Polsko pozastavuje ratifikaci kontroverzní dohody ACTA

ČTK ČTK, Datarama
3. 2. 2012 20:10
Není jisté, jestli Poláci obchodní dohodou nakonec schválí
Polské demonstrace proti ACTA
Polské demonstrace proti ACTA | Foto: Reuters

Varšava - Polský premiér Donald Tusk oznámil, že Polsko zmrazuje ratifikaci obchodní dohody ACTA, která se týká i boje s internetovým pirátstvím. Premiér uvedl, že je možné, že Varšava kontroverzní dohodu vůbec neschválí.

Zdůvodnil to potřebou obsah smlouvy více konzultovat. Zároveň podle agentury AFP připustil i možnost, že by Varšava nakonec nemusela ratifikovat dokument, proti kterému se protestuje v řadě zemí včetně Česka.

Nevylučujeme, že neschválíme

"Domnívám se, že argumenty pro pozastavení ratifikace jsou oprávněné. Podpis smlouvy ACTA nedoprovázely dostatečné konzultace se všemi zúčastněnými stranami. Proces ratifikace bude zmrazen, dokud nezmizí veškeré pochyby. Asi si to vyžádá i posouzení polských zákonů. Také nelze vyloučit, že dokument nakonec schválen nebude," řekl Tusk.

Premiér se tak vyjádřil poté, co v ulicích velkých polských měst demonstrovaly v posledních dnech tisíce převážně mladých lidí proti smlouvě ACTA, kterou polská vláda nedávno podepsala. Podle kritiků dokument v současné podobě ohrožuje svobodu vyjadřování na internetu. Obávají se, že její uplatnění povede k uzavření mnoha serverů.

Demonstrace a hackerské útoky

Hackeři po celém světě v čele s hnutím Anonymous zaútočili na weby institucí a politických stran v Polsku, Česku a dalších evropských zemích, které 26. ledna dohodu podepsali. Do ulic vyšli demonstrovat v Praze a dalších evropských městech odpůrci smlouvy, která se podle AFP vyjednala mezi EU, USA, Japonskem, Kanadou, Novým Zélandem, Austrálií, Singapurem, Jižní Koreou, Marokem, Mexikem a Švýcarskem.

Smlouva má vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky. Podle jejích kritiků ale umožní cenzuru internetu a omezí jeho svobodné užívání.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

Další zprávy