Senátoři napadnou u Ústavního soudu celou amnestii

Petr Holub
7. 1. 2013 14:00
Pod stížnost se již podepsalo přes dvacet senátorů
Senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz).
Senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senátoři se nakonec nebudou omezovat na rušení nejspornějšího druhého odstavce amnestie prezidenta Václava Klause, který zastavuje trestní stíhání probíhající přes osm let, ale napadnou u Ústavního soudu znění celého dokumentu.

Vyplývá to z písemného zadání, které senátoři předložili svým právníkům, aby ústavní stížnost sepsali. Aktuálně.cz má dokument k dispozici.

Pod ústavní stížnost, kterou po právní stránce připravují advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík, se již podepsalo přes dvacet senátorů.

Prominout a zahladit

Senátorům obecně vadí, že amnestie zvýhodňuje jednu část populace na úkor druhé. Zvýhodněny jsou osoby, „které byly odsouzeny, obžalovány či obviněny za korupční trestné činy a za nejzávažnější formy hospodářské a finanční kriminality".

Těm vychází vstříc nejen druhý odstavec, který zastavuje vyšetřování právě nejsložitějších případů hospodářské kriminality.

Korupčníci a další zločinci s bílými límečky mohou být rovněž mezi amnestovanými podle prvního odstavce. Tento odstavec promíjí a zahlazuje nepodmíněné tresty, které byly uloženy před prvním lednem a které nemají výměru přes jeden rok. U osob ve věku přes 75 let se promíjí dokonce desetileté tresty.

Třetí odstavec promíjí a zahlazuje prakticky všechny podmíněné tresty. U běžného odsouzeného se ruší až dvouleté podmínky, u sedmdesátiletých občanů dokonce tříleté. Delší podmínky se přitom udělují jen výjimečně.

Podle senátorů nebudou moci oběti ve všech těchto případech vymáhat na podvodnících ztracený majetek. „Touto amnestií se jim znemožňuje nebo přinejmenším významně omezuje přístup ke spravedlnosti, když se nemohou domoci náhrady škody, která amnestovanými osobami byla způsobena," upozorňují senátoři.

Tím amnestie údajně porušuje článek 36 Listiny základních práv a svobod, podle kterého se každý může domáhat svého práva před soudem. Přitom nesmí být ve svých právech omezen rozhodnutím žádného orgánu veřejné správy.

Konkrétní nespravedlnost

Právníci by měli text stížnosti dokončit do konce týdne a obratem ji předat Ústavnímu soudu. "Nemůžeme se jenom dívat, když se konkrétním lidem děje nespravedlnost," vysvětluje motivaci senátorů hlavní organizátorka stížnosti Alena Dernerová ze strany Severočeši.cz.

Z dokumentu vyplývá i argumentace, s níž chtějí senátoři přesvědčit Ústavní soud o tom, aby se stížností vůbec zabýval.

Ústavní soudci především rozhodují o návrzích, které chtějí pro rozpor s ústavou zrušit konkrétní zákony nebo nějakou jejich část. Podle senátorů ovšem mohou zrušit také amnestii.

"Nemůže být něčím, co je nad Ústavu a Listinu základních práv a svobod. Je součástí právního pořádku a jako taková může a v tomto případě i musí být podrobena textu ústavnosti," tvrdí senátoři.

Podle senátorů amnestie zpochybňuje jeden z principů demokracie, podle kterého "platí vláda práva nad lidem a ne vláda vyvolených nad právem".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 55 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy