Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti dohodě ACTA

ČTK ČTK
2. 2. 2012 18:07
Lidé nechtějí, aby se Česko připojilo ke smlouvě proti šíření nelegálních kopií
Foto: Jan Langer

Praha - Několik stovek lidí se ve čtvrtek odpoledne sešlo na pražském Klárově, kde protestovali proti nedávnému českému připojení k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií (ACTA). Protestní shromáždění organizuje Česká pirátská strana.

Třebaže se akce podle informací na Facebooku chtělo účastnit až 7500 lidí, dorazilo jich mnohem méně. Podle informací policie bylo na shromáždění na Klárově 200 až 400 lidí, nejvíce protestujících pak šlo v průvodu, který odtud po 17:00 vyrazil na Hrad, kdy jich bylo 600 až 1000. Důvodem slabší než avizované účasti může být i mrazivé počasí.

Na akci, která začala ve 14:00, postupně promluvilo několik vystupujících včetně předsedy pirátské strany Ivana Bartoše a své postoje vyjádřili někteří další politici. Promluvili buď osobně, nebo prostřednictvím vzkazů, které přečetli organizátoři protestu.

"Piráti": ACTA útočí na občanské svobody

"Dohoda ACTA poměrně významným způsobem útočí na občanské svobody v ČR. Jsme přesvědčeni, že parlament by ji neměl ratifikovat," prohlásil místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

"Chceme shromážděným vysvětlit legislativní proces, jak bude smlouva procházet parlamentem. A samozřejmě vyjádřit svůj názor na smlouvu," uvedla poslankyně vládních Věcí veřejných Jana Drastichová.

Účastníci demonstrace mohli na místě podepisovat petici proti smlouvě, která v českém právu začne platit poté, co ji schválí parlament. Pod peticí je podle organizátorů nyní podepsáno několik stovek lidí.

Demonstranti jsou převážně mladí lidé, někteří z nich drží v rukou transparenty namířené proti mezinárodní smlouvě, například "Stop ACTA", "Say no to ACTA", "Hollywood nám zákony psát nebude" nebo "Umění není děvka pro pijavice".

Protest vedl na Hrad, Klaus byl ale v Lánech

Protest se nesl v poklidném duchu. Zimou prokřehlí lidé si postávání na Klárově zpestřili například společenskou hrou, při níž chytali člověka v masce chobotnice, která je pro odpůrce symbolem ACTA. Chodili se také ohřívat do přilehlých restaurací, k čemuž je vyzývali organizátoři akce, aby vydrželi až do pochodu na Hrad, kam aktivisté dorazili před 17:30.

Před sídlem prezidenta, který by měl v rámci ratifikačního procesu smlouvu podepisovat, skandovali hesla "Svobodu" a "Už jsme tady". Václav Klaus ale na Hradě není, marodí s vymknutým kotníkem na zámku v Lánech.

Podle místopředsedy pirátské strany Ferjenčíka chtějí demonstranti svobodný internet, tedy síť, kde jsou lidé zodpovědní za případné nahrání nelegálního obsahu na weby. "Nechceme odpovědnost poskytovatelů internetu, nechceme odpovědnost úložišť. Chceme, aby byl občan odpovědný sám za sebe. A zároveň nechceme šmírování lidí," vysvětlil Ferjenčík.

Cílem mezinárodní dohody, ke které se připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy