ČSSD zatím dluh 337 milionů korun Altnerovi nezaplatí, stěžuje si na soud, předseda Sobotka mlčí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 4. 2016 9:36
Grémium sociální demokracie se na středečním ranním jednání dohodlo, že zatím žádné peníze advokátu Zdeňkovi Altnerovi platit nebude. Lhůta na zaplacení přitom ČSSD vyprší čtvrteční půlnocí, do té doby musí peníze zaplatit. Předseda strany Bohuslav Sobotka se ve středu dopoledne odmítl k dalšímu postupu vyjádřit. "My nemůžeme ani naznačovat," reagoval.
Zdeněk Altner musí zatím na peníze od CSSD čekat
Zdeněk Altner musí zatím na peníze od CSSD čekat | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sociální demokracie se zatím nechce podřídit rozsudku Městského soudu v Praze a zaplatit 337 milionů korun Zdenku Altnerovi, který v letech 1997 až 2000 zastupoval stranu úspěšně v soudní při o její sídlo, Lidový dům.

"Vzhledem k tomu, že stále ještě přibývají exekuční příkazy, pohledávky dalších věřitelů, přihlašují se další věřitelé pana doktora, proto jsme lhůtu na zaplacení posunuli na zítřek," oznámil po jednání grémia a právníků Jiří Chvojka, který právníky mediálně zastupuje.

Podle něj se špičky ČSSD bavily především "o jisté míře poměrně vysoké nestandardnosti postupu soudů, které jsou uplatňovány proti ČSSD". Chvojka vysvětlil, že tím myslí například to, že soud určil pro splacení peněz tři dny, přestože sám Altner požadoval patnáct dní.

"Běžná lhůta vypracování rozsudku je měsíc nebo i déle, v případě ČSSD to bylo pět dnů, včetně doručení," uvedl Chvojka a dodal, že vedení sociální demokracie hledalo s právníky způsob, jak se bránit. 

Nesmím ani naznačovat, řekl stručně Sobotka

Předseda strany Bohuslav Sobotka se po jednání grémia novinářům vyhnul a později se nechtěl k postupu strany blíže vyjadřovat.

"My nemůžeme ani naznačovat," reagoval nejdříve na prosbu, aby více vysvětlil postup ČSSD. "Myslím, že ta věc je zřejmá, a máte-li nějaké otázky, tak je možné se obrátit na naši právní kancelář," vyhnul se odpovědi a odešel do jednacího sálu Sněmovny, kam novináři nemůžou.

V zákulisí ČSSD zaznívají především dva názory. Jeden se týká obavy, že pokud strana peníze Altnerovi pošle, už nikdy neuvidí žádnou jejich část, i kdyby uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu. A druhý názor se zabývá samotným chováním vedení strany v minulosti. Minimálně někteří významní členové ČSSD se podivují tomu, proč vedení nechalo celý spor s Altnerem dojít tak daleko, ale zatím nechtějí mluvit veřejně. "Ve chvíli, kdy je třeba vylévat z lodi vodu, tak není čas na takové debaty," uvedl jeden z členů, který si nepřál být jmenován. 

Největším problémem sociálních demokratů je smluvní penále za takřka 16 let, které uplynuly od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. ČSSD při dosavadních jednáních u soudu marně argumentovala, že průtahy způsobil Altner, a zaplatit mu tak více než 300 milionů jen na penále by bylo nemravné.

Z rozsudku Městského soudu v Praze vyplývá, že sociální demokraté se hned v několika věcech snažili úlohu Altnera zlehčit a placení peněz zabránit. Soudkyně ale dala v naprosté většině za pravdu Altnerovi a poukazovala na to, že sociální demokraté dávno mohli zaplatit peníze, které ve smlouvě slíbili, nebo je mohli dát do soudní úschovy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy