Antiekologická cena Ropák jde do finiše. Kdo ji vyhraje letos? Rozhodněte i vy

Domácí Domácí
19. 4. 2016 11:28
Už po čtyřiadvacáté se bude udělovat cena Ropák roku. Kandidátku na ocenění za "nejlepší" antiekologický čin letos opanují ministři. Mezi nejvýraznějšími adepty na vítěze za antiekologický výrok - Zelená perla - jsou bývalý i současný český prezident. O tom, kdo si Ropáka a perlu odnese, můžete svými hlasy rozhodnout i vy.
Kdo bude Ropákem roku? (Ilustrační foto)
Kdo bude Ropákem roku? (Ilustrační foto) | Foto: Děti země

Praha - Odborná porota letos už po čtyřiadvacáté vyhlásí Ropáka roku. Kandidátku ankety za "nejúspěšnější" ekologický skutek roku 2015 suverénně ovládli ministři. Zvítězí ministr životního prostředí, dopravy, průmyslu, zdravotnictví, nebo místního rozvoje?

Oceněny zůstanou nejen antiekologické skutky, ale i výroky. Po jednadvacáté porota vyhlásí i Zelenou perlu. Nejvýraznějšími jmény na listině potenciálních vítězů jsou prezident Miloš Zeman, Václav Klaus. Šanci získat dvojí ocenění si vysloužili i ministr dopravy nebo zdravotnictví.

Cílem akce, která původně vznikla z recese, je poukázat na konkrétní činy a osoby, "které by svým záměrem, rozhodnutím či prosazením konkrétní stavby mohly způsobit, či již způsobily, poškození životního prostředí nebo přírody za uplynulý rok".

Kdo Ropáka a Zelenou perlu dostane, rozhodne speciální komise na základě návrhů od veřejnosti. V komisi zasedají osobnosti ekologického hnutí i veřejného života.

O tom, kdo si cenu za rok 2015 zaslouží, ale můžete pomoci rozhodnout i vy, čtenáři Aktuálně.cz. Hlasovat můžete do pátku do 11 hodin. Poté bude vítěz slavnostně vyhlášen v Ekologickém institutu Veronica v Brně.

O Ropákovi roku 2015 hlasujte zde.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy