Babiš "daňové podvody ministra financí" projednávat nepřišel, ANO zaúkoloval zdržovací taktikou

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 15. 3. 2017 13:15
Projednávání bodu s názvem Daňové podvody ministra financí ve sněmovně skončilo dřív, než začalo. Ministr financí totiž nedorazil a ANO nasadilo zdržovací taktiku. Nejprve neúspěšně požadovali odklad projednávání, následně si vzali dvouhodinovou přestávku.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Přestože poslanci v úterý dostatečnou většinou odhlasovali, že se následující den jednání sněmovny budou na návrh poslance Miroslava Kalouska zabývat daňovými podvody ministra financí, jednání se jim nedařilo.

Hned po začátku projednávání tohoto bodu vystoupil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, aby se jednání odsunulo. "Ano, chci dát tento návrh, aby tady pan ministr Babiš mohl prezentovat své názor a žádám o přerušení projednávání do 17. hodiny," přednesl předseda klubu Faltýnek. 

Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš se totiž účastnil otevření nového úseku dálnice v jižních Čechách, přesto vzkázal, že se chce jednání zúčastnit. Poslanci však jeho prosbě nevyhověli a odsunutí bodu na večerní hodiny neodsouhlasili.

Faltýnek měl ale připravené další eso v rukávu. "V tom případě požaduji přestávku v délce dvou hodin," uvedl, čemuž následně předseda schůze vyhověl. Ani v "odsunutém" čase o půl jedné se však v projednávání Babišových daňových záležitostech nepokračovalo. Poslanci odhlasovali pokračování až po 14. hodině. 

Navrhovatel bodu o daňových podvodech ministra financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že je to ze strany Andreje Babiše pohrdání poslaneckou sněmovnou. " "Vím, proč Andrej Babiš není. Otevírá nový úsek dálnice v Ševětíně. Představte si, že jste ministrem financí a sněmovna projednává podezření na vaše daňové podvody. Které z těchto akcí dáte přednost a ze které se omluvíte? Pokud dáte přednost sebeprezentaci, dáváte najevo pohrdání sněmovnou," řekl Kalousek.  

Doplnil, že bod navrhl na jednání sněmovny poté, co Andrej Babiš v pátek zveřejnil zprávu dvou auditorských firem. Materiál měl Babišovi prokázat,  že měl dostatek prostředků na nákup takzvaných korunových dluhopisů. Ty si pořídil od své vlastní firmy Agrofert v roce 2012 za jednu a půl miliardy, čímž získal do roku 2022 nezdaňovaný příjem 90 milionů korun ročně. O stejnou částku si Agrofert snižuje daňový základ. 

"Jsou tu vážná podezření na jeho protiprávní jednání. Ve zveřejněných dokumentech sám sebe usvědčuje z jednoznačného daňového podvodu, kdy sám sobě za nesmyslně předraženou cenu prodal v podstatě bezcenné akcie, Tím mu vznikl obrovský příjem a tento výdaj se objevil v nákladech Agrofertu,"  doplnil Kalousek. 

Poslanec za ANO a ministr obrany Martin Stropnický jednání označil za nedůstojné. Finanční správa se vyjádřila, že vše prošetřila, já se k tomu už nijak vyjadřovat nebudu. Je to normální taktika, jak docílit toho, aby se toto téma přetřásalo na veřejnosti," řekl Stropnický. 

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy