Altner chce, aby mu miliony za Lidový dům poslali do Švýcarska. Vyvede je ze země, bojí se ČSSD

Radek Bartoníček Lukáš Prchal Radek Bartoníček, Lukáš Prchal
15. 4. 2016 10:28
Sociální demokraté už mají účet, na který by měli podle rozsudku Městského soudu v Praze poslat svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun. Účet je ve švýcarské bance. Podle mediálního zástupce právníků ČSSD se tím potvrzují obavy, že peníze skončí v zahraničí.
Foto: Tomáš Adamec

Praha - Ještě ve čtvrtek neměly špičky sociální demokracie od Zdeňka Altnera účet, na který mu mají poslat 337 milionů korun. V pátek ráno už je všechno jinak. Při páteční ranní poradě o dalším postupu v kauze se sociální demokraté dozvěděli, že přes noc jim Altner číslo účtu poslal.

Svůj účet si přitom zřídil ve švýcarské bance, což sdělil Aktuálně.cz zdroj z ČSSD. Následně tuto informaci potvrdil Jiří Chvojka, který mediálně zastupuje právníky sociální demokracie. 

"Tato informace je pravdivá, účet je skutečně ve Švýcarsku," uvedl Chvojka, podle kterého se potvrzují obavy ČSSD.

"Ukázala se naše důvodná obava, že pan doktor Altner chce peníze dostat mimo jurisdikci České republiky, takže by mohli být poškozeni jeho věřitelé. Náš postup, kdy jsme mu peníze neposlali, byl jednoznačně správný," dodal Chvojka. 

Altnerův syn Patrik následně sdělil, že nejdříve poslali e-mailem sociální demokracii číslo účtu a v pátek ráno jej doručili ještě osobně. Odmítl ale, že by chtěl otec peníze "schovat" mimo českou justici.

"To není pravda. Je pravda, že je to klasická švýcarská banka, ale můj otec nemá po šestnácti letech, kdy se nemohl dostat ke svým penězům, důvěru v tento systém. A sociální demokraté už dopředu dávali najevo, že udělají všemožné obstrukce. Nejdříve tvrdili, že to zaplatí, pak že to dají do úschovy, pak že udělají další obstrukce a budou to zdržovat. A s ohledem na to se můj otec bojí dalších obstrukcí, když to složí u českého bankovního ústavu,“ řekl Altnerův syn.

Sobotka bude hnán k odpovědnosti, tvrdí Altner

Později vydal prohlášení samotný Zdeněk Altner, který tvrdí, že chtěl po synovi předat číslo účtu osobně lidem ze strany a jejím právníkům, ale ti to odmítli. "Jak ČSSD, tak advokát Bělina, odmítli osobní doručení označení platebního místa k zaplacení dluhu převzít a jeho převzetí potvrdit," tvrdí Altner a poukazuje na to, že předseda ČSSD v den vyhlášení rozsudku soudu veřejně slíbil, že ČSSD bude rozsudek respektovat.

"ČSSD veřejně deklaruje, že pro mocenský vliv ČSSD do nezávislosti justice ani po 16 letech mého vydírání existenčním útiskem, není pro ČSSD ani pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze překážkou, aby ve vydírání mne jako svého věřitele pokračovala do konce mého života," stěžuje si Altner, který je přesvědčený, že i v minulých letech stála ČSSD za různým příkořím proti němu.

Z tohoto důvodu podle svých slov založil účet mimo Českou republiku. "Rozhodl jsem se svěřit do ochrany právního ochrany právního státu. Švýcarské konfederace. Nezřídil jsem si účet u žádné ze soukromých bank ve Švýcarsku, ale ve velmi konzervativní státní kantonální bance," podotkl Altner, kterému se nelíbí, že sociální demokracie nerespektuje rozhodnutí soudu o zaplacení.

"Bohuslav Sobotka bude pohnán k odpovědnosti možná i vlastní ČSSD za to, že hrubě porušil svojí povinnost při správě majetku ČSSD, když nařídil odmítnout převzít do podatelny ČSSD originál mého označení platebního místa a potvrdit jeho převzetí," vytýká Altner Sobotkovi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy