Anonymous napadli web ODS, nechali vzkaz i prezidentovi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 2. 2012 17:10
Hackeři ve čtvrtek krátce před polednem znovu napadli i web Poslanecké sněmovny
Takto vypadal web ODS ve čtvrtek brzy ráno
Takto vypadal web ODS ve čtvrtek brzy ráno | Foto: sklad.krtek.net/www.ods.cz

Praha - Hackeři hlásící se ke sdružení Anonymous ve čtvrtek brzy ráno napadli a ovládli web ODS. Uveřejnili tam své prohlášení odsuzující smlouvu ACTA, která má chránit duševní vlastnictví na internetu.

Útoky počítačových pirátů ve čtvrtek před polednem znovu zažil i web Poslanecké sněmovny, který pak byl zhruba pět hodin mimo provoz. Obvyklou podobu už mají i internetové stránky ODS.

"ACTA staví zájmy vybraných mediálních korporací nad práva člověka. Kvůli ochraně duševního vlastnictví vybraných subjektů se my všichni musíme vzdát části svých práv," psali Anonymous mimo jiné na webu ODS.

Ve svém vzkazu mimo jiné apelovali i na prezidenta, aby se proti kritizované smlouvě postavil. "Budoucnost naštěstí ještě není ztracena, a proto Vás vyzýváme k využití Vašeho vlivu k nápravě," uvedli.

"Jednalo se o útok hackera, který podle mých současných informací nepoškodil zdrojový kód webu. Laicky řečeno došlo k přesměrování naší domovské stránky na prohlášení hnutí Anonymous," sdělil mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Hackeři podle něj napadli web po půlnoci a útok trval zhruba do osmi ráno.

Policie nyní provádí analýzy veškerých přístupů, které byly na napadené stránky udělané.

"Na jejich základě budeme získávat konkrétní IP adresy počítačů, ze kterých byl v uvozovkách útok prováděn," řekla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Policie podle ní v současné době už ví, že byly zneužity některé počítače běžných uživatelů.

ODS: Lepší reklamu jsme si nemohli přát

Stránce ODS brzy ráno dominoval znak Anonymous - maska inspirovaná tragickým hrdinou katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guyem Fawkesem, jejíž moderní podoba se objevila v komiksu V jako Vendeta.

Dopoledne už ale web občanských demokratů vítal návštěvníky velkou fotografií předsedy ODS a premiéra Petra Nečase. Byl už také opět vyladěn do stranické modři, zatímco podklad pirátské stránky byl tmavý.

"Lepší reklamu zdarma jsme si ve volebním roce nemohli přát. Návštěvnost webu ODS se dnes ráno zvýšila řádově o stovky procent. Ceníme si také toho, že si pro svůj útok vybralo hnutí Anonymous z webů českých politických stran pouze stránky ODS," reagoval na problémy stranického webu Bartovský.

Hackeři znovu napadli web Poslanecké sněmovny

Hackerským útokům ve čtvrtek znovu čelily také internetové stránky Poslanecké sněmovny. Hackeři je napadli už ve středu a pro uživatele byly nedostupné asi 15 hodin. Technici web zpřístupnili až ve čvrtek ráno, krátce před polednem však stránky přestaly znovu fungovat.

"Vzhledem k tomu, že útok hackerů na stránky Poslanecké sněmovny dnes pokračuje, byl z bezpečnostních důvodů opět odpojen vnější přístup ke sněmovnímu internetu," řekl Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny. Kolem 16:30 už byly webové stránky sněmovny opět přístupné.

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU minulý týden.

Podívejte se, jak ABL odhalila člena Anonymous

Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Odpůrci smlouvě vyčítají, že omezí svobodu internetu. Kvůli podpisu dohody internetoví aktivisté hned minulý týden zablokovali web vlády a Ochranného svazu autorského.

Ve středu pak odpůrci smlouvy soustředěným útokem dosáhli odpojení internetových stránek Poslanecké sněmovny,Česká pirátská strana na čtvrteční odpoledne na pražský Klárov svolala protest proti nedávnému podpisu dohody ACTA. K účasti se podle Facebooku přihlásilo více než 6200 lidí.

Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky, ale prezentuje se i různými žerty či recesemi nebo pouhými informacemi a sděleními na internetu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy