Darney - Premiér Bohuslav Sobotka, desítky českých a francouzských vojáků i veteráni druhé světové války si v sobotu ve východofrancouzském Darney připomněli 97. výročí vzniku československých ozbrojených sil a uznání nároků Čechů a Slováků na samostatný stát. Právě na planině nedaleko městečka Darney se totiž 30. června roku 1918 shromáždilo na 6000 legionářů, aby přísahali věrnost vznikající republice.
"Darney má zásadní význam pro Československou státnost," vyjádřil Sobotka své přesvědčení v krátkém projevu u památníku činu československých vojáků, k němuž z Darney vedou dvě cesty - ulice Edvarda Beneše a ulice Milana Rastislava Štefánika.
Ministerský předseda připomněl, že krok československých dobrovolníků posílil mezinárodní legitimitu tehdejší československé reprezentace a podpořil snahy o vznik samostatného státu. Ocenil odvahu všech, kteří v nejtěžších dobách neváhali pro ochranu svých bližních a svobodu vlasti zaplatit i cenu nejvyšší.
Je třeba rozvíjet bojeschopnou armádu, říká Sobotka
Během slavnostního ceremoniálu, který se odehrával za příjemného letního počasí a kterému přihlížela i přibližně stovka místních obyvatel, zazněly česká, slovenská i francouzská hymna. Padlé vojáky přítomní uctili minutou ticha, Sobotka nebo také náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář na místě položili věnec.
Českým novinářům po skončení slavnosti premiér řekl, že jednou z jeho priorit je rozvíjet armádu, která podle něj na začátku jeho funkčního období nebyla bojeschopná. "Když se podíváte na naplněnost našich jednotek, tak ta se pohybuje někde mezi 50 a 60 procenty. To je naprosto šílená situace," poznamenal. V příštích letech proto podle něj armáda přijme několik tisíc profesionálních vojáků.
Na přehlídku československých vojáků u Darney poslední červnový den roku 1918 přijela řada oficiálních hostů - budoucí ministr zahraničí a prezident Beneš, představitelé Československé národní rady a francouzský prezident Raymond Poincaré. Právě on jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže červenobílý prapor zhotovený na návrh malíře Františka Kupky.
V následujících dnech se českoslovenští vojáci přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkých bojů.
Od roku 2002 se 30. červen rozkazem bývalého prezidenta Václava Havla slaví jako Den ozbrojených sil České republiky. Právě u Havlova památníku poblíž Darney se dnes Sobotka krátce zastavil. Odpoledne uctil také památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.