Liana Janáčková (Nezávislí)
1) Ostravu dlouhodobě sužuje znečištěné ovzduší. Jak hodláte tento problém řešit?
Ovzduší v Ostravě neovlivňují negativně jen velké průmyslové podniky, ale rovněž lokální topeniště a doprava. Podniky vkládají nemalé prostředky do ekologizace provozu a jsou pod neustálou kontrolou odborné i laické veřejnosti. Dopravu ve městě je nutno důsledně řešit změnou pohonu autobusů z nafty na plyn či elektrobaterie. A iniciovat už poněkolikáté zákon o kontrole způsobu vytápění RD, hlavně tam, kde došlo ke změně z lokálního topeniště na plynové kotle s dotací kraje (tedy vstup do obydlí).
2) Jakým způsobem byste snížila kriminalitu v ulicích Ostravy?
Rozšířit systém bezpečnostních kamer na rizikových místech, zvýšit počet a zkvalitnit práci městských strážníků. Pokud se situace nezlepší, iniciovat vznik skupin občanů, kteří si svůj majetek budou hlídat sami, ovšem s vědomím, že nebudou mít žádné pravomoci. Ze zákona se vrátit k institutu přechodného bydliště, aby občané byli lépe dohledatelní a nezneužívali fiktivních adres na úřadech.
3) Jak naložit s oblastmi města, kde žijí sociálně vyloučení lidé?
Situaci se sociálně vyloučenými lidmi řešit z úrovně státu. Obecně by mělo platit, že společnost nemá dotovat ty, kteří zneužívají sociální systém. Jejich zvýhodňování vede k dalšímu prohlubování nezodpovědnosti těchto skupin lidí. Normální je pracovat, a ne žít na úkor společnosti. Zpochybňuji program sociální inkluze, každý si vybírá svůj způsob života. Těch, kteří se opravdu chtějí vymanit z lokalit sociálně vyloučených lidí a snaží se integrovat, moc není, ale těm jsme schopni pomoci i bez dalších nařízení.
4) Ostrava se potýká s vysokou nezaměstnaností. Jak může město přispět k jejímu snížení?
Snížit nezaměstnanost můžeme pobídkou zahraničním investorům, ale i pomocí drobným a středním živnostníkům a podnikatelům, kteří tak budou schopni vytvořit nová pracovní místa. Úřad práce jako státní instituce ztrácí svůj význam, nabídka práce je nulová, slouží jen jako evidence nezaměstnaných. Obce by mohly ve svých rozpočtech vyčlenit určitou sumu, kterou by mohly nabídnout právě drobným či začínajícím živnostníkům formou bezúročných půjček či dotací za určitých sledovaných podmínek.
5) Město se podle statistik vylidňuje (v roce 1991 mělo 327 tisíc obyvatel, nyní jen 297 tisíc). Jak tomuto trendu zabránit?
Lidem musíme něco nabídnout, aby měli zájem v Ostravě zůstat. Levné byty či nebytové prostory k podnikání, kvalitní školy, aby zde absolventi nacházeli práci a neodcházeli do jiných oblastí, a rovněž zajistit tzv. nástavbu, tj. zábavu, sport. Přesto se proces vylidňování týká většiny velkých měst, neboť lidé hlavně mladší generace si pořizují bydlení v jejich okolí, aby žili blíže přírodě. Budeme se snažit zatraktivněním prostředí tento jev alespoň zpomalit a zmírnit.