Antiekologická cena Ropák jde do finiše. Kdo ji vyhraje letos? Rozhodněte i vy

Domácí Domácí
19. 4. 2016 11:28
Už po čtyřiadvacáté se bude udělovat cena Ropák roku. Kandidátku na ocenění za "nejlepší" antiekologický čin letos opanují ministři. Mezi nejvýraznějšími adepty na vítěze za antiekologický výrok - Zelená perla - jsou bývalý i současný český prezident. O tom, kdo si Ropáka a perlu odnese, můžete svými hlasy rozhodnout i vy.
Kdo bude Ropákem roku? (Ilustrační foto)
Kdo bude Ropákem roku? (Ilustrační foto) | Foto: Děti země

Praha - Odborná porota letos už po čtyřiadvacáté vyhlásí Ropáka roku. Kandidátku ankety za "nejúspěšnější" ekologický skutek roku 2015 suverénně ovládli ministři. Zvítězí ministr životního prostředí, dopravy, průmyslu, zdravotnictví, nebo místního rozvoje?

Oceněny zůstanou nejen antiekologické skutky, ale i výroky. Po jednadvacáté porota vyhlásí i Zelenou perlu. Nejvýraznějšími jmény na listině potenciálních vítězů jsou prezident Miloš Zeman, Václav Klaus. Šanci získat dvojí ocenění si vysloužili i ministr dopravy nebo zdravotnictví.

Cílem akce, která původně vznikla z recese, je poukázat na konkrétní činy a osoby, "které by svým záměrem, rozhodnutím či prosazením konkrétní stavby mohly způsobit, či již způsobily, poškození životního prostředí nebo přírody za uplynulý rok".

Kdo Ropáka a Zelenou perlu dostane, rozhodne speciální komise na základě návrhů od veřejnosti. V komisi zasedají osobnosti ekologického hnutí i veřejného života.

O tom, kdo si cenu za rok 2015 zaslouží, ale můžete pomoci rozhodnout i vy, čtenáři Aktuálně.cz. Hlasovat můžete do pátku do 11 hodin. Poté bude vítěz slavnostně vyhlášen v Ekologickém institutu Veronica v Brně.

O Ropákovi roku 2015 hlasujte zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy