Další Babišovy zmatky: Hartenberg je můj fond, ale nemám v něm ani korunu, protiřečí si

Tomáš Pergler
15. 3. 2017 15:41
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se čím dál víc zamotává při vysvětlování svých majetkových poměrů. Babiš v úterý prohlásil, že se společnost Hartenberg financuje z peněz, které si půjčuje od Agrofertu a od bank. Dříve přitom o Hartenbergu mluvil jako o svém fondu, přes který investuje peníze. Že nejde o investiční fond nebo investiční společnost, však loni potvrdila Česká národní banka.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Jednou tak, podruhé jinak. Ministr financí Andrej Babiš si naběhl, když v posledních týdnech zveřejnil různé verze o tom, kolik si vlastně od 90. let vydělal peněz. Podobně jako u svých příjmů se předseda hnutí ANO zamotává i jinde. Například v popisu, co je vlastně společnost Hartenberg Holding a odkud čerpá peníze.

"Hartenberg se financuje z peněz, které si půjčuje od Agrofertu a od bank. Já v tom nemám ani korunu," řekl v úterý Babiš, když odrážel dotaz Radiožurnálu, zda měl na Hartenberg dost vlastních peněz.

Dříve přitom o Hartenbergu mluvil jako o svém fondu, přes který investuje peníze. Tuto verzi převzala i média. Hartenberg byl přitom od svého založení společností s ručením omezeným, která nespadala pod regulaci centrální banky. A stamiliony, za které kupoval kliniky na asistovanou reprodukci a další investice, pocházely z Agrofertu, nikoli z Babišových osobních zdrojů. 

Verzi o fondu v minulosti živil nejen Babiš, ale i hlavní manažer Hartenbergu Jozef Janov. "Jakmile se zainvestuje první fond, což reálně vidím tak do dvou let, přičemž tam máme časovou rezervu, pak nás čeká druhý fond," řekl Janov HN v červenci 2013. V jiném rozhovoru zase řekl, že "hlavním poskytovatelem kapitálu je Andrej Babiš". O Agrofertu jako skutečném zdroji financí se Babiš ani Janov nezmiňovali.

Slovo fond používala také samotná společnost. "Fond bude primárně cílit na střední Evropu - Českou republiku, Slovensko, Polsko, Německo a Rakousko," stálo v tiskové zprávě Hartenbergu z června 2013. Dojem, že jde o fond soukromého kapitálu, firma vytváří dodnes. "Kapitálové závazky zakladatelů dosahují 200 milionů eur," píše na své úvodní webové stránce.

Že Hartenberg není investiční fond nebo investiční společnost, loni potvrdila Česká národní banka. Znamená to, že nespadá pod regulaci banky, a nemusí tak splňovat přísnější kritéria, například v poskytování informací.

Hartenberg vznikl podle Sbírky listin v květnu 2013. Hlavním zakladatelem s vlastnickým podílem téměř 88 procent byla Babišova společnost SynBiol. Desetiprocentní podíl dosud drží společnost Hartenberg Capital, kterou ovládají manažeři Jozef Janov a Libor Němeček, sám Janov pak vlastní ještě přes dvě procenta. Letos v únoru se Hartenberg spolu s celým SynBiolem přesunul do dvou svěřenských fondů, které musel Babiš založit, aby vyhověl přísnějšímu zákonu o střetu zájmů.

 

Právě se děje

Další zprávy