Covid očima primářů: Světlo na konci tunelu nevidíme, narůstá zoufalství a beznaděj

Michaela Endrštová Radek Dragoun Anna Dohnalová Michaela Endrštová, Radek Dragoun, Anna Pálová, Anna Dohnalová
2. 3. 2021 5:30
Zoufalství, únava, beznaděj. Tak nejčastěji popisují primáři a lékaři z aktuálně nejvytíženějších jednotek boj s covidem ve svých nemocnicích. Reportéři Aktuálně.cz zjišťovali, co je v současné době nejvíc trápí, kolik jim zbývá volných kapacit, jak situaci vnímá personál jejich nemocnice nebo zda mají odhad, kdy současná situace skončí.

"Kromě práce v nemocnici a základní péče o své rodiny již prakticky nic jiného neděláme"

Personál covidových oddělení Oblastní nemocnice Kolín je po jednom roce intenzivní fyzicky i psychicky náročné péče značně vyčerpán. "Situaci stále zvládáme, protože jsme opakovaně zvyklí být na hraně svých psychických i fyzických sil. Kromě práce v nemocnici a základní péče o své rodiny již prakticky nic jiného v posledním roce neděláme," říká primářka interního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Emilie Niedobová.

Situaci v kolínské nemocnici ilustrují i zvýšené počty pacientů: zatímco za celý rok 2020 tam hospitalizovali 776 pacientů s covidem, letos jich jen za dva měsíce bylo už 600. "Poskytli jsme i pomoc kolegům ze sokolovské nemocnice, jejichž covidové pacienty jsme přijali," uvádí Niedobová. 

Na interní oddělení v Kolíně denně přijímají 10 až 20 pacientů s covidem. Tamní zdravotníci každý den alespoň dvakrát kontrolují kapacitu covidových i necovidových lůžek a neustále musí mít pro pacienty připravenou lůžkovou rezervu. Zatím však nikoho neodmítli. "Vedle péče o covidové pacienty u nás probíhá intenzivní péče a vyšetřování necovidových pacientů včetně dosud zachovalé ambulantní péče," říká primářka. 

Tamní zdravotníci jsou podle primářky velice znepokojeni přístupem značné části veřejnosti, která si podle ní zřejmě vůbec neuvědomuje vážnost současné situace a nedodržuje proto vládou nařízená opatření. "V současné době by nám nejvíce pomohlo, kdyby naši občané vzali veškerá nařízení zcela vážně, omezili své kontakty, podobně jako tomu bylo na jaře, a dalšímu šíření nemoci takto zabránili," přeje si Niedobová.

Pokud se lidé postaví k pandemii čelem a začnou opatření dodržovat, po několika týdnech se podle primářky může situace zlepšit. V opačném případě však budou nemocnice přeplněné i v dalších měsících, což si vyžádá další stovky zbytečných úmrtí. "S omezením kontaktů a dodržováním všech pravidel musí jít ruku v ruce očkování a vyhledávání covid pozitivních osob a jejich izolace včetně karantény kontaktů," podotýká primářka.

Očkování zdravotnických pracovníků podle ní velice pomohlo v tom, že oproti minulému roku teď v nemocnici chybí zaměstnanci jen minimálně. "V tomto režimu zdravotničtí pracovníci vydrží díky svému nasazení ještě nějakou dobu pracovat. Bylo by pro nás ale velmi povzbudivé, kdybychom od našich spoluobčanů viděli ochotu dodržovat pravidla. Jsme určitě i pro přísnější vymahatelnost dodržování pandemických nařízení," dodává Niedobová.

 

Právě se děje

Další zprávy