Ať Sazka platí víc na sport a kulturu, žádá Liška

Kateřina Eliášová
15. 4. 2009 21:50
Nový loterijní zákon chystá ministerstvo financí

Praha - Stamiliony z casin, herních automatů či známé hry Sportka by mohly v budoucnu pomáhat českému sportu a kultuře. 

Plán, jak získat až 600 milionů korun, má v hlavě končící ministr školství Ondřej Liška. Navrhuje navýšit povinný odvod loterijních společností o pět procent.

Herní koncerny dosud odváděly nejvýše dvacet procent zisků, a to na veřejně prospěšné účely. Kam peníze půjdou, si ale podle zákona určují provozovatelé sami.

Například v roce 2007 vydělali provozovatelé loterií (např. Sazka, Synot, casina) přes dvacet čtyři miliard korun; na veřejně prospěšné účely šly téměř dvě a půl miliardy, jen na sport šlo více než padesát procent.

Liška teď chce, aby oněch pět procent navíc šlo přímo do státního rozpočtu a rozhodovalo o něm samo ministerstvo školství.

"Myslím, si, že pětiprocentní navýšení je přijatelné. Zpět do sportu by mělo přinést okolo šesti set milionů korun," uvedl exkluzivně pro Aktuálně.cz Liška. Jeho návrh je součástí nového loterijního zákona, který připravuje ministr financí Miroslav Kalousek.

Peníze pro malé sportovce

Stejně jako loterijní společnosti samy určují, kam povinné odvody z výnosů hazardu půjdou, chce o oněch pěti procentech navíc rozhodovat stát, respektive samo ministerstvo.  A Liška ví přesně, komu by peníze rozdělil.

Žetony připraveny.
Žetony připraveny. | Foto: Reuters

"Právě skupina mladistvých a dětí může být potencionálně nejvíce ohrožena hazardními hrami. Z těchto důvodů považuji za absolutně důležité návratnost právě těchto odvodů do oblasti sportu a kultury, kde se mohou mladiství ve svém volném čase realizovat," řekl odstupující ministr.

Detaily návrhu, stejně jako s analýzu financování sportu, zveřejní ministerstvo ve čtvrtek. 

Největší provozovatel loterií v Česku, společnost Sazka, se Liškovu plánu nebrání. "Pokud jde o povinnou část výtěžku, její navýšení pro nás není problém, protože pravidelně odvádíme mnohem víc," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Problém má ovšem Sazka s tím, že by část peněz z výher rozděloval sám stát.

"Zásadně nesouhlasíme s tím, aby peníze přerozdělovalo ministerstvo školství. Pro občanská sdružení působící ve sportu a tělovýchově by to neznamenalo nic jiného, než že by stát znárodnil část prostředků jejich sázkové a loterní společnosti. Navíc v situaci, kdy se ministerstvo chová ke sportu macešky a krátí mu dotace, ačkoli rozpočet ministerstva na druhé straně roste," uvedl Zikmund.

Sportovní svazy: Peněz je pořád málo

Jednání vlády o demisi: Ondřej Liška a Petr Gandalovič
Jednání vlády o demisi: Ondřej Liška a Petr Gandalovič | Foto: Ondřej Besperát

Nejvíce si na nedostatek peněz stěžují české sportovní svazy, které hrozí i krachem mnoha sportovišť. A to přesto, že peníze z hazardu nejsou zdaleka jejich jediným příjmem.

Další stamiliony pumpuje do sportu přímo stát, sporty jako hokej nebo fotbal pak přitahují sponzory.  Například Liškův úřad vloni na sport poslal 2,2 miliardy, letos plánuje dát méně, přibližně 1,9 miliardy.

Podle sportovních svazů je to ale pořád málo. "Je tak možné, že pro mnohá sportovní zařízení se situace již stane neúnosnou," varuje Český svaz tělesné výchovy ústy svého šéfa Vladimíra Srba.

 

Právě se děje

Další zprávy