Praha – Advokát Václav Láska nemusí zaplatit pokutu 200 000 korun, kterou původně dostal od České advokátní komory za to, že dal ve svém veřejném vystoupení do souvislosti údajnou trestnou činnost v pražském dopravním podniku s advokátní společností Šachta & Partners. Právník to uvedl na svém facebookovém profilu Právo s Láskou.
Advokát uvedl, že mu odvolací senát dal v jeho odvolání za pravdu. "Překvapilo mě odůvodnění rozhodnutí, které se shoduje s mým názorem, který jsem po celou dobu kauzy prezentoval. Tedy že za své verbální projevy (nejsou-li vyloženě urážlivé či neuctivé) mohu být kárně potrestán, jen pokud by byly vědomě nepravdivé," uvedl Láska.
Bývalý vyšetřovatel a spolupracovník organizace Transparency International Láska zpracoval pro pražský magistrát právní analýzu problematických zakázek v dopravním podniku. V analýze popsal strukturu, v jejímž rámci byly v podniku údajně uzavírány nevýhodné a nevypověditelné smlouvy s předem vytipovanými nebo účelově vytvořenými dodavateli. Podle advokáta tak bylo z podniku ročně vyvedeno kolem miliardy korun. Tvrdí, že podvody organizovali právníci ze Šachtovy kanceláře, která se dnes jmenuje MSB Legal.
Advokátní kancelář udělila Láskovi vysokou pokutu na konci srpna loňského roku, advokát se tehdy pozastavil nad typem uloženého trestu. "Je to jeden z nejvyšších možných trestů, což znamená, že za další podobné provinění bude uložen trest vyšší, tedy vyškrtnutí ze seznamu advokátů," uvedl.
Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková ČTK tehdy potvrdila, že kárný žalobce shledal stížnost někdejší advokátní kanceláře Šachta & Partners jako důvodnou. Proti rozhodnutí se ale Láska odvolal a u vyšší instance uspěl.
Kárná žaloba Láskovi vytýkala dvě rozhlasová vystoupení, jedno v Českém rozhlasu 20. srpna 2012 a druhé o pět dní později na Frekvenci 1. V prvním rozhovoru popsal údajný mechanismus uzavírání nevýhodných smluv v dopravním podniku a uvedl, že "na všech těchto jednotlivých krocích se podíleli i sami advokáti". Na dotaz moderátorky, zda šlo o advokáty z Šachta & Partners, odpověděl "ano". Obdobně se vyjádřil i při druhém interview.
Rittig žaluje Janečkův fond
V kauze dopravního podniku byl letos obviněn podnikatel žijící v Monaku Ivo Rittig. Podezření z praní špinavých peněz čelí další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal z MSB Legal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků. Právě s firmou Neograph uzavřel podnik podle kriminalistů nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek.
Kontrakt zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů zastupovaná Kmetěm. Neograph podle policie fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley a údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Stíhaným hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.
Kauzy předražených jízdenek se týká také Rittigova žaloba na Nadační fond proti korupci. Lobbista napadl tiskovou zprávu fondu o propojení s dopravním podnikem. Ritig tvrdí, že je nepravdivá a může jej poškodit v osobních i obchodních vztazích. Pražský městský soud žalobu dříve zamítl s tím, že fond po právu použil ve spojení se slovem "pravděpodobně" tvrzení, že Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každou jízdenku.
Lobbista se proti verdiktu odvolal a případ řeší Vrchní soud v Praze. Rittiga v kauze zastupuje advokát Vladislav Jirka z kanceláře MSB Legal. Dříve byl klientem Davida Michala ze stejné kanceláře.
Rittig je spolu s Michalem obviněn také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby. Toho se podle vyšetřovatelů dopustila také někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová a Rittigův právní poradce Tomáš Jindra.