ČSSD miliony Altnerovi nepošle, bojí se, že by skončily v Panamě

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 14. 4. 2016 12:45
Sociální demokraté se ve čtvrtek dopoledne dohodli na tom, že ze svého účtu odešlou část ze 337 milionů korun, které musí podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Peníze ale nepůjdou na jeho účet, nýbrž Altnerovým věřitelům. Špičky strany podaly dovolání k Nejvyššímu soudu a věří, že nakonec část peněz vysoudí zpět.
Stranické sídlo ČSSD, Lidový dům v Hybernské ulici v Praze.
Stranické sídlo ČSSD, Lidový dům v Hybernské ulici v Praze. | Foto: ČTK

Praha - ČSSD má do čtvrteční půlnoci zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Ale nepošle je. Místo toho část peněz převede Altnerovým věřitelům. Podle sociálních demokratů se přihlásila celá řada lidí, kterým Altner dluží. Hodinu před čtvrtečním polednem o tom informoval mediální zástupce právníků ČSSD Jiří Chvojka, který slíbil po druhé odpoledne detailnější informace.

Podle něj se strana obává, že když Altnerovi zaplatí "astronomickou částku přiznanou rozhodnutím odvolacího soudu, peníze v případě úspěchu před Nejvyšším soudem již nikdy neuvidí".

"Nechceme, aby celá částka zmizela kdesi v Panamě nebo jiném daňovém ráji. ČSSD má díky úvěru zajištěny prostředky pro zaplacení celé soudem nařízené částky, ale chce mít jistotu, že v případě, že se svým dovoláním uspěje u Nejvyššího soudu, bude moci na tyto finanční prostředky dosáhnout," uvedl Chvojka.

Dodal, že strana požádala Nejvyšší soud o odklad právní moci rozsudku odvolacího soudu a čeká na jeho rozhodnutí.

K postupu ČSSD se vyjádřil i Altnerův syn Patrik."Je smutné, že vládnoucí strana, která by měla být příkladem pro občany, nedodržuje více než 16 let závazky ze smluv, ale neslýchané je, že po vydání pravomocného rozsudku tento rozsudek nerespektuje, dále jej zpochybňuje a činí úkony s cílem je neplnit," vzkázal, aniž by nastínil, jak bude jeho otec dál postupovat.

ČSSD hrozí exekuce

Pokud jde o samotný postup s placením, v tiskovém prohlášení stojí, že ČSSD přistoupí podle pořadí právní moci jednotlivých exekučních příkazů, které jí byly doručeny ze strany věřitelů, k jejich postupnému placení.

"Klient, tedy ČSSD, tak bude předcházet případné exekucí ze strany věřitelů pana Altnera a zároveň bude umořovat dluh vůči panu Altnerovi. Strana má povinnost nyní vyčkat na vyrozumění o nabytí právní moci exekučních příkazů a následně bude povinna tyto exekuční příkazy uhradit,“ napsali právníci společně s vedením strany.

K celé věci se ale pro ČTK vyjádřil ve čtvrtek po poledni exekutorský úřad, který se postupu ČSSD nepřímo podivil.  Závazky Altnera vůči třetím stranám nemají podle úřadu vliv na povinnost ČSSD uhradit mu 337 milionů korun. Na politickou stranu by v případě, že právníkovi nezaplatí částku ve stanovené třídenní lhůtě, mohl být teoreticky už v pátek úspěšně podán exekuční návrh.

Exekuční úřad zároveň potvrdil, že by už v pátek rozsudek přijal jako platný titul pro nařízení exekuce strany. V rámci vykonávacího řízení by pak uspokojoval i Altnerovy věřitele, kteří by se mu přihlásili.

"Jakmile bude v právní moci exekuční titul, který říká, že má nárok na úhradu od ČSSD, může hned druhý den jít k exekutorovi a podat návrh," uvedla exekutorská kandidátka osloveného úřadu.

Soud rozhodoval šestnáct let

Altner v roce 1997 uzavřel smlouvu s ČSSD na to, že se jí pokusí vysoudit Lidový dům. V roce 2000, kdy soudy přidělily Lidový dům definitivně ČSSD, dostal Altner jen část peněz, a to odměnu za právní služby. Sociální demokraté mu ale podpisem tehdejšího předsedy Miloše Zemana a místopředsedy Ivo Svobody slíbili víc - deset procent z nájmů v Lidovém domě. Tento podíl ale ČSSD odmítala uznat a Altner se s ní začal soudit. Rozsudek přišel až o mnoho let později, poslední březnový den roku 2016.

Spory mezi Altnerem a ČSSD ale zdaleka nekončí, nejpodstatnější ze všeho teď bude, jak se zachová Nejvyšší soud, kterému ČSSD poslalo dovolání proti rozsudku Městského soudu v Praze. Sociální demokraté věří, že Nejvyšší soud uzná jejich námitky, které se kromě jiného týkají výše smluvní pokuty - ta tvoří sumu přes 300 milionů korun.

Jak ale vyplývá z rozsudku Městského soudu, který Aktuálně.cz získalo, soudkyně všechny námitky ČSSD odmítla. Tvrdila totiž, že Altner měl na peníze nárok a že bylo na ČSSD, aby jemu slíbené peníze dala alespoň do soudní úschovy, dokud spory neskončí.

Redakce Aktuálně.cz se snaží získat stanoviska Altnerova právního zástupce Václava Veselého i jeho syna Patrika Altnera, ale oba dva jsou nyní nedostupní.

Proč musí ČSSD zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun? A jak celou věc (ne)řešili dřívější předsedové strany? DVTV přináší odpovědi! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy