledna," upřesňuje Zaorálek a nijak se netají tím, že i když opozice Nečasův kabinet nesvrhne, hodlá jednání využít k projevům o amnestii, neboť při této příležitosti nemůže koalice projevy omezit.

V právnických kruzích nicméně už proskočilo zhruba pět jmen lidí, kteří mohli na amnestii pracovat, případně ji s prezidentem Klausem konzultovat. Ti by mohli být oněmi "předními právníky" na "odborné technické věci". Problém je, že svou účast na amnestii popírají.

Obvykle důvěryhodný zdroj mluví o Renátě Vesecké (bývalé nejvyšší státní zástupkyni, kterou teď Klaus navrhuje na zástupkyni ombudsmana), Pavlu Kučerovi (bývalém soudci, kterého spolu s Veseckou a dalšími označila Marie Benešová za "justiční mafii", soud kvůli tomuto označení ale nakonec prohrála) a Zdeňku Koudelkovi (bývalém poslanci za ČSSD, kterého Klaus v Senátu neúspěšně prosazoval za ústavního soudce).

Vesecká či Kučera? My to taky nebyli!

"Ani náhodou. Ježíš ne, to je výborný! Jakýmkoliv způsobem ne. Teda mě by to jako potěšilo," odmítá svoji účast Kučera a úplně stejně mluví Vesecká: "Pan prezident se mnou ohledně amnestie rozhodně nic nekonzultoval. Kdyby to udělal, ráda bych mu řekla svůj názor."

Stejné je to u dalších dvou jmen, která kolují v právnických i politických kruzích: Jan Sváček (předseda Městského soudu v Praze) a Jaroslav Bureš (jehož Klaus jmenoval místopředsedou Nejvyššího soudu, což Ústavní soud zrušil, nyní Klausem čerstvě jmenovaný předseda Vrchního soudu v Praze).

"To je naprostý nesmysl, zcela vylučuju, dozvěděl jsem se to na Nový rok na Šumavě," směje se Sváček, zatímco Bureš to označuje za "absolutní nesmysl".

Sám premiér Nečas (ODS) na podrobnější dotazy Aktuálně.cz ohledně amnestie neodpověděl.

Vydal jen krátké prohlášení, že amnestie "je plně v kompetenci prezidenta, a tak tomu bylo i v minulosti, že stanovuje a odůvodňuje rozsah této amnestie".

Mluvčí vlády poté na dotaz upřesnil, že podrobnější odpovědi redakce už očekávat nemá.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy