Aféra Putna: Rektor se ho zastal, Hrad couvá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 5. 2013 19:58
Rektor Hampl neví o žádném morálním pochybení Putny, jiné důvody nebere
Literární historik a pedagog Martin C. Putna.
Literární historik a pedagog Martin C. Putna. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat literárního historika a pedagoga Martina C. Putnu profesorem a způsobil skandál. Vzápětí Hrad začal jeho vyjádření zmírňovat. Putny se zastal i samotný rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

"Ke dnešnímu dni neexistuje žádné oficiální stanovisko prezidenta republiky, ve kterém by sděloval koho bude či nebude jmenovat profesorem. Prezident republiky veřejně uvedl své výhrady k osobě pana Martina C. Putny. Jmenování profesorů proběhne 11. června 2013 a do té doby odmítáme jakékoliv spekulace o tom, koho prezident republiky jmenuje či nejmenuje profesorem na základě svého práva daného Ústavou ČR," píše se ve vyjádření Kanceláře prezidenta republiky.

Důvody svého negativního stanoviska k Putnovi Zeman veřejně nesdělil s tím, že ho nechce ponižovat. Pokud by se prý ale literární vědec obrátil na soud, důvody zveřejní.

Rektor: Rozhodovat mají odborná hlediska, ne politika

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl požádal Hrad o vysvětlení a napsal k tomu své vyjádření.

"Musím kategoricky odmítnout spekulace o tom, že by hlediskem pro jmenování či nejmenování profesorem mohla snad být stanoviska k církevním restitucím, více či méně liberální názory či dokonce sexuální orientace," píše Hampl.

Předpokládá, že pokud důvody Putnova nejmenování by byly skutečně ponižující, musí se týkat nějakého skutečně závažného morálního pochybení.

Martin C. Putna

Martin C. Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Ocenění došla řada jeho knih, loni například obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.

Na titulu v oboru sociální a kulturní antropologie pracoval rok a půl. V průběhu té doby jeho práci kladně hodnotily desítky českých a také zahraničních kapacit, celkem asi padesát lidí.

Vědecká rada ho nominovala, vláda jeho jmenování profesorem projednala a ministr školství Petr Fiala vše předal prezidentovi k podpisu. Jmenovací listiny má Zeman stále u sebe. Předat je měl novým profesorům podepsané 11. června v pražském Karolinu.

"V opačném případě by nešlo o nic jiného, než o naprosto nepřijatelný mocenský zásah do akademické obce a vnášení nejhorších aspektů politiky do sfér, kde mají rozhodovat čistě odborná hlediska," uvádí rektor UK.

Konstatuje rovněž, že o žádném etickém pochybení doc. Putny neví ani on, ani Vědecká rada Univerzity Karlovy, ale ani profesoři z univerzit v kalifornském Berkley, německém Regensburgu a dánském Aarhusu, kteří profesorské řízení docenta Putny doporučili.

Vyzývá proto prezidenta, aby ještě svůj definitivní postoj zvážila čeká na jeho odpověď.

Putna mluví o komunistech, Schwarzenberg o protektorátu

"Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil," prohlásil Zeman.

Ústavní právník Jan Kysela se domnívá, že proces výběru univerzitních profesorů je ryze odborný, a to, že Zeman odmítá respektovat názor vědeckých rad, je zcela neudržitelný, zpolitizovaný a svévolný krok.

Putna páteční Mladé Frontě Dnes řekl, že jej krok prezidenta nepřekvapuje. "Podle mne se jedná o mimořádně nebezpečný politický precedens, toto činili komunisté," řekl Putna deníku.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. | Foto: Vojtěch Marek

Oficiální důvody nezná. Nicméně patřil mezi výrazné kritiky Miloše Zemana před prezidentskými volbami. Prezidentova mluvčí Hana Burianová deníku řekla, že jmenování či nejmenování profesorem je zcela v kompetenci prezidenta.

"Jde o pokračování protektorátní politiky. Jak byl odmítán Zdeněk Kalista, je nyní odmítán i intelektuál Martin C. Putna," nechal se slyšet ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s odkazem na českého historika a literáta.

Podle Nečase je jmenování profesorů v kompetenci prezidenta. "Sám musí svoje kroky obhájit a vysvětlit, a to platí i v případě nejmenování některého z navrhovaných adeptů na profesora. Nevidím jediný důvod to činit za něho," sdělil.

Ministerstvo školství nechce do sporu jakkoliv vstupovat. "Předali jsme návrhy vědeckých rad na jmenování profesorů vládě a prezidentovi a tím naše role i možnosti v tomto procesu končí. Důvody pana prezidenta nám nepřísluší tlumočit ani komentovat," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června.

Hlava státu návrhy akademické obce většinou respektuje

"Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval," uvedl již během dne rektor Václav Hampl.

Písemně proto Zemana požádal o podrobné informace k celé záležitosti. Pokud by prezident návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy bez vážných důvodů neakceptoval, byl by to podle rektora zcela bezprecedentní akt.

"Nedojde-li k jejímu vyjasnění, předpokládám, že se tímto znevážením odborných hledisek budou zabývat Vědecká rada i Akademický senát UK na svých zasedáních v příštím týdnu," doplnil Hampl.

 

Právě se děje

Další zprávy