Mimořádná zpráva

Altnerův právník rozsudek převzal, potvrdil soud. ČSSD má 337 milionů zaplatit do čtvrteční půlnoci

Domácí ČTK Lukáš Prchal Domácí, ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 12. 4. 2016 12:57
Právní zástupce Zdeňka Altnera Václav Veselý si v pondělí převzal rozhodnutí soudu, které někdejšímu advokátovi přiznalo 337 milionů od ČSSD za její zastupování ve sporu o Lidový dům. Ve čtvrtek by tak měla ČSSD vypršet lhůta, do které by měla peníze vyplatit. Převzetí rozsudku potvrdil Aktuálně.cz Obvodní soud pro Prahu 1.
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner | Foto: Tomáš Adamec

Praha - ČSSD má na zaplacení 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi čas do čtvrtka. Podle Altnerova advokáta Václava Veselého jim bylo v pondělí doručeno rozhodnutí pražského městského soudu, které se tak stalo pravomocným.

Sociální demokraté mají platit za služby ve sporu o Lidový dům. "Ano, včera nám byl rozsudek doručen," řekl Veselý. Ve čtvrtek by tak měla ČSSD vypršet lhůta k plnění. „Ta lhůta je teoretická, protože my do té lhůty musíme dodat platební místo, což se pokusíme udělat,“ řekl Aktuálně.cz Altnerův advokát Václav Veselý. Nechtěl se ale zatím vyjadřovat k tomu, jaké má pode něj ČSSD šance s dovoláním k Nejvyššímu soudu, kvůli tomu, že neví, co je obsahem dovolání.

Sociální demokraté se bránili tím, že soud převzetí rozsudku neeviduje. Tisková mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná ale převzetí potvrdila. "Datová schránka má nějaké zpoždění. V tuto chvíli je ten rozsudek doručený 11. dubnem," řekla Aktuálně.cz Novotná.

ČSSD v pondělí brala fakt, že rozhodnutí ještě není pravomocné, jako pozitivní, protože dává možnost, aby Nejvyšší soud v rámci dovolacího řízení odložil právní moc či vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jak sociální demokraté požadují. Čekání na převzetí rozsudku nemělo podle Veselého žádný konkrétní důvod. "V podstatě jsme využili zákonnou lhůtu, která pro to je, nic jiného," uvedl Veselý.

Třicet a deset dní, vidíte, že tam ten rozdíl je

Nejvyšší soud obvykle dostane dovolání asi měsíc po jeho podání a Veselý odmítl, že ho hrozba odkladu vykonatelnosti rozsudku přiměla uspíšit jeho vyzvednutí z datové schránky. "I kdybychom to nevyzvedli, tak je tam po deseti dnech fikce doručení, takže to na to nemá vliv. Třicet a deset dní, vidíte, že tam ten rozdíl je velký," řekl Veselý.

Jiří Chvojka, který zastupuje právníky Bělina & partners pracující pro ČSSD, nicméně věří tomu, že procedura by mohla být rychlá. "Rozsudek byl doručen do pěti šesti dnů, věříme, že stejně tak rychle může být doručeno na Nejvyšší soud. Pak závisí na Nejvyšším soudu. Podnikneme všechny kroky, aby se ČSSD k prostředkům, které věříme, že vyhrajeme zpět, mohla dostat," řekl Chvojka.

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty, která za 5 734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Penále přitom vychází z výrazně nižší částky 18,5 milionu. Vládní strana si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale před zasláním peněz se chtějí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu vlastně platit. V Lidovém domě už se podle strany přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Právníci ČSSD proto odmítají, že by se další jednání měla týkat už jen platebního místa. "Takhle jednoduché to není právě kvůli těm exekucím, respektive požadavkům věřitelů pana doktora Altnera. Určitě to bude ještě o jednání," řekl Chvojka. Po právní moci chce strana jednat s Veselým i exekutory. "Těch scénářů je mnoho, ČSSD se rozhodne pro nějaký postup, který právní kancelář navrhuje," uvedl.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

 

Právě se děje

Další zprávy