Praha - Energetická společnost ČEZ oznámila francouzské společnosti Areva, že vyloučila její nabídku na stavbu dvou bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín.
Důvodem je, že společnost nenaplnila v nabídce zákonné požadavky.
"Společnost Areva nesplnila ani další definovaná vylučovací kritéria. Jelikož tendr probíhá podle zákona o zadávání veřejných zakázek, její nabídka musela být z dalšího řízení vyloučena," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Zdroje z Arevy mluví o velkém překvapení. Společnost také hned v pátek odpoledne oznámila, že podá námitku. Trvá na tom, že jejich nabídka je v pořádku.
"Společnost AREVA pevně věří, že splnila všechny zadávací kritéria a je připravena řešit otázky vznesené společností ČEZ. Jsme přesvědčeni, že pro ČEZ máme tu nejkonkurenceschopnější nabídku a náš závazek k projektu dokončení Temelína zůstává nezměněn," uvedla společnost Areva prostřednictvím své tiskové zprávy.
Nepříjemnou novinu Francouzům jako první sdělil včera ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl shodou okolností ve čtvrtek na návštěvě Paříže.
"Tato informace do mé cesty vpadla. Sdělil jsem to svému protějšku, francouzskému ministru zahraničí. Bylo by nezdvořilé to neříct, když jsem v zemi na návštěvě," řekl Aktuálně.cz Schwarzenberg.
"Je to samozřejmě velice nepříjemná záležitost," dodal ministr zahraničí s tím, že partnerem pro podrobné jednání na české straně je ale v této záležitosti pro Arevu ČEZ.
V tendru jde o stovky miliard korun, ale nejen o ně. Vzhledem k uchazečům - americké společnosti Westinghouse, ruskému konsorciu MIR.1200 a "evropské" Arevě - se o tendru mluví i jako o strategickém politickém rozhodnutí.
Areva se může proti rozhodnutí, které jí podle ČEZ bylo v pátek doručeno poštou, odvolat. Má na to patnáct dní. Dalších deset pak bude o námitkách rozhodovat ČEZ. Další možnost se proti kroku ohradit pak má Areva u českého antimonopolního úřadu.
ČEZ si je však svým závažným krokem jistý. "Nešlo jen o jedno nevyhovující kritérium, byla jich celá řada," uvedl jeho mluvčí Kříž. Podle něj nelze chyby opravit či chybějící informace doplnit, odporovalo by to zákonu o veřejných zakázkách.
Areva nepatřila k favoritům tendru. Její výhodou ale zároveň i mínusem byla stavba reaktorů na půdě Evropské unie. Staví ve finském Olkiluoto. Výstavbu ale provázely problémy, zakázka se dvojnásobně prodražila a také zdržela.
Čeští představitelé si dříve pochvalovali, že mají pro dostavbu Temelína tři uchazeče, konkurence podle nich mohla zvýšit cenu i bezpečnostní nároky. Tendr se ale zřejmě dohraje jen se dvěma uchazeči - a půjde o střet velmocí.
Česká vláda už také sama sebe ve speciálním dokumentu varovala, že tendr může zkomplikovat diplomatické vztahy se zúčastněnými klíčovými zeměmi.
Václav Klaus na návštěvě Temelína, podívejte se na fotky:
Česko-francouzské vztahy se přitom od doby českého předsednictví EU výrazně narovnaly, právě i díky jaderné alianci, a to i na půdě Evropské unie, kde po havárii v japonské Fukušimě sílí protijaderné nálady.
Spekuluje se také o tom, nakolik temelínský tendr ovlivňuje domácí politiku. Například prezident Václav Klaus opakovaně vyjádřil podporu ruskému uchazeči.
Vládní zmocněnec pro rozšíření Temelína Václav Bartuška odmítl krok ČEZ komentovat. Ve středu však o diplomatických a bezpečnostních souvislostech tendru jednal s poslanci na půdě zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Šlo o přísně utajené jednání.
Premiér Petr Nečas se k překvapivému vývoji v tendru desetiletí přímo nevyjádřil. Mluvčí vlády Michal Schuster jen ve svém prohlášení zdůraznil požadavek transparentnosti.
"Výběrové řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín probíhá transparentně a striktně podle zákona o veřejných zakázkách. Všichni uchazeči musí důsledně splnit podmínky zadávací dokumentace a respektovat český právní řád včetně atomového zákona," uvedl Schuster.