Právě tady byl totiž nedávno prováděn geologický průzkum. "Pokud bych vám řekl, kde přesně byl dělaný, pak by už bylo jasné, kde radar bude," potvrdil Aktuálně.cz přednosta vojenského újezdu Brdy Martin Březovský, že průzkum s umístěním radaru přímo souvisí.
O možnosti, že radar bude na opačném konci vojenského újezdu, než kde leží obec Jince, svědčí i fakt, že právě v těchto místech se nachází čtyři z nejvyšších kopců Brd. Na jednom z nich, Praze, už dnes jeden radar (meteorologický) stojí.
Vše o radaru
- Fakta: Vše kolem amerického radaru
Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL
Je to také jedno z míst, kde nejsou rozmístěny dopadové plochy dělostřeleckých cvičišť a na rozdíl od ostatních částí újezdu se tady nenachází žádná ze sedmi lokalit, kterou armáda po dohodě s Klubem českých turistů otevřela veřejnosti.
Náčelník generálního štábu armády Pavel Štefka přitom nedávno uvedl, že právě vyvýšený kopec je pro umístění radaru potřebnou lokalitou.
"Mohu potvrdit, že umístění radaru bude blíž k Plzni než k Praze," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
Také tento popis potvrzuje variantu, že by radar měl být vybudován v západní části újezdu, na území mezi Strašicemi a Rožmitálem pod Třemšínem.
Ministerstvo obrany sice potvrdilo, že američtí experti v létě prováděli průzkum vhodných lokalit v Brdech, podrobnosti však odmítlo uvést.
"Není v zájmu nikoho, aby se spekulovalo, na jakém kopci to bude," řekl tiskový mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. "Je to předčasné, dozvíte se to za pár týdnů či měsíců."