Ropákem roku je ministr Mládek, Zeman má anticenu za výrok

Domácí Domácí
24. 4. 2015 11:34
Sdružení Děti Země vyhlásilo ekologické anticeny Ropák a Zelená perla za loňský rok.
Jan Mládek a Miloš Zeman při návštěvě Číny
Jan Mládek a Miloš Zeman při návštěvě Číny | Foto: ČTK

Brno - Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska dostal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) za jeho energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku.

Zelenou perlu za protiekologický výrok roku obdržel prezident Miloš Zeman za výrok z článku, v němž hovoří o "zločinech ekologických nebo zelených fanatiků". Výsledky v Brně oznámil Miroslav Patrik z pořádajícího sdružení Děti Země.

Mezi kandidáty na Ropáka byl například ministr životního prostředí Richard Brabec, bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (oba ANO) nebo starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).

Organizátoři vybrali celkem 12 kandidátů na Ropáka a 17 na Zelenou perlu. Porota do čtvrtku hlasováním rozhodla o letošních vítězích.

Anticenu Ropák za rok 2013 dostal loni prezident Zeman za podporu stavby 380 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zelenou perlu si vysloužil předseda hnutí ANO a místopředseda vlády Andrej Babiš za výrok: "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd (na dálnici)..."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy