"Měl jsem dnes potěšení mluvit s českým premiérem Andrejem Babišem. Zopakoval jsem, že Spojené státy plně podporují silnou a odvážnou odpověď České republiky na smrtící a destabilizační akce Ruska na českém území," napsal šéf americké diplomacie.
Was pleased to speak with Czech Prime Minister @AndrejBabis today. I reiterated that the United States fully supports the Czech Republic's strong and courageous response to Russia’s deadly and destabilizing actions on Czech territory.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) May 2, 2021
Babiš večer také na Twitteru napsal, že jej Blinken ujistil, že se Česko může spolehnout na podporu USA ohledně nepřátelských útoků Ruska. Premiér poznamenal, že s Blinkenem mluvil odpoledne. "Ujistil mě, že ČR se může spolehnout na podporu USA ohledně nepřátelských útoků Ruska," uvedl. Se šéfem americké diplomacie probral i obchodní vztahy a pandemii covidu-19. "Apeloval jsem na to, aby při pomoci s dodávkami vakcín byla pro USA Evropa nejvyšší prioritou," dodal český premiér.
This afternoon I discussed the situation in the Czech Republic with US Secretary of State Anthony Blinken @SecBlinken. He assured me that we can count on US support regarding Russia's hostile actions.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 2, 2021
Washington podporu vyjádřil už ihned po výbuchu
Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy 17. dubna, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.
Americké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, podle nějž se Blinken s Babišem shodli na potřebě "trvalé jednoty a odhodlání v reakci na destabilizační počínání Ruska". "Rozhodnutí české vlády vyloučit Rosatom z tendru na rozšíření Dukovan a dramaticky omezit přítomnost ruských zpravodajských služeb v Praze zvýšily bezpečnost České republiky a NATO," uvádí prohlášení.
V gestu solidarity vypověděly ruské diplomaty také Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Tento týden prohlásilo ruského diplomata za nežádoucí osobu také Bulharsko, které podezírá šest Rusů z provedení čtyř útoků na bulharské muniční sklady. V nich, stejně jako ve Vrběticích, měl uloženu munici bulharský zbrojař Emilijan Grebrev. Jeho vojenský materiál byl určen pro dodání na Ukrajinu a do Gruzie.
Podporu Česku vyjádřil Washington již bezprostředně po vypuknutí vrbětické kauzy ústy amerického velvyslanectví v Praze.