Americký ministr zahraničí vyjádřil Babišovi podporu kvůli kauze Vrbětice

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2021 20:54
Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v telefonickém rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem vyjádřil podporu Česku v jeho sporu s Ruskem, jehož tajné služby Praha v polovině dubna obvinila z výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Blinken to uvedl na Twitteru.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken. | Foto: ČTK

"Měl jsem dnes potěšení mluvit s českým premiérem Andrejem Babišem. Zopakoval jsem, že Spojené státy plně podporují silnou a odvážnou odpověď České republiky na smrtící a destabilizační akce Ruska na českém území," napsal šéf americké diplomacie.

Babiš večer také na Twitteru napsal, že jej Blinken ujistil, že se Česko může spolehnout na podporu USA ohledně nepřátelských útoků Ruska. Premiér poznamenal, že s Blinkenem mluvil odpoledne. "Ujistil mě, že ČR se může spolehnout na podporu USA ohledně nepřátelských útoků Ruska," uvedl. Se šéfem americké diplomacie probral i obchodní vztahy a pandemii covidu-19. "Apeloval jsem na to, aby při pomoci s dodávkami vakcín byla pro USA Evropa nejvyšší prioritou," dodal český premiér.

Washington podporu vyjádřil už ihned po výbuchu

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy 17. dubna, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Americké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, podle nějž se Blinken s Babišem shodli na potřebě "trvalé jednoty a odhodlání v reakci na destabilizační počínání Ruska". "Rozhodnutí české vlády vyloučit Rosatom z tendru na rozšíření Dukovan a dramaticky omezit přítomnost ruských zpravodajských služeb v Praze zvýšily bezpečnost České republiky a NATO," uvádí prohlášení.

V gestu solidarity vypověděly ruské diplomaty také Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Tento týden prohlásilo ruského diplomata za nežádoucí osobu také Bulharsko, které podezírá šest Rusů z provedení čtyř útoků na bulharské muniční sklady. V nich, stejně jako ve Vrběticích, měl uloženu munici bulharský zbrojař Emilijan Grebrev. Jeho vojenský materiál byl určen pro dodání na Ukrajinu a do Gruzie.

Podporu Česku vyjádřil Washington již bezprostředně po vypuknutí vrbětické kauzy ústy amerického velvyslanectví v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy